Kraków jest bardzo pięknym miastem, cenionym zarówno przez jego mieszkańców, jak i licznie odwiedzających miasto turystów, przede wszystkim za wyjątkowy charakter, piękną architekturę i dużą ilość terenów zielonych. Atrakcyjny rynek pracy zapewnia wybierającym Kraków jako miejsce do zamieszkania szansę na rozwój i atrakcyjne zarobki. Kraków jest drugim co do wielkości miastem Polski, a także drugim największym rynkiem nieruchomości w Polsce. Ceny mieszkań należą tu do najwyższych w kraju, ale z drugiej strony lokalny rynek nieruchomości jest na tyle zróżnicowany, że wybranie odpowiedniego, również w kontekście możliwości finansowych, mieszkania nie powinno być trudnym zadaniem. Warto jednak przed zakupem mieszkania dowiedzieć się więcej na temat rynku mieszkaniowego w Krakowie. Które z dzielnic miasta są najbardziej atrakcyjne, a które z kolei najtańsze? Gdzie szukać mieszkania, jeżeli planujemy je w przyszłości wynajmować? Zapraszamy do lektury artykułu.
Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „Jak znaleźć tanie mieszkanie”, odnajdziemy bardzo dużo stron z ofertami mieszkań na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wiele firm inwestycyjnych posiada swoje własne strony, z których dowiemy się wszystkiego, czego potrzebujemy o mieszkaniach. Możemy także szukać lokalu z pomocą pośrednika, co ułatwi nam na pewno ten cały proces. Musimy jednak pamiętać, że będą to dodatkowe koszty.
Wszystko zależy od tego, czego tak właściwie oczekujemy. Musimy zastanowić się, czy chcemy, aby mieszkanie było w stanie surowym, a może umeblowane, jaka cena jest uznawana przez nas za niską, ile chcemy pokoi, w jakiej lokalizacji, czy chcemy mieszkanie w kamienicy, czy bloku. W dzisiejszych czasach deweloperzy na rynku proponują nam wiele ofert w różnych lokalizacjach i przede wszystkim w przystępnych cenach, które w Krakowie wahają się pomiędzy 4-10 tys. za metr kwadratowy. Oczywiście znajdziemy wiele droższych propozycji, które oferują nam wysoki standard i świetną lokalizację.
Od czasu do czasu na rynku pojawiają się bardzo niskie ceny mieszkań, które wydają się nam podejrzane. Co może być spowodowane zaniżoną ceną lokum? Należy uważać na takie oferty proponowane w Internecie, gdyż pojawiają się one nie bez powodu. Sprzedawca zmniejsza cenę, ponieważ mieszkanie nie jest w zadowalającym stanie i łatwiej jest wystawić je za niższą cenę niż dokładać do jego remontu. Podczas wstawiania oferty do Internetu może także wkraść się błąd w cenie i zostanie pominięte kilka zer. Sprzedawcy także wystawiają mieszkania za niższą cenę po to, aby znaleźć więcej chętnych, po czym cena wzrasta.
Najbardziej popularną dzielnicą Krakowa jest Stare Miasto, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki miasta, co w dużym stopniu wynika też z potencjału inwestycyjnego tej lokalizacji - mieszkania w tej części miasta najczęściej kupowane są na wynajem. Rzadko wybierane są przez rodziny z dziećmi, wśród których największą popularnością cieszą się dzielnice zlokalizowane blisko centrum, w tym Krowodrza, Prądnik Biały, Zwierzyniec, Dębniki oraz Bronowice. Stare
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Miasto niewątpliwie przyciąga piękną architekturą oraz licznymi atrakcjami, jednak minusem jest w tym przypadku nieduża ilość terenów zielonych, a także korki i problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, co na co dzień może być dość uciążliwe.
