Na jaką lokalizację w Katowicach warto zwrócić uwagę? Jak znaleźć tanie mieszkanie w Katowicach? Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Katowicach?
Górny Śląsk wraz z największymi spośród należących do tego regionu miastami, w tym Katowicami, postrzegany jest jako region wyjątkowo atrakcyjny pod względem gospodarczym, o dużym potencjale inwestycyjnym. Katowice, będące stolicą Górnego Śląska, przyciągają mieszkańców i inwestorów innowacyjnością i wysokim poziomem życia. Katowice są też ważnym ośrodkiem naukowym, a ze względu na stosunkowo niskie koszty życia są atrakcyjne także dla studentów, co znajduje swoje odbicie między innymi na rynku nieruchomości, tym bardziej że szacuje się, że na wszystkich uczelniach w mieście uczy się około stu tysięcy studentów.
Do konurbacji górnośląskiej, położonej we wschodniej części Śląska oraz w zachodniej Małopolsce, zalicza się 19 miast, w tym wyżej wspomniane Katowice, a także między innymi Sosnowiec, Zabrze, Bytom oraz Gliwice. Górnośląski rynek nieruchomości, pomimo pewnych podobieństw łączących miasta należące do regionu, jest bardzo zróżnicowany. Oferta mieszkań pochodzących zarówno z rynku pierwotnego jak i z wtórnego jest największa w Katowicach, co jednak oznacza także najwyższe ceny. Najtańsze w regionie mieszkania znaleźć można z kolei w Bytomiu. Tym, co jest charakterystyczne dla lokalnego rynku nieruchomości, jest przewaga mieszkań z rynku wtórnego, przy czym od kilku lat obserwowany jest stały wzrost ilości lokali oddawanych do użytkowania, w czym również przodują Katowice.
Śródmieście Katowic jest dzielnicą położoną w samym centrum miasta, w związku z czym cieszy się sporą popularnością wśród kupujących i wynajmujących mieszkania. (źródło zdjęcia: se.pl)
Nadal jednak najwięcej transakcji przeprowadzanych jest na rynku wtórnym (w 2020 roku było to 13,8 tysięcy lokali w porównaniu z 3,7 tysięcy lokali sprzedanych w tym okresie przez deweloperów). Najwięcej mieszkań oferowanych na sprzedaż w regionie znaleźć można, oprócz Katowic, w Sosnowcu, Gliwicach, Chorzowie oraz Siewierzu. Katowice pozostają jednak najbardziej atrakcyjną lokalizacją, przede wszystkim ze względu na potencjał gospodarczy miasta, jego przyjazność dla przedsiębiorców, co z kolei przekłada się na stały rozwój lokalnego rynku pracy, a także dobre warunki do życia oraz rozbudowaną ofertę edukacyjną i stosunkowo niskie ceny. Dodatkowo Katowice położone są w pobliżu najważniejszych szlaków komunikacyjnych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych.
Na rynku pierwotnym w Katowicach dominują mieszkania dwu- oraz trzypokojowe - przewaga niedużych metraży wynika przede wszystkim z faktu, że sporą konkurencję dla mieszkań, powstających w inwestycjach realizowanych przez deweloperów, stanowią te pochodzące z rynku wtórnego, cenowo zazwyczaj bardziej atrakcyjne dla nabywców.
Do cieszących się największym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania dzielnic Katowic należą przede wszystkim Śródmieście, Koszutka, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Brynów, oraz Osiedle Tysiąclecia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Śródmieście położone jest w ścisłym centrum miasta i to tu najwyraźniej widać jak dynamicznie zmieniającym się miastem są Katowice. Na terenie dzielnicy znajduje się najwięcej zabytków, siedzib miejskich urzędów i reprezentacyjnych budynków, co związane jest głównie z centralną funkcją dzielnicy. Śródmieście może też pochwalić się najwyższym poziomem zurbanizowania spośród wszystkich dzielnic Katowic. Śródmieście najczęściej wybierane jest przez osoby młode, w tym studentów, ale też rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość wszystkich miejskich udogodnień, przy czym w przypadku rodzin bardziej atrakcyjne wydają się być dzielnice położone nieco dalej od centrum miasta.
Śródmieście jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta, dodatkowo mieszkańcy dzielnicy korzystać mogą z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych. Warto wspomnieć też o wysokim poziomie publicznych placówek edukacyjnych położonych na terenie dzielnicy, w tym renomowanych liceów i techników, ocenianych najwyżej w mieście.
Koszutka położna jest bardzo blisko Śródmieścia i jest najmniejszą dzielnicą miasta. Najczęściej wybierana jest przez rodziny, seniorów, ale też studentów. Dzielnica może pochwalić się dobrze rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej, bogatą ofertą edukacyjną, a także rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową. Na granicy Śródmieścia i Koszutki znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych katowickich obiektów - Spodek. Mieszkańcy cenią dzielnicę także za wysoki poziom bezpieczeństwa, rozbudowaną sieć tras rowerowych oraz dostępność licznych terenów zielonych.
Z kolei Osiedle Paderewskiego-Muchowiec uważane jest za jedną z najlepszych do mieszkania dzielnic miasta, głównie ze względu na bliskość centrum, dużą ilość terenów zielonych, dobrze rozwiniętą sieć transportu miejskiego (minusem jest jedynie brak sieci tramwajowej) oraz wysoki poziom placówek edukacyjnych i rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową oraz liczne placówki kulturalne.
Osiedle Paderewskiego-Muchowiec zamieszkane jest głównie przez ludzi młodych, a ilość mieszkańców dzielnicy sukcesywnie wzrasta. (źródło zdjęcia: gethome.pl)
Na terenie Brynowa przeważa niska zabudowa wielorodzinna oraz liczne tereny zielone. Za atut dzielnicy uważana jest bliskość centrum miasta oraz bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej (autobusy oraz tramwaje), a także bogata oferta mieszkań, pochodzących tu przede wszystkim głównie z rynku wtórnego. Brynów zamieszkuje wielu seniorów, ale dzielnica jest też chętnie wybierana przez studentów oraz rodziny. Dzielnica ceniona jest za dużą ilość terenów zielonych. Minusem jest niezbyt dobra jakość powietrza oraz nieduża ilość atrakcji dedykowanych najmłodszym.
Osiedle Tysiąclecia przyciąga głównie osoby młode, na co wpływ ma fakt, iż kupujący mieszkania mogą wybierać nie tylko wśród lokali z rynku wtórnego, ale też spośród nowych mieszkań z rynku pierwotnego. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta, a jej mieszkańcy mogą korzystać z licznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Dzielnica uważana jest przez jej mieszkańców za zadbaną i czystą. Ceniona jest też za rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową oraz gastronomiczną.
Ceny mieszkań najwyższe są w centrum miasta. Katowice są najdroższym pod tym względem miastem regionu, przy czym w skali kraju ceny nadal pozostają tu na dość niskim poziomie (w Katowicach średnio około 7,9 tys zł/m2).
Ceny mieszkań w Katowicach wciąż rosną, jeżeli jednak zależy nam na najbardziej atrakcyjnej cenowo ofercie, warto jest szczegółowo przeanalizować sytuację na lokalnym rynku nieruchomości, w tym różnice cen w poszczególnych dzielnicach miasta. Do najtańszych dzielnic Katowic zaliczane są Szopienice-Burowiec oraz Załęże i Murcki, nie tylko dzięki cenom mieszkań, ale też dzięki niskim kosztom życia.
Charakterystyczna dla tej pierwszej dzielnicy jest przewaga zabudowań przemysłowych oraz zabudowa mieszkaniowa typowa dla regionu, w tym stare kamienice oraz familoki. Przewagę mieszkańców stanowią tu seniorzy, związani od lat z dzielnicą, która dla nowych mieszkańców nie jest raczej zbyt atrakcyjna - jej głównym atutem są niskie ceny mieszkań, przy czym dzielnica powoli zmienia się na lepsze, między innymi w zakresie stopnia jej urbanizacji.
Szopienice-Burowiec są dość dobrze skomunikowane z resztą miasta, za atut dzielnicy uznać też można dość dobrze rozwiniętą sieć tras rowerowych. Z kolei minusem dzielnicy jest brak rozbudowanej infrastruktury handlowej (brak większych sklepów) oraz słabo rozwinięta oferta edukacyjna. Załęże natomiast oceniane jest jako dzielnica o wysokim stopniu urbanizacji. Dodatkowo bardzo sprawnie działający transport miejski umożliwia dotarcie w krótkim czasie zarówno do centrum miasta (od wschodu Załęże graniczy ze Śródmieściem), jak i do pozostałych części miasta. Za minus dzielnicy uznać można niedużą ilość terenów zielonych. Dzielnica zamieszkiwana jest przede wszystkim przez osoby młode - studentów i rodziny z dziećmi, przy czym oferta edukacyjna nie jest tu rozbudowana. Nie ma tu też wielu terenów zielonych, co częściowo rekompensuje obecność licznych obiektów sportowych.
Dzielnica Murcki z kolei swoim mieszkańcom oferuje bliskość rozległych terenów leśnych. Dodatkowo na terenie dzielnicy znajduje się dużo zabytkowych budynków. Ogromnym plusem jest też bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej, bliskość centrum, a także liczne ścieżki rowerowe oraz rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa i wysoko oceniana oferta edukacyjna.
Najtańsze w Katowicach mieszkania znaleźć można w dzielnicy Szopienice-Burowiec. (źródło zdjęcia: trek.zone)
Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, pamiętać należy przede wszystkim o zdefiniowaniu profilu najemcy, do którego będziemy chcieli trafić z naszą ofertą, w tym jego potrzeb i oczekiwań odnośnie standardu mieszkania oraz okolicznej infrastruktury. W przypadku Katowic dzielnicą, którą warto wziąć pod uwagę, planując zakup mieszkania na wynajem, będzie przede wszystkim Śródmieście, ze względu na jego centralne położenie oraz bogatą ofertę kulturalną, rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej i bogatą infrastrukturę handlowo-usługową, przy czym ceny najmu należą tu do najwyższych w mieście. Nieco mniej kosztuje wynajęcie mieszkania w dzielnicach Brynów, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Osiedle Tysiąclecia i Koszutka. Za najbardziej zielone dzielnice uważane są dzielnice Murcki, Ligota-Panewniki oraz Brynów, natomiast za najbardziej bezpieczne - Kostuchna, Murcki i Osiedle Witosa.
Zawodzie i Brynów oceniane są jako dzielnice najlepiej skomunikowane z resztą miasta. Licznie wynajmujący mieszkania studenci najczęściej wybierają Śródmieście, Bogucice oraz Osiedle Paderewskiego-Muchowiec.
Mieszkania w dzielnicy Murcki cieszą się popularnością zarówno wśród studentów, jak i wśród rodzin z dziećmi i seniorów. (źródło zdjęcia: katowice.wyborcza.pl)
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!