Okna dostarczają światła, powietrza i często stanowią o walorach estetycznych budynku. Jednak ich najważniejszym zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Powstrzymanie zima z zewnątrz i zatrzymanie ciepła wewnątrz naszego domu. Żeby jednak okna spełniały prawidłowo swoje funkcje, musisz zadbać o ich odpowiednią konserwację i zabezpieczenie. Jak to zrobić i kiedy najlepiej zabrać się za takie działania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Przez okna może uciekać nawet do 25% ciepła. Taka strata przekłada się wprost na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego, wybierając okna, zwracaj uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła U (W/(m2·K)).
Im mniejszy współczynnik, tym większa oszczędność ciepła. Oczywiście wyższa jest też cena okna.
Od stycznia 2021 roku, weszły w życie nowe standardy energooszczędności WT2021, które narzucają montowanie okien o standardzie maksymalnie 0,9 W/(m2·K) w oknach pionowych i 1,1 W/(m2·K) w dachowych.
Gdy masz kupione okna, zadbaj o poprawny montaż. Źle zamontowane okno powoduje powstanie mostku termicznego, czyli wzrost kosztu ogrzewania.
Aby zniwelować ucieczki ciepła, powinieneś dodatkowo zabezpieczyć okna. Od strony wewnętrznej — taśmą paroszczelną, a od strony zewnętrznej — taśmą paroprzepuszczalną.
W przypadku nowych budynków zaleca się tzw. ciepły montaż. W takiej wersji okno jest wysunięte poza mur budynku i znajdzie się bezpośrednio w ociepleniu. W praktyce jest to jednak trudne do wykonania. Moda na duże przeszklenia powoduje, że okna są ciężkie więc ich zakotwienie, może być problematyczne w betonie komórkowym czy pustkach ceramicznych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Różnorodność dostępnych okien na rynku sprawia, że każdy może je dopasować indywidualnie do swojego projektu czy obecnego domu. Okna możemy dzielić nie tylko pod względem jego lokalizacji (elewacyjne, balonowe, połaciowe), ale także ze względu na sposób otwierania (rozwierane, uchylno — rozwierane, przesuwne) czy konstrukcję (jednoramowe, krosnowe, ościeżnicowe czy skrzynkowe).
Najczęściej jednak dzielimy okna ze względu na materiał, z jakiego są wykonane:
Okna plastikowe (PCV)
Obecnie najpopularniejsze. Cechuje je dobra izolacyjność. Są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Niestety ich uszkodzenie zwykle powoduje konieczność wymiany całego okna. Z istoty na fakt, że okna pracują (nieznacznie rozszerzają się i kurczą pod wpływem ciepła) warto raz, lub dwa razy roku zwłaszcza przed zimą dokonać ich regulacji.
Okna drewniane
Produkuje się je z drewna klejonego warstwowo. Dzięki temu nie odkształcają się i zachowują elastyczność. Okna drewniane to ponadczasowość, ale żeby mogły cały czas efektownie wyglądać, należy raz w roku czyścić je i odświeżać. Co kilka lat wymagają także gruntownej renowacji. Usunięcia odchodzącej farby, czyszczenia, uzupełnienia ubytków, a następnie zaimpregnowania i pomalowania.
Okna aluminiowe
Sprawdzają się tam, gdzie przeszkolenia są duże lub skomplikowane. Nie odkształcają się, są odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie wymagają konserwacji. Można, pomalować je proszkowo na dowolny ocień. Ich minusem jest jednak słaba właściwość izolacyjna.
Okna stalowe
Zwykle są stosowane w fabrykach / zakładach czy budynkach zabytkowych. Okna są sztywne i bardzo trwałe jednak nie zatrzymują ciepła.
Okna, jak każdy element wyposażenia z czasem się zużywają. Dlatego warto, abyś zwłaszcza przed zimą dokonał ich przeglądu i zabezpieczył. Jak to zrobić?
W pierwszej kolejności zdemontuj moskitiery z ram okiennych. W zimie nie są już potrzebne, a ciężki śnieg mógłby je uszkodzić.
Następnie przystąp do dokładnego umycia okien. Większość ludzi ogranicza się do szyby, ramy i parapetu. A to błąd. Wszystkie ruchome elementy okna i uszczelki także powinny być dokładnie wyczyszczone. To one decydują o właściwościach okna.
Gdy okucia będą już czyste, dokonaj ich naoliwienia. Na rynku znajdziesz wiele preparatów przeznaczonych do tego celu. Podobnie z uszczelkami, które pod wpływem zmian temperatur mogą się odkształcać i niszczyć. Preparaty z silikonem zabezpieczą je przed niesprzyjającymi warunkami i pozwolą im dłużej funkcjonować.
Jeśli przy tej czynności widzisz, że któraś jest uszkodzona, to jak najszybciej dokonaj jej wymiany. Pozostawienie zniszczonej uszczelki będzie skutkowało ucieczką ciepła.
W ostatnim kroku czeka Cię regulacja okna. Ma ona na celu nie tylko zniwelowanie problemu z zamykaniem (opadanie skrzydła), ale także uszczelnienie na skutek zwiększenia docisku skrzydła do ramy okna.
Takie jesienne, przygotowanie okien powinno stać się Twoim nawykiem. Dzięki temu w prosty sposób możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie.
Ciepło w domu, nie zależy tylko od ilości spalonego węgla, ale przede wszystkim od braku miejsc, w których to ciepło ucieka. Dlatego w Pewnym Lokalu proponujemy usługę audytu technicznego nieruchomości wraz z badaniem termowizyjnym. Możesz sprawdzić nie tylko kondycję swojego domu, ale także miejsca, w których ucieka ciepłe powietrze. Mając taką wiedzę, możesz podjąć odpowiednie kroki np. zabezpieczyć okna i zwiększyć energooszczędności.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!