Dowiedz się więcej!

Haczyki w umowie przedwstępnej

W artykule wskazujemy jakie haczyki w umowie przedwstępnej są najczęściej stosowane przez sprzedających. Na co należy zwrócić uwagę?
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Jakie haczyki w umowie przedwstępnej?

W praktyce umowa przedwstępna na zakup nieruchomości jest podpisywana w trzech sytuacjach:

  • Po pierwsze umowa przedwstępna może zostać podpisana na “klasycznym” rynku wtórnym. Oznacza to, że strony podpisują wstępną umowę przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży mieszkania. Sprzedaż lokalu następuje od osoby, która już jakiś czas mieszka i używa lokal.
  • Po drugie umowa przedwstępna może zostać podpisana na rynku “quasi” wtórnym. Czasami deweloperzy po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie podpisują z nabywcami umowy przedwstępne (chociaż jeszcze chwilę wcześniej powinni podpisywać umowę deweloperską, ponieważ lokal był w budowie). Jest to zgodne z prawem, ale podpisanie takiej umowy grozi, że deweloper nie przeprowadzi odbioru technicznego sprzedawanego lokalu.
  • Po trzecie umowa przedwstępna może być podpisywana na rynku pierwotnym. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja dla nabywcy. Deweloper w teorii łamie prawo, bo przed pozwoleniem na użytkowanie można podpisywać jedynie umowę deweloperską. Propozycja takiej umowy ze strony dewelopera powinna budzić szczególne zaniepokojenie nabywcy i w zasadzie nabywca nie powinien w żadnym wypadku podpisywać takiego aktu.

 

Odbiór lokalu umowa przedwstępna

Problemem z umowami przedwstępnymi podpisywanymi z deweloperami jest brak ochrony nabywcy przewidzianej w ustawie deweloperskiej. Głównie brakuje gwarancji przeprowadzenia odbioru technicznego przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. Odbiór techniczny po podpisaniu umowy deweloperskiej jest jednym z najważniejszych elementów kupna lokalu od dewelopera. Pozwala ocenić, czy deweloper wybudował lokal zgodnie z umową i normami budowlanymi. Jeżeli mieszkanie jest wadliwe, nabywca ma prawo do naprawy wad i usterek na koszt dewelopera. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo często deweloperzy proponują umowy przedwstępne bez przewidzianej procedury odbioru. Mają do tego prawo, bo tylko umowa deweloperska wraz z ustawą deweloperską nakłada na nich obowiązek przeprowadzenia z nabywcą weryfikacji technicznej lokalu. Z perspektywy dewelopera takie rozwiązanie pozwala na szybsze wydanie lokalu, bez dodatkowych kosztów związanych z naprawami usterek. Nabywca niestety jest wtedy skazany na dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi, które nie są tak łatwe w weryfikacji jak po odbiorze technicznym.

Analiza umowy przedwstępnej

Z perspektywy nabywcy najlepiej poddać umowę przedwstępną weryfikacji u prawnika. Analiza umowy przedwstępnej jest nawet ważniejsza od sprawdzenia umowy ostatecznej, ponieważ od takiej umowy zwykle nie ma prawa do odstąpienia. Umowa końcowa jest w praktyce weryfikacją zapisów przewidzianych w umowie przedwstępnej, a wielu z nich nie będzie można zmienić po podpisaniu wadliwej umowy wstępnej. Wystarczy wysłać projekt umowy na kontakt@pewnylokal.pl Wstępna wycena analizy nic nie kosztuje.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 28 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka