Ciąg wentylacji: te rzeczy musisz zrobić, żeby go sprawdzić!

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Jak sprawdzić ciąg wentylacji: praktyczne porady

Regularna kontrola poszczególnych instalacji występujących w nieruchomości jest kluczowa, do bezpiecznego mieszkania w swoim domu bądź mieszkaniu. Dlatego też warto zadbać o ciąg wentylacji, by uniknąć zasysania do wewnątrz spalin, które wydobywają się z przewodów dymowych. Nieprawidłowa wentylacja może nawet grozić śmiertelny zatruciem. Więcej o temacie ciągu wstecznego znajdziesz poniżej! 

Jak zlikwidować ciąg wsteczny w kominie wentylacyjnym?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest zjawisko ciągu wstecznego. Otóż polega ono na cofaniu się powietrza i dymu, z przewodu wentylacyjnego, do środka pomieszczenia. W tej sytuacji, poza zasysaniem się spalin, następuje również ochłodzenie lokalu i znaczne utrudnienie w rozpalaniu pieca. Taki odwrócony ciąg może wynikać z nieprawidłowej konstrukcji budynku, jego zbyt dużej szczelności, czy niewłaściwie zaprojektowanemu kanałowi wywiewnemu.

Chcąc poprawić ciąg w kominie, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu jego przewodu, a także przeprowadzaniu skrupulatnych przeglądów. W celu pozbycia się ciągu wstecznego zaleca się montaż regulatora ciągu kominowego, który odpowiednio reguluje ciąg (zwiększa, lub zmniejsza go). Taki regulator pomaga pozbyć się zbyt dużego ciągu, który powoduje zbyt szybkie spalanie oraz tym samym utratę ciepła. Kolejną opcją do zbalansowania ciągu kominowego jest hybrydowa nasada obrotowa, którą montuje się na końcu komina wentylacyjnego. Specjalnie skonstruowany wentylator wyciągowy pomaga w cyrkulacji powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, a także zwiększa ciąg kominowy. No i ostatnim, zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na eliminacje ciągu wstecznego, jest zamontowanie generatora ciągu kominkowego, w postaci nasady na szczyt komina. Generator ma za zadanie zwiększyć oraz ustabilizować ciąg kominkowy.

Dlaczego wentylacja działa odwrotnie?

Wydajny system odprowadzania spalin pozwala na właściwy przebieg procesu ogrzewania. Kluczowym elementem pozwalającym na pozbywanie się gazów jest ciąg kominowy. To właśnie on odpowiada za zasysanie i usuwanie wszelkich powstałych przy spalaniu opału odpadów w postaci lotnej. I tak ciąg kominowy tworzy się w wyniku różnicy gęstości pomiędzy chłodnym powietrzem na zewnątrz, a tym cieplejszym ze środka przewodu kominowego. W momencie, gdy ta różnica jest zbyt mała, bardzo często dochodzi do wystąpienia wstecznego ciągu kominowego. Należy pamiętać, że urządzenia grzewcze w większości korzystają z sił grawitacji, do usuwania spalin.

Zgodnie z prawami fizyki, ciepłe gazy, które są lżejsze, wydostają się systemem kominowym do góry. Gdy jednak ciąg kominowy nie jest wystarczający, dochodzi do cofania się dymu do środka pomieszczeń. Tym sposobem przewodem kominowym spaliny wracają do domu bądź mieszkania, a zatem można powiedzieć, że wentylacja działa odwrotnie. Z reguły przyczyn ten sytuacji można szukać w kilku aspektach, między innymi:

  • nieodpowiednim położeniu wylotu komina w stosunku do dachu, powodującym nadciśnienie utrudniające wydobywanie się spalin;
  • niewłaściwej wysokości systemu, gdzie komin jest zbyt krótki do wytworzenia optymalnej różnicy temperatur;
  • nadmiernej sile wiatru, która negatywnie wpływa na optymalność w odprowadzaniu spalin;
  • zbyt szczelne okna, zaburzające cyrkulacje powietrza w budynku.

Jak wyeliminować ciąg wsteczny w bloku?

O ile w domu mamy pełną dowolność i paletę rozwiązań na poradzenie sobie z ciągiem wstecznym, to w przypadku mieszkania w bloku, sytuacja się komplikuje. Każda decyzja musi mieć poparcie w radzie mieszkańców lub ewentualnej spółdzielni. W zależności od ogólnych ustaleń można podjąć próbę naprawy wentylacji, po ówczesnej konsultacji z kominiarzem.

Alternatywną opcją jest stworzenie dodatkowej wentylacji mechanicznej albo instalacji ciągu kominkowego. Jeśli, jednak lokatorzy nie dojdą do porozumienia, a dział techniczny nie znajdzie rozwiązania, to zostaje nam zadbanie indywidualnie o problem ciągu wstecznego w naszym mieszkaniu. I tak pierwszą opcją jest ogrzanie powietrza wewnątrz lokalu, po czym trzeba będzie otworzyć wszystkie okna w mieszkaniu (poza łazienką) na co najmniej kilka godzin. Przy pomocy testu z kartką, można sprawdzić, czy ciąg się stabilizuje. Następnie po nagrzaniu komina wentylacyjnego, poprzez ciepłe powietrze wychodzące kratką wywiewną, można przymknąć okna.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Po ich zamknięciu należy zweryfikować, czy nawiewniki pozostają w pozycji otwartej. Jeśli ciąg ponownie się odwróci, to niestety trzeba będzie spróbować innego sposobu. Tu przychodzi z pomocą wentylacja plus, czyli nawiew mechaniczny świeżego powietrza do mieszkania. W tym celu niezbędna będzie instalacja czerpni oraz założenie filtra.

Cofanie powietrza wentylacji 

Ciąg wsteczny występujący w kanałach wentylacyjnych dotyczy cofania się powietrza w przewodzie wentylacyjnym. Takie zakłócenie jest stosunkowo popularne, z racji na liczne termorenowacje budynków, bez sprawdzenia systemu wymiany powietrza w nieruchomości. Zamiast wywiewać, zużyte powietrze napływa z kratek wyciągowych. Do sytuacji dotyczącej cofania się powietrza, dodatkowo przyczyniają się zbyt szczelne okna i brak nawiewników okiennych. Niewłaściwa wymiana powietrza jest szczególnie zauważalna w zimniejsze dni, gdy mieszkanie nie jest wietrzone. Wtedy też zimne powietrze wpada do środka domu poprzez kanały wentylacyjne – zwłaszcza te w łazience i w toalecie.

Jak sprawdzić ciąg wentylacji?

Do sprawdzenia ciągu wentylacji służy specjalny przyrząd, którym jest anemometr. Najczęściej posługują się nim kominiarze, którzy w ramach okresowych audytów kontrolują kanały wentylacyjne. Anemometr określa prędkość (wyrażoną w m/s), z jaką powietrze przepływa w kratce wywiewnej. Tu ważnym aspektem jest ustalenie ilości usuwanego w ciągu godziny powietrza, względem do pola przekroju danego przewodu wentylacyjnego. Najbardziej pożądanym wynikiem jest wymienienie w ciągu godziny, całego powietrza znajdującego się w mieszkaniu. Taki rezultat to gwarancja na optymalną wentylację, bez problemu z jakimkolwiek ochłodzeniem lokalu. Drugą opcjonalną i zdecydowanie prostszą, domową metodą na ocenę wentylacji, jest tzw. test kartki (wspomniany już wcześniej).

Chcąc go przeprowadzić, należy przygotować sztywną kartkę papieru, którą powinno się przyłożyć do kratki wywiewnej. Jeśli wspomniana kartka zostanie przyssana do kratki, to będzie znaczyć, że ciąg jest odpowiedni. Natomiast, gdy powietrze odepchnie kartkę, to okaże się, że mamy problem ze zjawiskiem wstecznego ciągu. Podczas przeprowadzania testu, trzeba mieć na uwadze, czy nawiewniki są otwarte (ewentualnie czy okno zostało uchylone).

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 623 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka