Zarezerwuj

Badania termowizyjne

Pewny Lokal to lider badań termowizyjnych mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Chcesz zamówić usługę badania/pomiaru termowizyjnego?

navigate_before Karol, główny inżynier Pewny Lokal

inżynier pewnego lokalu

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.


Badanie kamerą termowizyjną: nie tylko do odbiorów technicznych mieszkań

Prezentujemy nasz artykuł o zastosowaniu kamery termowizyjnej w budownictwie. Dzięki niemu dowiesz się m.in. jak przy użyciu kamery termowizyjnej można dowiedzieć się o utratach ciepła w mieszkaniu lub domu. Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi odbioru technicznego mieszkania, w tym z wykorzystaniem kamery termowizyjnej! Przykładowy raport z badania termowizyjnego domu przeprowadzony przez inżynierów Pewnego Lokalu znajdziesz tutaj. Nasze usługi przy pomocy kamery termowizyjnej wykonujemy w: Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w GdańskuKatowicach, Poznaniu, Łodzi i Rzeszowie.

Co można zbadać kamerą termowizyjną?

Historia kamery termowizyjnej sięga XVII wieku, kiedy to odkryto działanie promieniowania podczerwonego, jednak początkowo nie spowodowało to dużego zainteresowania. Dopiero kiedy w czasie I Wojny Światowej wojsko opracowało technologię do wykrywania samolotów, zauważono możliwości, jakie daje analiza promieniowania podczerwonego. Pierwsza kamera termowizyjna powstała dopiero w 1960 roku i była maszyną ważącą ponad 60kg. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych dzięki rozwojowi technologii udało się zmniejszyć urządzenie, a od 2000 roku kamera termowizyjna stała się obecna w życiu codziennym. Podstawowym zadaniem kamery termowizyjnej jest rejestracja promieniowania cieplnego emitowanego w paśmie podczerwieni niewidocznej dla ludzkiego oka. Kamera znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in. medycynie, przemyśle, energetyce czy budownictwie i służy głównie do wykrywania wszystkich anomalii termicznych. W ostatnich latach kamery termowizyjne są też wykorzystywane coraz częściej do odbiorów technicznych mieszkań i domów.

Po co wykonywać i do czego służy badanie kamerą termowizyjną?

Kamera termowizyjna w budownictwie ma wiele zastosowań. Najbardziej popularne jest wykorzystanie kamery do badań przegród zewnętrznych budynku pod względem występowania tzw. mostków termicznych. Mostki termiczne, inaczej nazywane cieplnymi, są zjawiskami złożonymi, jednak potocznie uważa się je za miejsca o zaburzonym przepływie ciepła, najczęściej zwiększające straty ciepła w budynku. Występują one na wszystkich załamaniach płaszczyzn przegród, przebiciach izolacji, otworach okiennych i drzwiowych oraz zmianach grubości lub rodzaju materiałów izolacyjnych. Badania kamerą termowizyjną przysłużyły się do zwiększenia świadomości istnienia mostków termicznych przez widoczne wskazanie krytycznych miejsc w budynku. Warto również zaznaczyć, że występowanie mostków termicznych prowadzi do spadku temperatury po stronie wewnętrznej przegrody i może powodować kondensację pary wodnej i zawilgocenie. Zjawisko to przy jednoczesnym braku odpowiedniej wentylacji prowadzi do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Dlatego dobrze przeprowadzone badanie kamerą termowizyjną wskaże miejsca zawilgocone, w których występują zwiększone straty ciepła. Badanie kamerą termowizyjną w budownictwie mieszkaniowych wykorzystywane jest również do wykrycia nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Dzięki kamerom możliwe jest wykrycie konkretnego miejsca uszkodzonego fragmentu instalacji bez konieczności niszczenia wykończonych powierzchni podłogi czy ścian na całej długości przewodów. Kamera przydatna jest także przed remontem w celu znalezienia tych przewodów, jeżeli brakuje dokumentacji projektowej. Kamera wykorzystywana jest również przy badaniach urządzeń elektrycznych, szafach rozdzielczych czy sterujących, w celu znalezienia uszkodzonych podzespołów.