Krowodrza położna jest najbliżej historycznego centrum miasta, dzięki czemu mieszkańcy dzielnicy mogą tu korzystać z bardzo dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, umożliwiającej stosunkowo bezproblemowe dotarcie do pozostałych części miasta. Z drugiej strony bliskość centrum oznacza wysoki poziom hałasu oraz duże natężenie ruchu samochodowego, które częściowo rekompensują znajdujące się na obszarze dzielnicy tereny zielone, w tym między innymi Park Wyspiańskiego. W Krowodrzy znajduje się też Miasteczko Studenckie AGH, co wpływa na obecność dużej ilości studentów w dzielnicy.
Za najbardziej prestiżową część Krakowa uważana jest Wola Justowska, która położona jest na terenie Zwierzyńca, postrzeganego jako jedna z najpiękniejszych dzielnic miasta. Sama Wola Justowska, dla której charakterystyczna jest willowa zabudowa, ceniona jest za swój podmiejski charakter, bogactwo terenów zielonych i wysoki poziom bezpieczeństwa. Ceny należą tu jednak do najwyższych w mieście ze względu na ekskluzywny charakter tej części miasta - również powstające tu nowe inwestycje należą do klasy premium. Cały Zwierzyniec jest najbardziej zieloną dzielnicą Krakowa, a jakość powietrza w skali miasta jest tu najlepsza. Na terenie dzielnicy znajduje się między innymi Kopiec Kościuszki oraz Krakowskie Zoo.
Położone nieco dalej od Starego Miasta Dębniki oraz Bronowice również charakteryzuje duża ilość terenów rekreacyjnych, ale też rozwinięta sieć komunikacji miejskiej (autobusy oraz tramwaje). Dębniki często wybierane są przez osoby młode i rodziny z dziećmi, przeważa tu stosunkowo nowa zabudowa wielorodzinna, a sama dzielnica, ze względu na niski średni wiek jej mieszkańców (poniżej 40 lat) uważana jest za najmłodszą dzielnicę miasta. Bronowice cenione są swój kameralny, zupełnie nieprzypominający centrum miasta, charakter. Rynek nieruchomości mieszkaniowych jest tu bardzo zróżnicowany - znaleźć tu można zarówno mieszkania w licznych nowo powstających inwestycjach deweloperskich, jak i tańsze mieszkania w blokach oraz domy jednorodzinne. Coraz większą popularnością cieszą się tu mieszkania kupowane na wynajem.
Średnio za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie zapłacić trzeba około 11 tysięcy złotych (w tym na przykład na Starym Mieście - około 12,5 tysięcy złotych, na drugim miejscu jest Zwierzyniec z ceną 12,3 tysiąca złotych), przy czym w części dzielnic ceny są znacznie niższe. Poniżej 10 tysięcy złotych kosztuje metr kwadratowy na Prądniku Białym, Prądniku Czerwonym, Czyżynach i w Łagiewnikach. Około 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy zapłacimy kupując mieszkanie w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, na kolejnej pozycji znajduje się Nowa Huta (8 381 zł/ m kw.) oraz Mistrzejowice (8 486 zł/ m kw.).
Wzgórza Krzesławickie są jedną z najbardziej zielonych dzielnic Krakowa i dość często z tego powodu wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi oraz seniorów. Z drugiej jednak strony problemem jest tu słabo rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, gastronomiczna oraz oferta kulturalna i rekreacyjna. Dzielnica oferuje za to dość dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej (w tym tramwaje), dojazd którą do centrum miasta zajmuje około 50 minut. Nowa Huta, ze względu na tereny zielone oraz dobrze ocenianą ofertę publicznych placówek edukacyjnych również rekomendowana jest rodzinom z dziećmi.
Nowa Huta jest najmłodszą dzielnicą Krakowa. Na terenie dzielnicy znajduje się siedziba Akademii Wychowania Fizycznego, dlatego też na zamieszkanie tu decyduje się wielu studentów. Jest ona, wbrew powszechnej opinii, jedną z najbezpieczniejszych dzielnic miasta. Przeważa tu niska, głównie 3-4 piętrowa, zabudowa. Dzielnica oferuje wiele atrakcji dedykowanych najmłodszym, w tym liczne place i sale zabaw, a także zajęcia organizowane przez domy kultury i biblioteki. Mieszkańcy korzystają z licznych linii autobusowych i tramwajowych, a dojazd do centrum zajmuje średnio od 30 do 50 minut.
