W dziale pierwszym księgi wieczystej znajduje się opis nieruchomości, jej przeznaczenie, położenie oraz powierzchnia. Obecnie zdarza się, że księgi online posiadają dodatkowo linki do geoportalu, co pozwala na określenie nie tylko numeru działki, ale też jej położenia.
W tym dziale znajdziemy też wpisy praw związanych z własnością nieruchomości, a w przypadku jej podzielenia- informację o księgach wieczystych wyodrębnionych lokali.
Dzięki zapoznaniu się z działem drugim księgi wieczystej będziemy w stanie potwierdzić kwestię własności nieruchomości- tu znajdziemy dane właściciela nieruchomości oraz rodzaj własności. Z tego działu dowiemy się też, w jaki sposób właściciel wszedł w podsiadanie danej nieruchomości dzięki zapoznaniu się z podstawami wpisu.
W tym dziale znajdziemy informację o ewentualnych obciążeniach, roszczeniach lub prawach osób trzecich.
Dla kupującego najważniejsza będzie służebność lub użytkowanie nieruchomości na rzecz osób trzecich. Takie użytkowanie może oznaczać, iż wymieniona w księdze wieczystej osoba będzie miała prawo mieszkać lub użytkować daną nieruchomość nawet dożywotnio.
Jeżeli chodzi o służebność, to może to być na przykład służebność na rzecz przedsiębiorstw energetycznych lub służebność dojazdu. Jeżeli mamy do czynienia ze służebnością gruntową może oznaczać to służebność na rzecz przejazdu lub przechodu dla innych działek. W takiej sytuacji konieczne jest sprawdzenie, co dokładnie kryje się za wpisem oraz dla których dokładnie działek ustanowiona jest służebność, a także dotarcie do ich właścicieli.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W dziale trzecim wpisywane są też roszczenia o przeniesienie własności, na przykład z umowy przedwstępnej (jeżeli została zawarta w formie aktu notarialnego; dzięki zawarciu jej w tej formie można dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem). Roszczenie będzie zabezpieczać zarówno interes strony sprzedającej, jak i kupującej.
W ostatnim dziale księgi wieczystej znajdziemy informacje na temat hipotek, których może być kilka. Wpisy do hipoteki mogą być na rzecz banku (na przykład w przypadku finansowania zakupu nieruchomości przez dotychczasowego właściciela kredytem hipotecznym) lub pożyczkodawcy, ale także organów państwowych, takich jak Urząd Skarbowy lub ZUS (te ostatnie będą miały pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń wierzyciela, a związane z nimi najczęściej postępowanie komornicze będzie ujawnione w postaci wpisu w dziale III księgi). Co ważne, hipoteka może być ustanowiona na rzecz dowolnego podmiotu, ale jej wpis wymaga zawsze odpowiedniej podstawy, na przykład umowy dwustronnej w formie notarialnej w sytuacji, gdy hipoteka ma być zabezpieczeniem udzielonej pożyczki.
Ponieważ przeprowadzenie szczegółowego badania księgi wieczystej wymaga od badającego dużej wiedzy, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie go prawnikom, doświadczonym w prawie nieruchomości. Wsparcie w tym zakresie oferuje swoim klientom Pewny Lokal, a dzięki skorzystaniu z takiej usługi możemy z księgi dowiedzieć się o interesującej nas nieruchomości znacznie więcej niż w przypadku gdybyśmy taką analizę przeprowadzali we własnym zakresie.
Sprawdź jedną z naszych lekcji.
Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Dowiedz się jeszcze więcej!
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!