Strony, podpisując ją, zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej w określonym czasie, po spełnieniu warunków umownych.
W jakim celu podpisujemy umowę przedwstępną i jakie zapisy powinny się w niej znaleźć? Te kwestie poruszamy w poniższym artykule.
Umowa przedwstępna wiąże jej strony od momentu ustalenia szczegółów umowy przyrzeczonej aż do jej zawarcia. Na rynku pierwotnym zawierana jest w przypadku inwestycji zakończonej, posiadającej pozwolenie na użytkowanie, najczęściej jest jednak stosowana na rynku wtórnym. Kiedy podpisywana jest w miejsce umowy deweloperskiej, wówczas nie podlega pod ustawę deweloperską, a jej zapisy reguluje kodeks cywilny, podobnie jak w przypadku rynku wtórnego. Na rynku pierwotnym zazwyczaj przybiera formę aktu notarialnego, ale na rynku wtórnym często podpisywana jest bez udziału notariusza. Warto zaznaczyć, że forma aktu notarialnego jest bezpieczniejsza dla stron, ponieważ daje im możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem w przypadku niewywiązania się jednej ze stron z podjętych ustaleń.
Podpisanie umowy przedwstępnej na rynku wtórnym służy zagwarantowaniu dostępności danej nieruchomości do sprzedaży na ustalonych ze sprzedającym warunkach. Ważne jest, aby znalazły się w niej zapisy odnośnie:
Jej podpisanie jest też niezbędne w sytuacji, gdy zakup finansujemy kredytem hipotecznym, ponieważ na jej podstawie bank będzie podejmował decyzję kredytową. W tym przypadku korzystne może okazać się skonsultowanie jej zapisów z doradcą kredytowym, tak, aby upewnić się, że jej nie będą one kolidować z zapisami umowy kredytowej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli decydujemy się na podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży poza kancelarią notarialną, musimy mieć świadomość, że w ten sposób rezygnujemy z możliwości dochodzenia swoich praw, wynikających z przedmiotowej umowy, przed sądem. W związku z tym pozostaje jedynie tzw. słabszy skutek umowy, co oznacza żądanie naprawienia szkody, poniesionej w związku z niewywiązaniem się drugiej strony z podjętych ustaleń. W praktyce oznacza to, że strona poszkodowana może liczyć jedynie na zwrot poniesionych kosztów przygotowania zawarcia umowy i samego jej zawarcia, i na nic ponadto. Dlatego warto w takiej umowie zawrzeć zapisy, które zabezpieczą nas przed stratami, i dotyczy to zarówno strony sprzedającej, jak i kupującej.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!