Jest takie miejsce w Polsce, które przez 1 weekend w roku, za sprawą Mazurskich Zawodów Balonowych może konkurować z największą atrakcją Kapadocji. To Ełk. Miasto na pojezierzu ełckim, wokół którego rozciągają się czyste rzeki i jeziora, a turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji. Czy Ełk jest dobry tylko na weekend, czy może warto w nim zamieszkać? A jeśli tak, to gdzie kupić mieszkanie w Ełku? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.
Ełk słynie z pięknych krajobrazów, które możemy podziwiać: spacerując, płynąc lub podczas przejażdżki rowerowej. W kontekście historycznym największą trakcją Ełku jest jednak Zamek Krzyżacki, wybudowany w latach 1398 – 1406, pod okiem Urlicha von Jungingena. Zamek był miejscem wsparcia Krzyżaków chcących brać udział w wyprawach na Litwę. Nieopodal zamku znajduje się Promenada nad Jeziorem Ełckim z rozwiniętą infrastrukturą usługową. To głównie na niej toczy się życie kulturalne miasta.
W czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc w Ełku jest także Muzeum Kropli Wody, które mieści się w najwyższym budynku w mieście tzw. wieży ciśnień oraz Kolej Wąskotorowa. Ełcka kolej przecina miasto i dojeżdża do sąsiedniej miejscowości Sypitki. Ta atrakcja wciąga nie tylko małych, ale i dużych turystów.
Jeszcze w połowie lat 90 XX wieku, w Ełku była wysoka stopa bezrobocia, a kolejne zakłady produkcyjne były likwidowane lub restrukturyzowane. Władze miasta podjęły jednak starania, by temu zaradzić. Powstała Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., na której rzecz miasto przekazało łącznie prawie 107 ha gruntów z przeznaczeniem dla przyszłych inwestorów.
Sukces SSSE przerósł oczekiwania, a miasto pożegnało się w wysokim bezrobociem.
Na obszarze Podstrefy utworzono także Park Naukowo — Technologiczny. Dziś Podstrefa Ełk to nowoczesna dzielnica przemysłowa miasta, a swoją działalność produkcyjną lub usługową prowadzi tam 27 przedsiębiorców.
Jednak miasto dba nie tylko o przedsiębiorców. Rzeczą, która jest godna pochwały, jest zaangażowanie miasta w pomoc porzuconym czworonogom. Urząd Miasta Ełku regularnie publikuje na swojej stronie informacje o psach znajdujących się w ełckim schronisku, które można adoptować.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wiemy już, że miasto Ełk ma do zaoferowania nie tylko piękne krajobrazy, ale również stosunkowo duży rynek pracy. Zatem, gdzie kupić mieszkanie w Ełku? Jak wybrać idealną lokalizację?
Jeżeli przyjrzymy się planowi miasta, to łatwo zauważymy, że przez środek Ełku biegną tory kolejowe. Naturalnie powstaje podział na produkcyjno — usługowy wschód i turystyczną część zachodnią. Można więc przyjąć, że jeśli zależy nam na tej „ładniejszej” części miasta, to powinniśmy szukać ofert na osiedlach: Grunwaldzkim, Centrum oraz Północ I i Północ II. Rozpiętość cenowa w na tych osiedlach jest bardzo duża. Najtańsze mieszkania możemy kupić tutaj od ok. 4 500 zł/mkw. Najdroższe (po generalnym remoncie), to budżet prawie 9 000 zł/mkw.
Osiedla te będą również dobrym wyborem dla tych, którym zależy na korzystaniu z oferty kulturalnej miasta (młodzi ludzie). A gdzie kupić mieszkanie w Ełku, jeżeli wraz z mieszkaniem będziemy poszukiwać pracy i nie lubimy tracić czasu na dojazdy?
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania w części przemysłowej miasta. Duża liczba zakładów pracy sprawi, że znalezienie pracy będzie łatwiejsze.
Jednak oferty w tej części miasta to w dużej mierze oferty nowych mieszkań od deweloperów. A ich ceny zaczynają się od ok. 7 500 zł/mkw i są to mieszkania w stanie deweloperskim. Zatem do ceny mieszkania należy jeszcze doliczyć kwotę potrzebną na jego wykończenie.
A gdzie kupić mieszkanie w Ełku, jeżeli mamy ograniczoną zdolność kredytową? Najłatwiejszym sposobem jest filtrowanie wszystkich ogłoszeń i wybranie tego, które najbardziej nas przekonuje i mieści się w budżecie. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie zależy nam na konkretnej lokalizacji. Jesteśmy mobilni lub pracujemy zdalnie, więc dojazdy do pracy nie stanowią problemu.
Jeżeli jednak zależy nam na konkretnym osiedlu, to mamy dwa wyjścia. Możemy szukać mieszkania do remontu, które będzie miało niższą cenę niż mieszkanie gotowe do zamieszkania lub spróbować wpłynąć na obniżenie ceny mieszkania. Jak? Na przykład dzięki audytowi technicznemu. Taki audyt wskaże wszystkie wady i usterki mieszkania, więc będzie podstawą do negocjacji.
Mieszkanie pod wynajem to dobre rozwiązanie, jeżeli mieszkamy w mieście turystycznym. Możemy czerpać korzyści z wynajmowania mieszkania turystom, jednocześnie nie blokując sobie możliwości, swobodnego dysponowania mieszkaniem. A gdzie kupić mieszkanie w Ełku pod wynajem?
Najatrakcyjniejszymi pod względem turystycznym osiedlami są osiedle Grunwaldzkie, Jeziorna i Centrum. Bliskość Jeziora Ełckiego sprawi, że mieszkanie będzie chętnie wynajmowane przez turystów.
Przy najmie długoterminowym — dla mieszkańców Ełku warto wybrać mieszkanie w centrum lub na osiedlu Zatorze. Taka lokalizacja zapewnia jednocześnie bliskie sąsiedztwo Promenady i bliskość obwodnicy. Zatem lokatorzy bez problemu dojadą do zakładu pracy.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!