Stało się! Twoja wymarzona nieruchomość już niedługo może być w Twoich rękach. Pozostały tylko formalności, takie jak umowa deweloperska i umowa przenosząca nieruchomości. Obie powinny zostać zawarte w formie aktu notarialnego. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Jak się tym zająć, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem? W poniższym artykule wyjaśniamy, z kim warto sprawdzić stan prawny nieruchomości.
Umowa przenosząca własność nieruchomości, a także umowa deweloperska, obowiązkowo zawarta być musi w formie aktu notarialnego. , Do jakich realizacji czynności zobowiązuje notariusza prawo o notariacie i czy sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości, będącej przedmiotem umowy, należy do obowiązków notariusza?
Do obowiązków notariusza zgodnie z art. 79 ustawy Prawo o notariacie należy między innymi:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto przy tym podkreślić, że do obowiązków notariusza nie należy weryfikacja księgi wieczystej nieruchomości, której dotyczy zawierany akt. Notariusz sporządza akt na podstawie przedstawione dokumenty, w tym na przykład wypisy z ksiąg wieczystych, a w przypadku wątpliwości odnośnie do ich autentyczności może odmówić dokonania czynności. Podczas aktu notariusz sprawdza tożsamość stron umowy, powinien także potwierdzić, iż akt jest dla stron zrozumiały oraz zgodny z ich wolą.
Badanie stanu prawnego nieruchomości, której nabycie rozważamy, służy ocenie bezpieczeństwa potencjalnego zakupu. Jego podstawowym elementem jest sprawdzenie księgi wieczystej, prowadzonej dla interesującej nas nieruchomości. Dostęp do ksiąg wieczystych ma każdy zainteresowany. Z treścią księgi zapoznać się można zarówno w wydziale wieczystoksięgowym odpowiedniego Sądu Rejonowego, jak i na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (Elektroniczne Księgi Wieczyste).
Sama księga składa się z czterech działów i dzięki jej sprawdzeniu potwierdzimy kwestię własności nieruchomości, jej położenie i powierzchnię, obciążenia oraz istniejące służebności i roszczenia. Prawnicy Pewnego Lokalu w ramach oferowanej przez firmę usługi audytu prawnego szczegółowo sprawdzają nie tylko księgę lokalu, ale również gruntu, dokładnie weryfikując wszelkie niezgodności oraz identyfikując potencjalne ryzyka prawne. Na zakończenie audytu sporządzany jest kompleksowy raport, zawierający kluczowe informacje na temat stanu prawnego badanej nieruchomości. Dzięki posiadaniu takiej wiedzy podjęcie decyzji dotyczącej zakupu danej nieruchomości będzie znacznie prostsze.
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia „due diligence”. Oznacza to dosłownie należytą staranność.
W przypadku nieruchomości dotyczy to przeprowadzenia konkretnego badania obejmującego nieruchomość, np. analizy finansowej, prawnej czy technicznej.
Dosłownie można więc nazwać tę czynność audytem nieruchomości i dokładną analizą ekspercką. Zakres prowadzonych badań może być bardzo różny, a wszystko zależy od potrzeb i ich przeznaczenia.
Oczywiście celem due diligence jest sprawdzenie, czy sprzedający przekazał wszystkie prawdziwe informacje zgodnie z faktycznym stanem, czy jednak próbował zataić coś przed kupującym. Z due diligence korzysta coraz więcej osób, które są świadome tak, jak wiele kwestii może zostać uznanych za nieistotne, a w rzeczywistości będą miały one ogromny wpływ na komfort życia i korzystania z określonej nieruchomości.
W tym celu proszą więc o wsparcie ekspertów, których opinia jest tutaj kluczowa.
Podczas przeprowadzania badania due diligence, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na analizę księgi wieczystej. Istniały przypadki, kiedy to sprzedający wcale nie był osobą czy też firmą faktycznie uprawnioną do zawarcia umowy z drugą stronę. W księdze wieczystej znajdują się również informacje o ewentualnym zadłużeniu nieruchomości.
Bardzo ważną kwestią jest również wypis i wyrys z ewidencji gruntów, które potwierdzają lub zaprzeczają o treści z księgi wieczystej — czy rzeczywiście wszystko zgadza się ze stanem faktycznym. Istotnym elementem jest również rodzaj gruntów, które przynależą do nieruchomości, a także kwestii dostępu nieruchomości do drogi publicznej.
Kolejnym punktem analizy powinny być również kwestie planistyczne, czyli czy dla danej nieruchomości został przygotowany określony plan zagospodarowania przestrzennego, a także wszelkie kwestie związane z umową, która tego planu dotyczy.
Podsumowując, prawny audyt nieruchomości due diligence pozwala na:
Sprawdź jedną z naszych lekcji.
Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Dowiedz się jeszcze więcej!
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!