W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób sprawdzić stan izolacji na poddaszu.
Stosunkowo powszechnym w przypadku domów jednorodzinnych problemem jest wychłodzone poddasze, na którym temperatura jest niższa, niż powinna w celu zapewnienia komfortu termicznego. Jakie mogą być przyczyny problemów z izolacją na poddaszu i w jaki sposób można je wykryć? Zapraszamy do lektury.
W przypadku gdy mamy podejrzenia, że parametry termiczne na poddaszu są niewłaściwe, warto pamiętać o tym, że istnieje wiele detali, które mogą mieć na to wpływ.
Częstą przyczyną złej izolacji termicznej poddasza nie jest niewystarczająca warstwa izolacji, ale raczej błędy, popełnione na etapie jej ułożenia. Zdarza się, że prace izolacyjne nie są wykonywane z niezbędną dbałością. Złożoność procesów na etapie ocieplania budynku może utrudniać właściwe docieplenie tej powierzchni, dlatego błędy, popełniane przez wykonawców, nie są rzadkością. Ważny jest też wybór odpowiednich materiałów.
Przyczyną pojawienia się problemów z termoizolacyjnością poddasza może być też zużycie mat i włókien, stanowiących tradycyjne ocieplenie, a także nieszczelność pomiędzy elementami ocieplenia. Może się też zdarzyć, że na poddaszu domu bytują kuny domowe, których obecność skutkuje uszkodzeniem izolacji.
Zaniepokoić powinna nas duża różnica temperatur pomiędzy poddaszem a pomieszczeniami położonymi na parterze budynku. Płyty gipsowo-kartonowe na skosach mogą być zimne w dotyku, a w okresie zimowym śnieg na dachu może topić się w charakterystyczny sposób.
Stan izolacji zweryfikować można organoleptycznie, biorąc pod uwagę zastosowane materiały izolacyjne, rozwiązania technologiczne oraz rodzaj ogrzewania. Najskuteczniejszym sposobem na ocenę stanu izolacji będzie jednak badanie termograficzne, które pozwoli na zidentyfikowanie miejsca strat ciepła oraz ich skali. Największe ubytki w izolacji będą widoczne nie tylko zimą, ale również w badaniu przeprowadzonym w okresie letnim, a więc wtedy, gdy różnice temperatur w budynku i na zewnątrz nie będą znaczące.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dzięki badaniu z wykorzystaniem kamery termowizyjnej można wykryć liczne nieprawidłowości, nie tylko w zakresie termoizolacji. Termowizja umożliwia też na identyfikację istniejących zawilgoceń, sprawdzenie działania wentylacji, instalacji elektrycznej i C.O. oraz ogrzewania elektrycznego i wodnego ogrzewania podłogowego. Samo badanie polega na przeprowadzeniu pomiaru temperatury na danej powierzchni przy użyciu kamery o termoczułych soczewkach, co pozwala na zarejestrowanie emitowanego przez badany obiekt promieniowania podczerwonego i naniesienie go na kolorową mapę temperatur. Powstały w ten sposób obraz to termogram. Na jego podstawie wskazać można istniejącą nieprawidłowość, której wykrycie w inny sposób mogłoby być niemożliwe.
Usługa badania kamerą termowizyjną realizowana jest przez Pewny Lokal, przy wykorzystaniu sprzętu marki FLIR, na terenie całego kraju.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!