W poniższym artykule wyjaśniamy, jakim urządzeniem możemy wykryć straty ciepła w mieszkaniu.
W przypadku gdy zauważymy znaczący wzrost kosztów ogrzewania, warto, jest poszukać przyczyny takiego stanu. Może się bowiem okazać, że straty ciepła spowodowane są na przykład obecnością mostków termicznych w domu lub mieszkaniu. W jaki sposób można to sprawdzić?
Kamera termowizyjna to nowoczesne urządzenie, które składa się z układu optycznego, czyli obiektywu, detektora promieniowania podczerwonego, a także elektronicznego toru wzmacniania, przetwarzania i wizualizacji. To nieduży sprzęt, bo mieści się w jednej dłoni, ale możliwości jego zastosowania są ogromne.
Pierwsza kamera termowizyjna powstała w 1960 roku. Była ciężka, a podczas pracy trzeba było ją chłodzić ciekłym azotem. Wraz z upływem lat i postępem technologicznym, urządzenia te zaczęły stawać się bardziej praktyczne. W ten sposób wzrosło nie tylko zainteresowanie kamerami, ale też ich zastosowanie.
Ogólnie kamera termowizyjna ma bardzo szerokie zastosowanie. Jednak największe zainteresowanie wzbudza w branży budowlanej. Badanie przy użyciu kamery pozwala na uzyskanie obrazu z rozkładem temperatury na powierzchniach w całym mieszkaniu. Wykorzystując to urządzenie, można zatem sprawdzić izolację termiczną, instalacje oraz wilgotność tynków.
Kamera termowizyjna służy do badania takich rzeczy, które są niewidoczne dla oka. Dlatego jest bardzo przydatnym urządzeniem przy sprawdzaniu mieszkań i domów. Pomaga uniknąć wielu problemów związanych z konstrukcją budynku. Korzystając z kamery, można łatwo ustalić, w których miejscach ciepło wydobywa się na zewnątrz albo też gdzie znajdują się wycieki wody.
Wiadomo już, w jakim zakresie, dokładnie w budownictwie, można wykorzystać kamerę termowizyjną. Zatem pytanie, do czego urządzenie to nie służy?
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Badanie kamerą termowizyjną pozwoli na wykrycie szeregu problemów, takich jak nieszczelność okien, błędy w izolacji termicznej ścian, wycieki i zawilgocenia, przeciążenie sieci elektrycznej, niewłaściwie ułożone ogrzewania wodne podłogowe, nieszczelność instalacji C.O. bądź niewłaściwie działająca wentylacja.
Termowizja polega na prowadzeniu pomiaru temperatury na powierzchni obiektu, który jest obiektem badania. Temperatura zapisywana jest w formie tzw. termogramów, będących efektem przetworzenia przez kamerę emitowanego przez obiekt promieniowania podczerwonego. W badaniu należy uwzględnić takie parametry obiektu jak jego emisyjność (zdolność do emisji promieniowania podczerwonego), odbicie (zdolność do jego odbijania), odległość od badanego ciała, a także siła wiatru. Ważna będzie też temperatura powietrza na zewnątrz i wewnątrz, jego wilgotność, panujące na zewnątrz warunki pogodowe, a także zanieczyszczenia obecne pomiędzy kamerą a badanym obiektem i charakterystyka samego budynku.
Do badań przeprowadzanych przez inżynierów Pewnego Lokalu wykorzystywany jest najwyższej jakości sprzęt marki FLIR. Usługa, świadczona na terenie calej Polski, dedykowana jest zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom.
Mostki termiczne, lub inaczej cieplne, są miejscami, przez które budynek traci najwięcej ciepła. Zdarzają się mostki występujące naturalnie, na przykład w oknach, których nie można wyeliminować. Jednak w większości przypadków występowanie mostków można ograniczyć. Najczęstszą przyczyną ich powstania są zazwyczaj błędy projektowe oraz nieprawidłowe wykonawstwo. Prowadzi to do obniżenia temperatury wewnętrznej strony przegrody (ściany) tam, gdzie zlokalizowany jest mostek. Oprócz straty ciepła mostki mogą przyczyniać się do powstania zawilgoceń, skutkujących rozwojem grzybów pleśniowych.
Typowymi miejscami występowania mostków są balkony w starszym budownictwie, miejsca osadzenia okien, narożniki budynku, nadproża oraz wieńce stropowe.
Nieszczelna okna powodują największe straty ciepła. Nieszczelność może być wyczuwalna przez wychłodzenie elementów zlokalizowanych w jej sąsiedztwie. Przyczyną jej powstania może być wada produkcyjna, niewłaściwy montaż okien lub niska jakość bądź zużycie uszczelki. Najlepszym sposobem na jej potwierdzenie będzie przeprowadzenie badania termowizyjnego.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!