Porada prawna

Sprawdzenie umowy rezerwacyjnej

Umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje wcale dewelopera do sprzedaży mieszkania klientowi!
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Umowa rezerwacyjna

Zakupowi mieszkania na rynku pierwotnym bardzo często jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej, nabywca lokalu podpisuje z deweloperem tzw. umowę rezerwacyjną. Poniżej przybliżamy, czym ona jest i jakie prawne skutki pociąga za sobą jej podpisanie. W przeciwieństwie do umowy deweloperskiej, dla swojej ważności umowa rezerwacyjna nie wymaga formy aktu notarialnego - podpisuje się ją więc nie w kancelarii notariusza, ale w biurze dewelopera. Celem umowy rezerwacyjnej nie jest jeszcze zabezpieczenie prawa klienta dewelopera do mieszkania, co bardziej „potwierdzenie powagi jego intencji”.

Umowa rezerwacyjna nieruchomości, umowa rezerwacyjna domu i mieszkania

Umowa rezerwacyjna, jak sama nazwa wskazuje, daje nabywcy jedynie „rezerwację”, a nie prawo do mieszkania (domu lub nieruchomości). W przypadku, gdy deweloper się rozmyśli i po podpisaniu umowy rezerwacyjnej nie będzie chciał sprzedać mieszkania nabywcy, ten nie może domagać się od dewelopera zawarcia umowy deweloperskiej. W takiej sytuacji sankcją dla dewelopera będzie jedynie obowiązek zapłaty kwoty określonej w umowie. Przeważnie jest to dwukrotność opłaty rezerwacyjnej, czasami zdarza się jednak, że w razie wycofania się z umowy rezerwacyjnej, deweloper zwróci po prostu klientowi zaliczkę/opłatę rezerwacyjną: w takiej sytuacji, umowa rezerwacyjna działa wyłącznie na korzyść dewelopera, a ten bez żadnej „sankcji” może się rozmyślić i sprzedać mieszkanie innemu klientowi. Z drugiej strony, umowa rezerwacyjna jest także w pewnym sensie bezpieczniejsza dla klienta dewelopera, gdyż nie zobowiązuje go jeszcze do zapłaty, często kilkuset tysięcy złotych za mieszkanie. Ma to znaczenie np. w sytuacji, gdy klient dewelopera nie uzyskał jeszcze kredytu: jeśli tak się stanie, nabywca może odstąpić od umowy i przepada mu jedynie opłata rezerwacyjna (zwykle od kilku do kilkunastu tys. zł).

Przykładowa sprawdzana umowa rezerwacyjna.Pewny Lokal pomaga nabywcom mieszkań w weryfikacji ich stanu technicznego.

Treść umowy rezerwacyjnej

Kluczowym elementem umowy rezerwacyjnej jest termin podpisania umowy deweloperskiej – ten zawsze musi być w niej sprecyzowany. Już jednak na etapie umowy rezerwacyjnej warto zadbać o precyzyjny opis mieszkania, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Aby opis był jak najbardziej dokładny powinniśmy w treści umowy zawrzeć metraż mieszkania, przynależności (garaż, miejsce postojowe, komórka lokatorska – najlepiej podać metraż każdej z nich) oraz tzw. powierzchnie zewnętrzne takie jak: balkon, loggia, taras (z wskazaniem ich metrażu). W sytuacji kiedy metraż powierzchni zewnętrznych nie będzie wyodrębniony, deweloper może „zaliczyć go” do powierzchni mieszkania, co w konsekwencji spowoduje, że nabywca zapłaci więcej za jego metr kwadratowy.

Kim jesteśmy: inżynierowie, prawnicy i programiści

Pewny Lokal to połączenie wiedzy doświadczonych prawników, inżynierów oraz zaawansowanego oprogramowania. W naszych raportach o umowie rezerwacyjnej klient odnajdzie nie tylko informacje o ryzykownych klauzulach umownych, ale też podstawowe dane o deweloperze oraz jego inwestycji (np. historię dewelopera w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ewentualne obciążenia nieruchomości w księgach wieczystych). Działamy efektywniej niż kancelarie prawne, a nasze opinie sporządzamy w terminie 24 h od zamówienia. Przykładowy raport z analizy umowy od dewelopera znajduje się pod tym linkiem.

Na czym polega usługa Pewnego Lokalu - np. pomoc w negocjacjach!

Jeśli nie ufasz swojemu deweloperowi w 100 proc. i chcesz sprawdzić, czy umowa rezerwacyjna, którą ten ci „podsuwa” jest zgodna z prawem, trafiłeś na właściwe miejsce! Wystarczy, że zlecisz nam analizę Twojej umowy rezerwacyjnej. Przy okazji sprawdzimy też wiarygodność dewelopera (m.in. wszelkie niepokojące informacje prasowe) oraz jego inwestycji (np. czy w jej pobliżu nie jest przypadkiem planowana budowa spalarni śmieci). Wystarczy, że złożysz zamówienie - nasi prawnicy przystąpią do analizy przesłanych przez Ciebie dokumentów, a także publicznych rejestrów: raport z analizą umowy rezerwacyjnej oraz sprawdzający dewelopera otrzymasz po 24 godzinach! Nasz raport nie pomoże Ci wymóc na deweloperze przygotowanie bezpiecznej dla Ciebie umowy, ale może też stanowić argument w negocjacjach z deweloperem.

Kontakt w celu sprawdzenia umowy rezerwacyjnej

Analizujemy umowy rezerwacyjne m.in. w: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Nasz e-mail to kontakt@pewnylokal.pl a infolinia: 797014014 (czynna codziennie od 7:30 do 22:00). Analizę umowy rezerwacyjnej możesz zamówić korzystając z naszego formularza.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 94 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka