Zgodnie z Ustawą o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 roku, która zawiera przepisy regulujące księgi wieczyste, prowadzone są one w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Zakładane są i prowadzone właśnie dla nieruchomości.
Księgi są publicznym rejestrem, a dostęp do nich jest jawny, dlatego też również zgodnie ze wspomnianą wyżej Ustawą, „nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę”.
W księdze zapisana jest cała historia nieruchomości, dlatego zdarzają się księgi, które sięgają naprawdę dawnych czasów.
Ten typ rejestru stosowany jest już od kilkuset lat. Do czasu rozbiorów prowadzeniem ksiąg zajmowały się sądy grodzkie. Natomiast po rozbiorach pojawił się problem z utrzymaniem ich jednolitości, ponieważ na ziemiach polskich istniało wówczas pięć systemów prawnych: niemiecki, austriacki, rosyjski, węgierski i francuski, oparty na Kodeksie Napoleona (na jego podstawie nadal zakładane są księgi wieczyste). Prawo francuskie stosowane było na ziemiach, które wcześniej stanowiły część Księstwa Warszawskiego, jeszcze długo po wprowadzeniu Kodeksu Królestwa Polskiego.
Po uzyskaniu niepodległości aż do 1965 roku, kiedy w życie wszedł nowy kodeks, stosunki prawo-rzeczowe regulowane były przez obce prawo. Od 1918 księgi prowadzone są w języku polskim (wcześniej- w języku zaborcy). A od 2013 roku możliwy jest dostęp do ksiąg w wersji elektronicznej, co jest ogromnym ułatwieniem w procesie ich badania.
Warto zaznaczyć, że pomimo iż dostęp do ksiąg jest jawny, to do ich akt już nie- aby mieć możliwość zapoznania się z nimi należy wykazać się interesem prawnym (posiada go właściciel nieruchomości, jego pełnomocnik i notariusz, sprawdzający księgę przed podpisaniem aktu notarialnego, a także pośrednik, prowadzący transakcję).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Księga wieczysta składa się z czterech działów:
Polecaną praktyką jest badanie księgi przed każdą transakcją, dzięki czemu żadna wzmianka ani niepokojący wpis nie umknie uwadze potencjalnego nabywcy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika w zakresie sprawdzenia księgi, ponieważ wbrew pozorom jej analiza nie jest prosta i wymaga od badającego ją dużej wiedzy i doświadczenia.
Sprawdź jedną z naszych lekcji.
Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Dowiedz się jeszcze więcej!
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!