Mistrzejowice cenione są za dużą ilość atrakcji, dedykowanych dzieciom, rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną oraz handlowo-usługową. Powstaje tu wiele nowych inwestycji, wybór mieszkań na rynku wtórnym jest też dość spory, a ceny są tu znacznie niższe niż w dzielnicach położonych bliżej centrum. Na terenie Mistrzejowic znajdują się boiska, siłownie, skate park i trial park, a także liczne ścieżki rowerowe, dlatego też mieszkańcy nie narzekają na ilość miejsc dedykowanych rekreacji. Do centrum miasta z dzielnicy dotrzeć można już w 20 minut.
Sami mieszkańcy Krakowa, według zeszłorocznego raportu Otodom.pl, najwyżej oceniają Zwierzyniec i Mistrzejowice.
Decydując się na zakup mieszkania na wynajem, warto obliczając rentowność inwestycji, wziąć pod uwagę koszt zakupu lokalu, jego wykończenia i wyposażenia oraz koniecznych w przyszłości remontów, a także ceny najmu na danym rynku. Kluczowe będzie też określenie grupy potencjalnych najemców, do których adresować będziemy naszą ofertę. Od tego zależeć będzie między innymi wybór dzielnicy, metrażu mieszkania oraz standardu jego wykończenia. Jeżeli naszą grupą docelową będą studenci, którzy ze względu na dużą ilość uczelni publicznych i niepublicznych stanowią w Krakowie sporą grupę najemców, wówczas warto rozważyć kupno mieszkania w dzielnicach takie jak Krowodrza i Łobzów, położonych w niedużej odległości od Akademii Górniczo-Hutniczej, ale też oferujących możliwość łatwego poruszania się po całym mieście dzięki bardzo sprawnie działającej komunikacji miejskiej, podobnie jak Bronowice, Grzegórzki, Podgórze i Dębniki.
Dla większości najemców ważna będzie właśnie dobra komunikacja z centrum miasta i pozostałymi dzielnicami Krakowa, bezpieczeństwo, dostępność infrastruktury handlowo-usługowej i gastronomicznej, bliskość terenów zielonych, a w przypadku rodzin z dziećmi - dostępność i bliskość placówek edukacyjnych i placów zabaw. Grzegórzki i Dębniki, ze względu na bliskość licznych obiektów biznesowych i biurowych oraz ławy dojazd do centrum miasta, będą atrakcyjne dla osób pracujących. Jeżeli rozważamy wynajem krótkoterminowy, wówczas najlepsza będzie lokalizacja atrakcyjna turystycznie, dobrze skomunikowana z resztą Krakowa. Co prawda ceny mieszkań na Starym Mieście są najwyższe w Krakowie, ale w tej okolicy raczej nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem najemców, a nieruchomość będzie zyskiwać na wartości, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich większych miast, gdzie najbardziej popularne są dzielnice położone centralnie.
Spośród innych dzielnic Krakowa, które warto wziąć pod uwagę, rozważając zakup mieszkania na wynajem, wymienić należy Stare Dębniki i Ludwinów, położone blisko centrum, oraz Zakrzówek.
Ze względu na dużą ilość studentów, poszukujących mieszkania na wynajem, turystów oraz osób przeprowadzających się do Krakowa w związku z pracą, zakup mieszkania w tym mieście powinien okazać się trafną inwestycją, tym bardziej że często koszt wynajmu mieszkania bywa niższy od raty kredytu, który miałby zostać zaciągnięty w celu zakupu mieszkania. Warunkiem powodzenia inwestycji jest, co oczywiste, właściwe przygotowanie się do niej.
Nasi specjaliści wykonują odbiory techniczne mieszkań i domów od deweloperów m.in. w Krakowie. Na Pewnylokal.pl zamówisz również świadectwo energetyczne dla nieruchomości w Krakowie.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!