Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Sprawdzenie umowy rezerwacyjnej

Umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje wcale dewelopera do sprzedaży mieszkania klientowi!

Umowa rezerwacyjna

Zakupowi mieszkania na rynku pierwotnym bardzo często jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej, nabywca lokalu podpisuje z deweloperem tzw. umowę rezerwacyjną. Poniżej przybliżamy, czym ona jest i jakie prawne skutki pociąga za sobą jej podpisanie. W przeciwieństwie do umowy deweloperskiej, dla swojej ważności umowa rezerwacyjna nie wymaga formy aktu notarialnego - podpisuje się ją więc nie w kancelarii notariusza, ale w biurze dewelopera. Celem umowy rezerwacyjnej nie jest jeszcze zabezpieczenie prawa klienta dewelopera do mieszkania, co bardziej „potwierdzenie powagi jego intencji”.

Umowa rezerwacyjna nieruchomości, umowa rezerwacyjna domu i mieszkania

Umowa rezerwacyjna, jak sama nazwa wskazuje, daje nabywcy jedynie „rezerwację”, a nie prawo do mieszkania (domu lub nieruchomości). W przypadku, gdy deweloper się rozmyśli i po podpisaniu umowy rezerwacyjnej nie będzie chciał sprzedać mieszkania nabywcy, ten nie może domagać się od dewelopera zawarcia umowy deweloperskiej. W takiej sytuacji sankcją dla dewelopera będzie jedynie obowiązek zapłaty kwoty określonej w umowie. Przeważnie jest to dwukrotność opłaty rezerwacyjnej, czasami zdarza się jednak, że w razie wycofania się z umowy rezerwacyjnej, deweloper zwróci po prostu klientowi zaliczkę/opłatę rezerwacyjną: w takiej sytuacji, umowa rezerwacyjna działa wyłącznie na korzyść dewelopera, a ten bez żadnej „sankcji” może się rozmyślić i sprzedać mieszkanie innemu klientowi. Z drugiej strony, umowa rezerwacyjna jest także w pewnym sensie bezpieczniejsza dla klienta dewelopera, gdyż nie zobowiązuje go jeszcze do zapłaty, często kilkuset tysięcy złotych za mieszkanie. Ma to znaczenie np. w sytuacji, gdy klient dewelopera nie uzyskał jeszcze kredytu: jeśli tak się stanie, nabywca może odstąpić od umowy i przepada mu jedynie opłata rezerwacyjna (zwykle od kilku do kilkunastu tys. zł).

Treść umowy rezerwacyjnej

Kluczowym elementem umowy rezerwacyjnej jest termin podpisania umowy deweloperskiej – ten zawsze musi być w niej sprecyzowany. Już jednak na etapie umowy rezerwacyjnej warto zadbać o precyzyjny opis mieszkania, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Aby opis był jak najbardziej dokładny powinniśmy w treści umowy zawrzeć metraż mieszkania, przynależności (garaż, miejsce postojowe, komórka lokatorska – najlepiej podać metraż każdej z nich) oraz tzw. powierzchnie zewnętrzne takie jak: balkon, loggia, taras (z wskazaniem ich metrażu). W sytuacji kiedy metraż powierzchni zewnętrznych nie będzie wyodrębniony, deweloper może „zaliczyć go” do powierzchni mieszkania, co w konsekwencji spowoduje, że nabywca zapłaci więcej za jego metr kwadratowy.

Kim jesteśmy: inżynierowie, prawnicy i programiści

Pewny Lokal to połączenie wiedzy doświadczonych prawników, inżynierów oraz zaawansowanego oprogramowania. W naszych raportach o umowie rezerwacyjnej klient odnajdzie nie tylko informacje o ryzykownych klauzulach umownych, ale też podstawowe dane o deweloperze oraz jego inwestycji (np. historię dewelopera w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ewentualne obciążenia nieruchomości w księgach wieczystych). Działamy efektywniej niż kancelarie prawne, a nasze opinie sporządzamy w terminie 24 h od zamówienia. Przykładowy raport z analizy umowy od dewelopera znajduje się pod tym linkiem.

Na czym polega usługa Pewnego Lokalu - np. pomoc w negocjacjach!

Jeśli nie ufasz swojemu deweloperowi w 100 proc. i chcesz sprawdzić, czy umowa rezerwacyjna, którą ten ci „podsuwa” jest zgodna z prawem, trafiłeś na właściwe miejsce! Wystarczy, że zlecisz nam analizę Twojej umowy rezerwacyjnej. Przy okazji sprawdzimy też wiarygodność dewelopera (m.in. wszelkie niepokojące informacje prasowe) oraz jego inwestycji (np. czy w jej pobliżu nie jest przypadkiem planowana budowa spalarni śmieci). Wystarczy, że złożysz zamówienie - nasi prawnicy przystąpią do analizy przesłanych przez Ciebie dokumentów, a także publicznych rejestrów: raport z analizą umowy rezerwacyjnej oraz sprawdzający dewelopera otrzymasz po 24 godzinach! Nasz raport nie pomoże Ci wymóc na deweloperze przygotowanie bezpiecznej dla Ciebie umowy, ale może też stanowić argument w negocjacjach z deweloperem.

Kontakt w celu sprawdzenia umowy rezerwacyjnej

Analizujemy umowy rezerwacyjne m.in. w: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Nasz e-mail to kontakt@pewnylokal.pl a infolinia: 797014014 (czynna codziennie od 7:30 do 22:00). Analizę umowy rezerwacyjnej możesz zamówić korzystając z naszego formularza.

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka