Jakie informacje są potrzebne do certyfikatu energetycznego?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo energetyczne – jakie dane potrzebne?

Chcąc sporządzić świadectwo energetyczne, trzeba posłużyć się odpowiednimi danymi. Informacje te musi przekazać właściciel nieruchomości. Wiele w tej kwestii zależy od firmy, która wykonuje świadectwo. Ustawa określa, jak dokładnie ma wyglądać dokument w wersji końcowej i jakie współczynniki mają tam się znaleźć, ale nie precyzuje informacji, które ma podać właściciel nieruchomości. Zatem jak ma wyglądać świadectwo energetyczne i jakie dane potrzebne są do przygotowania go? 

Świadectwo energetyczne – dane potrzebne do przygotowania dokumentu

Nie każdy wie, jak wygląda świadectwo energetyczne i jakie dane są potrzebne do przygotowania tego dokumentu. Zatem wyjaśniamy. Dane potrzebne do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej to informacje ściśle dotyczące budynku. Chodzi tu o rodzaj budynku i jego przeznaczenie, dokładny adres, rok oddania budynku do użytku, powierzchnię pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza, czy powierzchnię użytkową. 

Właściciel musi również podać podstawowe parametry techniczno-użytkowe domu lub mieszkania. Mowa tu o takich danych jak liczba kondygnacji budynku, jego kubatura (w tym kubatura budynku o regulowanej temperaturze powietrza) oraz podział powierzchni użytkowej budynku. W tej kategorii danych znajdują się również następujące informacje: temperatury wewnętrzne w budynku w zależności od stref ogrzewanych, rodzaj konstrukcji budynku, przegrody budynku, system ogrzewania, system przygotowywania ciepłej wody użytkowej, system chłodzenia, system wbudowanej instalacji oświetlenia, wentylacja oraz inne ważne dane dotyczące nieruchomości. 


W tej kategorii danych znajdują się również następujące informacje: temperatury wewnętrzne w budynku w zależności od stref ogrzewanych, rodzaj konstrukcji budynku, przegrody budynku, system ogrzewania, system przygotowywania ciepłej wody użytkowej, system chłodzenia, system wbudowanej instalacji oświetlenia, wentylacja oraz inne ważne dane dotyczące nieruchomości.Pamiętaj o tym!


Niektóre firmy wymagają podania tylko grubości ścian zewnętrznych. Inne oczekują grubości również ścian konstrukcyjnych, a jeszcze inne nawet działowych. Na rynku działają firmy, które oczekują od klientów podania jedynie wymiarów okien. Jednak nie brakuje podmiotów, które potrzebują danych dotyczących szyb i framug. Zatem poziom szczegółowości w podawanych danych może się nieco różnić, w zależności od tego, kto sporządza dokument.

Na tej podstawie przeprowadzane są kalkulacje mające na celu wyliczenie rocznego zapotrzebowania na energię. Działania te przybliżają też koszty wynikające z użytkowania energii. Każda firma oferująca świadectwo energetyczne może mieć zupełnie inne oczekiwania co do wspomnianych danych. W związku z tym należy skontaktować się z firmą, która będzie świadczyć tę usługę i dopytać o szczegóły.

Dane do świadectwa energetycznego wymagane w Pewny Lokal

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne, a konkretnie to, jakie dane potrzebne są do przygotowania charakterystyki, w Pewny Lokal ograniczamy się do minimum. W ten sposób dajemy klientom możliwość szybkiego przekazania najważniejszych informacji i tym samym równie błyskawicznego pozyskania świadectwa charakterystyki. Nie sprawia to rzecz jasna, że świadectwo wykonane jest nierzetelnie – zawsze prosimy o to, co niezbędne, ale nie więcej (chyba że klient zna i sam chce udostępnić bardziej precyzyjne informacje). To optymalne rozwiązanie dla osób, które nie znają wielu szczegółów dotyczących swojej nieruchomości.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Programy do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Dowiedz się więcej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetyczne cena – ile kosztuje świadectwo?

Zerknij i sprawdź!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 33 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego – jak wykonać?

Kliknij!