Na
jaką lokalizację we Wrocławiu warto zwrócić uwagę? Jak znaleźć tanie
mieszkanie we Wrocławiu? Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu.
Stolica Dolnego Ślaska jest ważnym środkiem kulturalnym, biznesowym i technologicznym kraju. Dynamicznie rozwijające miasto jest atrakcyjne zarówno jako miejsce do mieszkania, jak i do inwestowania, co doceniają liczne firmy, które na swoje siedziby wybierają właśnie Wrocław, co z kolei przekłada na się na bardzo dobrą sytuację na lokalnym rynku pracy. W trzeciej edycji raportu „Business Environment Assessment Study” Wrocław uznany został za najlepsze miasto dla inwestorów i mieszkańców.
Największym zainteresowaniem wśród nabywców mieszkań cieszą się wrocławskie dzielnice Krzyki, Śródmieście oraz Stare Miasto. Mieszkania w tej pierwszej dzielnicy należą do najdroższych w mieście. Krzyki wybierane są najczęściej przez rodziny z dziećmi głównie ze względu na liczne tereny zielone (w tym 27-hektarowy Park Południowy), wysoki poziom placówek edukacyjnych oraz poziom bezpieczeństwa. Krzyki charakteryzuje też bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna (w tym rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, umożliwiająca swobodne poruszanie się po mieście - dotarcie stąd do centrum zajmuje jedynie 15 minut), handlowo-usługowa oraz gastronomiczna. Na terenie dzielnicy swoją siedzibę ma kilka uczelni wyższych, spośród których najpopularniejszą jest Uniwersytet Ekonomiczny. Powietrze należy tu najczystszych w mieście. Powstaje tu wiele inwestycji deweloperskich, dlatego też oferta mieszkań z rynku pierwotnego jest bogata.
Śródmieście oceniane jest przez jego mieszkańców jako najlepsza dzielnica w kategorii komunikacji. Charakterystyczna dla dzielnicy jest zabytkowa architektura, a także bogactwo terenów zielonych. Znajduje się tu też wiele atrakcji turystycznych, wśród których warto wymienić, chociażby popularny Ogród Zoologiczny. Na terenie dzielnicy znajdują się liczne place zabaw, co jest dużą zaletą Śródmieścia z perspektywy rodzin z dziećmi, często wybierających tę dzielnicę, również ze względu na coraz wyższy poziom bezpieczeństwa, a także bogatą ofertę kulturalną, adresowaną też do najmłodszych. Dojazd stąd do centrum miasta zajmuje od 10 do 30 minut, w zależności od wybranego środka transportu (tramwaj lub autobus). Mieszkańcy mogą korzystać też z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych, umożliwiającej dotarcie do centrum miasta. Problemem w tej dzielnicy może być niska dostępność miejsc parkingowych oraz wysokie natężenie hałasu.
Z kolei Stare Miasto jest dzielnicą najchętniej odwiedzaną przez turystów ze względu na znajdujące się tu liczne zabytki, bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową, a także doskonale rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej oraz infrastrukturę handlowo-usługową. Dzielnica wybierana jest najczęściej przez osoby młode, również z dziećmi, na co wpływ ma duża dostępność terenów zielonych, dużą część spośród jej mieszkańców stanowią też studenci oraz seniorzy. Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele obiektów o wartości historycznej oraz rekreacyjno-kulturalnej, a dzielnica stanowi wizytówkę miasta. Dojazd do centrum zajmuje średnio od 10 do 20 minut. Co ciekawe, znajdują się tu ścieżki rowerowe, których sieć zaprojektowana została w taki sposób, aby umożliwić zwiedzanie na rowerze najważniejszych zabytków miasta. Mieszkańcy cenią też dzielnicę za coraz wyższy poziom bezpieczeństwa oraz dostępność publicznych placówek edukacyjnych. Za wadę Starego Miasta uznać można właściwie jedynie wysokie natężenie ruchu.
Wśród cieszących się popularnością dzielnic Wrocławia warto wymienić też Fabryczną, cenioną za największą ilość terenów zielonych w mieście, dobrze rozwiniętą infrastrukturę i sieć komunikacji miejskiej. Ceny mieszkań są tu stosunkowo niskie, przy czym pamiętać należy o tym, że obszar Fabrycznej jest bardzo zróżnicowany pod każdym względem, na co wpływ ma jej ogromna powierzchnia - prawie 119 km kw. oraz duża ilość mieszkańców (ponad 200 tysięcy osób).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Do najdroższych dzielnic Wrocławia należą Stare Miasto oraz Śródmieście, gdzie cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi średnio około 11,5 tysiąca złotych. Z kolei do najtańszych dzielnic zaliczane są Fabryczna, z cenami na poziomie 9,7 tysiąca złotych za metr kwadratowy oraz Psie Pole, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy średnio 9,2 tysiąca złotych.
Zaletą Fabrycznej jest duża różnorodność zabudowy oraz bogata oferta mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, ze względu na dużą ilość realizowanych tu nowych inwestycji, jak i z wtórnego. Fabryczna podzielona jest na 14 osiedli.
