W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim celu możemy wykorzystać kamerę termowizyjną.
Wykorzystanie kamery termowizyjnej podczas badania budynku umożliwia wykrycie licznych nieprawidłowości, takich jak między innymi mostki termiczne. Czym dokładnie są mostki termiczne i jakie są typowe miejsca ich występowania?
Mostek termiczny (inaczej mostek cieplny) to miejsce, w którym ze względu na brak właściwej izolacji dochodzi do wychłodzenia. Obecność mostka skutkować będzie więc przede wszystkim dużą utratą ciepła, proporcjonalną do rozmiaru mostka. Przy niskich temperaturach na zewnątrz mostek termiczny może powodować obniżenie się temperatury przyległej ściany aż do przekroczenia temperatury punktu rosy skraplania się pary wodnej, co z kolei wiąże się z możliwością pojawienia się zawilgoceń. Oznacza to, że obecność mostka termicznego powoduje duże straty energii, podwyższając znacząco koszty ogrzewania, ale niesie ze sobą też ryzyko dla zdrowia osób przebywających w danym pomieszczeniu, będącego efektem zawilgoceń, powodujących powstanie groźnych dla zdrowia grzybów pleśniowych.
Możemy mieć do czynienia z mostkami punktowymi oraz liniowymi. Te ostatnie powodują największe straty ciepła. Zazwyczaj występują w miejscu połączenia stropu lub dachu ze ścianą zewnętrzną bądź balkonu ze stropem, a także w nadprożach i miejscu osadzenia okien i drzwi.
Typowym miejscem występowania mostków termicznych są między innymi balkony, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa, gdzie żelbetowa konstrukcja balkonu wylewana wraz z płytą stropową, znajduje się poza obrysem budynku. Taka płyta balkonowa, wychładzając się na zewnątrz, powoduje ochłodzenie się wnętrza - podłoga w pomieszczeniu z balkonem żelbetowym będzie znacznie chłodniejsza od tej w pomieszczeniu bez balkonu. W przypadku mostków termicznych zlokalizowanych w obrębie balkonu szacuje się, że straty energii na ogrzewanie są większe, niż łącznie przez wszystkie przegrody zewnętrzne. Badanie kamerą termowizyjną pozwala na dokładne zlokalizowanie istniejącego mostka cieplnego. Pamiętać warto przy tym, że zdarzają się mostki termiczne o charakterze naturalnym (na przykład w oknach), których wyeliminowanie nie będzie możliwe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kamera termowizyjna umożliwia przeprowadzenie pomiaru temperatury na powierzchni badanego obiektu oraz jej zobrazowanie formie tzw. termogramu. Badanie powinno być przeprowadzane w ściśle określonych warunkach, a w jego interpretacji należy uwzględnić wszystkie czynniki, które mogą mieć na nie wpływ, takie jak temperatura powietrza, jego wilgotność, siła wiatru, odległość od badanego obiektu i warunki pogodowe.
Pomiary termowizyjne wykorzystywane są nie tylko w celu wykrycia mostków termicznych i zawilgoceń, ale służyć też mogą sprawdzeniu poprawności działania wentylacji i instalacji C.O., ogrzewania elektrycznego i wodnego ogrzewania podłogowego, a także instalacji elektrycznej, szczelności szyb, a nawet bytowania kun w połaci dachu. Badania mogą być przeprowadzane przez cały rok, nawet wtedy, gdy różnice w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz są niewielkie.
Inżynierowie Pewnego Lokalu, posiadający certyfikaty szkoleniowe, w tym między innymi organizacji Infrared Training Center, podczas badań termowizyjnych korzystają z najwyższej klasy kamer marki FLIR (Forward Looking InfraRed). Usługa badania termowizyjnego realizowana jest na terenie całego kraju.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!