Odbiór mieszkania i odbiór domu z kamerą termowizyjną – rynek pierwotny

Odbiór mieszkania i domu z kamerą termowizyjną może przynieść wiele korzyści, ponieważ pozwoli ona zauważyć rzeczy niewidoczne dla ludzkiego oka. Mimo aktualnym wymagań prawnych z zakresu komfortu cieplnego i ograniczeń zużycia energii przez budynki, na każdym etapie procesu budowlanego może dojść do stworzenia mostka termicznego. Zarówno źle zaprojektowane rozwiązanie konstrukcyjne jak i błąd w sztuce budowlanej na etapie budowy prowadzi do zwiększenia strat ciepła i dyskomfortu użytkowników. Również aktualne tendencje do tworzenia skomplikowanych form architektonicznych budynków sprzyjają występowaniu mostków cieplnych. Pomimo spełnienia wymagań prawnych z zakresu izolacyjności przegród takich jak ściany, podłogi, dachy, okna, detale połączeń architektonicznych nie zostają przeanalizowane pod względem przepływu ciepła i to właśnie w ich miejscu dochodzi do powstania mostka i wzmożonej ucieczki ciepła. Badanie termowizyjne na rynku pierwotnym pozwala nam na zweryfikowanie poprawności wykonania przegród zewnętrznych i skierowanie ewentualnych roszczeń z tytułu rękojmi do firmy wykonujących te przegrody ze względu na niespełnione wymagania prawne z zakresu ochrony termicznej budynku.

Zarezerwuj odbiór na rynku pierwotnym

Inspekcja mieszkania i domu z kamerą termowizyjną - rynek wtórny

Odbiór mieszkania i domu z kamerą termowizyjną na rynku wtórnym w obecnych czasach powinien stanowić standard. To właśnie obiekty z rynku wtórnego narażone są na największe wady i usterki. Budynki z rynku wtórnego powstały często w czasach, kiedy zarówno prawo nie było tak surowe w zakresie ochrony cieplnej, jak i technologia zapobiegania stratom ciepła i ich wykrywania nie była tak zaawansowana. Badanie termowizyjne, którego koszt stanowi zaledwie ułamek ceny mieszkania lub domu, nierzadko pozwoli na uniknięcie poważnych problemów, kilkakrotnie przewyższających koszty badania. Wykryte usterki będą dobrym argumentem w negocjacjach cenowych ze sprzedawcą i pozwolą na szybką naprawę i uniknięcie ich negatywnych skutków. Warto również mieć na uwadze, że problemy te występują zarówno w budownictwie wielorodzinnym jak i jednorodzinnym. W budownictwie jednorodzinnym znajduje się dużo więcej miejsc krytycznych niż w pojedynczym mieszkaniu.
 

Zarezerwuj przegląd na rynku wtórnym

Badanie mieszkania lub domu kamerą termowizyjną: utraty ciepła

Badanie mieszkania lub domu kamerą termowizyjną wskaże wszystkie miejsca, w których dochodzi do wzmożonej utraty ciepła. Jak wskazują obliczenia dla typowego mieszkania w bloku wielorodzinnym, udział mostków może sięgać nawet 30% całkowitych strat energii. Najczęściej w budownictwie mieszkaniowych dochodzi do nieprawidłowego montażu stolarki. Wielu osobom znane są widoki zagrzybienia przy ościeżach, które powstały właśnie na skutek wychłodzenia powierzchni i kondensacji pary wodnej. Kolejnym krytycznym miejscem w niemal każdym budynku jest płyta balkonowa. Mimo coraz częściej stosowanych przez deweloperów rozwiązań dylatacyjnych dla płyt balkonowych minimalizujących wpływ liniowych mostków cieplnych, w dalszym ciągu spotykane są monolitycznie wykonane balkony, które przecinają warstwę izolacji i powodują zwiększenie strat ciepła. W przypadku domów jednorodzinnych lub mieszkań skrajnych na samym dole lub górze dochodzą jeszcze straty na posadowieniu budynku lub jego pokryciu dachowym. W tych miejscach bardzo często dochodzi do błędów wykonawczych powodujących występowanie mostków cieplnych. Wykryte usterki podczas badania termowizyjnego pozwolą ograniczyć straty ciepła i uniknąć ich negatywnych konsekwencji.

Badanie termowizyjne.Badanie kamerą termowizyjną wskaże wszystkie miejsca, gdzie dochodzi do utraty ciepła.

Badanie domu lub mieszkania kamerą termowizyjną: koszty ogrzewania mieszkania i koszty ogrzewania domu

Badanie domu lub mieszkania kamerą termowizyjną może w istotny sposób wpłynąć na koszty ogrzewania. Na potrzeby niniejszego artykułu poddano analizie typowe mieszkanie w budynku wielorodzinnym zaprojektowane i wybudowane zgodnie z aktualnymi wymaganiami prawnymi. Przeanalizowano dwa warianty: w pierwszym zwrócono uwagę na podstawowe mostki termiczne m.in. przy montażu stolarki oraz ciepły montaż wspornika płyty balkonowej oraz drugi wariant bez zwrócenia uwagi na mostki termiczne. Przeprowadzone obliczenia wskazują na zwiększenie strat ciepła w mieszkaniu o ok. 33% w przypadku niedopatrzeń w izolacji budynku. Zwiększone straty ciepła to jednocześnie większe koszty na ogrzewanie, dokładna różnica uzależniona jest od źródła ciepła, jednak dla standardowego kotła gazowego może wynosić ok. 200 zł na rok. Jeszcze ważniejsze jest zwrócenie uwagi na aspekt mostków termicznych przy termomodernizacji istniejących obiektów. Prawidłowe przeprowadzona termomodernizacja budynku wielorodzinnego typu „wielka płyta” może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 65%. Badanie kamerą termowizyjną na etapie zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym jak i wtórnym pozwala na uwzględnienie potencjalnych kosztów na naprawy lub zwiększeniu rachunków na ogrzewanie w całkowitych kosztach zakupu nieruchomości. Takie badanie daje również punkt wyjścia do negocjacji ze sprzedawcą. Dzięki badaniom kamerą termowizyjną możliwa jest naprawa usterek i zmniejszenie kosztów ogrzewania w każdym obiekcie.

Termowizja – czy warto sprawdzić nieruchomość?

Mimo rosnącej świadomości wśród projektantów, inwestorów prywatnych jak i deweloperów, odbiór mieszkania i domu z kamerą termowizyjną może przynieść wiele korzyści, gdyż do błędu może dojść na każdym etapie inwestycji. Uwzględniając łatwy dostęp do tego narzędzia i niski koszt badania, można śmiało powiedzieć, że badanie kamerą termowizyjną powinno stanowić standard odbioru mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W przypadku obu rynków, jak i w każdym rodzaju obiektu budowlanego, przeprowadzanie badania może okazać się bardzo pomocne przy zakupie. Przy odbiorze mieszkania warto skorzystać z kompleksowej opieki jaką oferuje pewnylokal.pl, gdyż taki odbiór daje pewność dokładnego sprawdzenia inwestycji pod każdym względem, również strat ciepła za pomocą kamer termowizyjnych. Zespół składa się z ekspertów z każdej dziedziny, dzięki czemu mają Państwo pewność, że każdy problem zostanie prawidłowo zdiagnozowany i otrzymają Państwo wsparcie na każdym etapie.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług! Poza wykonywaniem odbiorów technicznych mieszkań, nasi prawnicy analizują też umowy deweloperskie. Skontaktuj się z naszą infolinią: 797 014 014.

autor: mgr inż. Kamil Łaskawiec, specjalista ds. Budownictwa Energooszczędnego

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Obejrzyj film, który pokazuje, dlaczego jesteśmy lepsi od konkurentów.

Zobacz nasz film promocyjny.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.

FIlm o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka