Jest takie miasto w Polsce, które pozwala człowiekowi poczuć się niemal jak ptak i spełnić marzenie o wzbiciu się w przestworza. Jakie? Położone w województwie wielkopolskim Leszno. Turystyczne miasto, które w ostatnich latach stawia również na rozwój gospodarczy regionu. W dzisiejszym tekście przybliżymy jego charakterystykę. I postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie — dlaczego warto tam zamieszkać? A jeśli się na to zdecydujemy, to gdzie kupić mieszkanie w Lesznie?
Obiektem, który każdego roku przyciąga do miasta setki turystów, jest lotnisko. Nie byle jakie, ale jedno z największych w Europie sportowe lotnisko trawiaste. Wyjątkowo długi sezon lotniczy i doskonałe warunków do bezpiecznego uprawiania sportów lotniczych sprawiają, że jest to idealne miejsce do prowadzenia szkoleń lotniczych. Zarówno szybowcowych, paralotniczych, jak i samolotowych.
Na Lotnisku w Lesznie organizowane są także liczne imprezy i zawody. Miasto czterokrotnie było gospodarzem Mistrzostw Świata w Szybownictwie. Zorganizowało także pierwsze w Polsce nocne pokazy lotnicze, w których wzięły udział także międzynarodowe zespoły pilotów.
Leszno od lat promuje także sport balonowy. Co roku organizuje zawody o Balonowy Puchar Leszna. Kilkukrotnie gościło też zawody Pucharu Świata w Lotach Balonem.
Atrakcją Lotniska Leszno jest także tunel aerodynamiczny FreeFlyCenter. Jest on pierwszym i największym symulatorem swobodnego latania w Polsce.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Na końcu warto wspomnieć, że w Lesznie powstał także 364-metrowy tor żużlowy, który służy jako zewnętrzny obiekt żużlowców Unii Leszno i na którym rozgrywane są zawody. Natomiast wewnątrz toru znajduje się boisko piłkarskie, na którym trenuje Polonia Leszno.
W Lesznie działa prawie 9 320 różnej wielkości przedsiębiorstw. Zdecydowana większość (78%) to branża usług. Miasto stara się wspierać zarówno mieszkańców, jak i firmy przybywające do miasta. Na przykład poprzez lokalne instytucje otoczenia biznesu: Leszczyńskie Centrum Biznesu, samorządowy Fundusz Poręczeń oraz Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową.
Największe skupisko firm znajdziemy w północno-zachodniej części miasta w Strefie Przemysłowej VASA, która zapewnia zatrudnienie ponad 5 tys. pracownikom. Natomiast w południowo-wschodniej części Leszna, cały czas rozrasta się Strefa Inwestycyjna I.D.E.A. Tereny w tej strefie przeznaczone są zarówno pod obiekty produkcyjne, jak i zabudowę usługową.
Skoro wiemy już, że w Lesznie można nie tylko „polatać”, ale także rozwinąć swój biznes lub znaleźć zatrudnienie w jednej ze stref, to odpowiedzmy sobie teraz na najważniejsze pytanie. Gdzie kupić mieszkanie w Lesznie? Która dzielnica będzie najlepsza?
Jeśli lubimy mieć wszystko na miejscu, a stanie w korku, żeby coś załatwić, to dla nas utrapienie, to najlepszą lokalizacją będzie Śródmieście. Co prawda ceny mieszkań nie należą tu do najniższych, jednak w zamian wszędzie mamy blisko. Najtańsze mieszkania kosztują tu od ok. 7 000 zł/mkw. Natomiast te najdroższe, najczęściej apartamenty w nowym budownictwie kosztują nawet 10 000 zł/mkw.
Wspomnieliśmy wcześniej o Specjalnej Strefie Inwestycyjnej I.D.E.A., w której znajduje się duże skupisko zakładów pracy. Jeżeli więc zamierzamy podjąć w niej pracę, to sensownym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania w jej sąsiedztwie. Na przykład na osiedlu Leszczynkowo lub Nowe Miasto. W ten sposób nie będziemy tracić czasu na dojazdy do pracy, a przy okazji będziemy mieć blisko na Stadion Żużlowy (jeśli jesteśmy fanami). Ceny w tych okolicach są nieco bardziej przystępne. Możemy tu znaleźć oferty mieszkań już za ok. 4 000 zł/mkw.
Gdzie kupić mieszkanie w Lesznie, jeżeli chcemy wydać jak najmniej? Najtańsze mieszkania to te, które wymagają remontu. Czyli ulokowane w starych kamienicach lub blokach z „wielkiej płyty”. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup nieruchomości do remontu, to musimy pamiętać, aby przed zakupem w miarę dokładnie oszacować kwotę, którą pochłonie. Tak, aby nie zabrakło nam środków.
Bardzo często mieszkania na obrzeżach miast są najtańsze, jednak nie w Lesznie. Miasto stale się rozrasta i na obrzeżach deweloperzy stawiają nowoczesne osiedla mieszkaniowe. A ich ceny są zbliżone do tych w ścisłym centrum.
Dlatego, aby znaleźć stosunkowo tanie mieszkanie, powinniśmy szukać ogłoszeń w „starszych” dzielnicach miasta. Na przykład Podwawele, Józefa Sułkowskiego lub Nowe Miasto.
Mnogość atrakcji, których możemy doświadczyć w Lesznie, sprawia, że opłacalny wydaje się wynajem nieruchomości. Gdzie kupić mieszkanie w Lesznie pod wynajem? Najlepiej w pobliżu największych atrakcji miasta, (lotniska, stadionu i zabytków). Czyli w dzielnicy Śródmieście, Leszczynkowo oraz Strzyżewice.
Jeżeli wolelibyśmy zapewnić sobie stałych najemców, którzy zaopiekują się mieszkaniem, to warto rozważyć lokalizacje w pobliżu placówek edukacyjnych, którymi zainteresują się rodziny z dziećmi. Na przykład w północnej części Śródmieścia przy granicy z dzielnicą Podwale.
Śródmieście to także dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy wynająć mieszkanie młodym ludziom, którzy lubią wieczorami korzystać z oferty kulturowej i usługowej miasta.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!