Dużą zaletą jest jej położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych - drogach krajowych, autostradzie i lotnisku, co będzie ważne zwłaszcza dla osób dużo podróżujących, na przykład w celach zawodowych. Na terenie dzielnicy swoje siedziby ma kilka uczelni wyższych, dzięki czemu Fabryczna cieszy się popularnością także wśród studentów, co warto mieć na uwadze, decydując się na zakup mieszkania na wynajem. Rozważając zakup mieszkania w tej dzielnicy, pamiętać należy o tym, że charakter każdego z osiedli jest nieco inny - te położne najbliżej centrum są znacznie lepiej skomunikowane z resztą miasta (dojazd do centrum zajmuje kilkanaście minut), a znajdująca się na ich terenie infrastruktura będzie bardziej dostosowana do potrzeb osób przyzwyczajonych do mieszkania w większych miastach.
Psie Pole również jest bardzo zróżnicowaną, podzieloną na 12 osiedli, dzielnicą, której powierzchnia liczy prawie 100 kilometrów kwadratowych. Na terenie dzielnicy znajdują się zarówno liczne tereny zielone i rekreacyjne, jak i te o charakterze przemysłowym. Mieszkańcy cenią dzielnicę za wysoki poziom bezpieczeństwa oraz bogatą ofertę edukacyjną. Ze względu na dynamiczny rozwój dzielnicy, jej potencjał oraz niskie ceny nieruchomości zakup mieszkania na Psim Polu może okazać się bardzo trafioną inwestycją. Dzielnica najczęściej wybierana jest przez rodziny z dziećmi ze względu na dużą ilość terenów rekreacyjnych, a także przez studentów, uczących się na uczelniach, mających swoje siedziby na terenie Psiego Pola (między innymi Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego). Dojazd stąd do centrum miasta komunikacją miejską w sprzyjających warunkach zajmuje średnio 40 minut. W podobnym czasie do centrum dotrzeć można na rowerze dzięki rozbudowanej i dobrze zaprojektowanej sieci tras rowerowych.
Wybór lokalizacji mieszkania na wynajem powinien być poprzedzony określeniem potrzeb i oczekiwań potencjalnego najemcy. We Wrocławiu największym zainteresowaniem wśród najemców cieszą się mniejsze, jedno- oraz dwupokojowe, mieszkania, co wynika głównie z faktu, że większość mieszkań wynajmowanych jest przez osoby młode, dla których duże znaczenie ma umiarkowana wysokość opłat, związanych z wynajmem. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest charakter wynajmu mieszkania - krótko- bądź długoterminowy, który będzie ważny dla wyboru odpowiedniej lokalizacji mieszkania. W pierwszym przypadku najlepszym wyborem będą atrakcyjne turystycznie dzielnice - przede wszystkim Stare Miasto oraz Śródmieście. Z kolei jeżeli mieszkanie planujemy wynajmować na dłuższy okres, wówczas bardzo istotne będą też wszystkie inne kwestie, takie jak jakość infrastruktury komunikacyjnej, handlowo-usługowej, bliskość terenów zielonych i obiektów rekreacyjnych.
Dzielnicami, które warto wziąć pod uwagę, będą przede wszystkim Śródmieście, Krzyki oraz Fabryczna. Dwie pierwsze dzielnice są popularne wśród studentów - na terenie Śródmieścia swoją siedzibę ma Politechnika Wrocławska, której cześć wydziałów zlokalizowana jest w dzielnicy Krzyki, Uniwersytet Wrocławski (jego jeden wydział położony jest na Psim Polu, a trzy w Śródmieściu) oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Swoje wydziały w dzielnicy Krzyki oraz Śródmieście ma także Uniwersytet Medyczny. Z kolei wśród rodzin z dziećmi najpopularniejsze są Krzyki.
Stare Miasto, oprócz walorów turystycznych, oferuje mieszkańcom wszystkie udogodnienia charakterystyczne dla centrum miasta, przy czym stawki czynszów w tej dzielnicy należą do najwyższych w mieście.
Decydując się na zakup mieszkania na wynajem i oceniając rentowność inwestycji, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu mieszkania, ale też aktualne stawki czynszów, koszt wykończenia lub remontu mieszkania oraz drobnych napraw, których przeprowadzenie będzie w pewnym momencie konieczne. Warto też przygotować się na sytuację, kiedy mieszkanie będzie stało puste ze względu na brak najemcy. Jeżeli jednak nabędziemy lokal w jednej z dzielnic, cieszącej się obecnie sporym zainteresowaniem najemców, zwłaszcza położonej blisko centrum bądź bardzo dobrze z nim skomunikowanej, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem osób zainteresowanych wynajęciem mieszkania.
Nasi specjaliści wykonują odbiory techniczne mieszkań i domów od deweloperów m.in. we Wrocławiu. Na Pewnylokal.pl zamówisz również świadectwo energetyczne dla nieruchomości we Wrocławiu.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!