Sezon grzewczy już prawie dobiegł końca. Wielu z nas robi sobie podsumowanie poniesionych wydatków. Wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, ile kosztował nas ten sezon? Dlaczego tak dużo? I czy można coś zrobić, aby w kolejnym sezonie obniżyć wydatki na ogrzewanie? I właśnie na tym temacie skupimy się w dzisiejszym artykule. Odpowiemy na najważniejsze pytanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Na jakich elementach się skupić i kto może nam w tym pomóc?
Tak! Na ogrzewaniu da się zaoszczędzić. Warto jednak na wstępie wyjaśnić sobie, że mówiąc o tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, nie będziemy zajmować się obniżeniem ceny poniesionej na zakup surowców. Czyli gdzie kupić najtaniej węgiel, kiedy kupować itp. Na te rzeczy nie mamy wielkiego wpływu. Owszem możemy szukać najkorzystniejszej oferty cenowej, ale musimy dostosować się do cen obowiązujących w danym okresie.
W tym artykule zajmiemy się natomiast sposobami na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu poprzez ograniczenie zużycia paliw (kopalnych, oleju opałowego, gazu ziemnego), energii czy drewna, które musimy zużyć, aby w naszym domu było ciepło. I to obniżenie zużycia surowców przełoży się na obniżenia rachunków, czyli oszczędność w portfelu.
Wyjaśniliśmy sobie już, że aby zaoszczędzić na ogrzewaniu musimy zmniejszyć zużycie surowców potrzebnych do ogrzania domu lub mieszkania. Im mniej spalimy, tym lepiej. Najprostszym sposobem na to, jest ograniczenia strat ciepła z naszego domu.
Jak to zrobić? Przed Tobą 5 głównych sposobów na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warto wykorzystać wszystkie. Wtedy efekty będą najlepsze.
Izolacja cieplna jest pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów ogrzewania. Nawet najbardziej wydajny i energooszczędny piec nie przyniesie nam spadku kosztów, jeśli całe ciepło będzie uciekało przez nieocieplone ściany budynku, fundamenty czy dach. A straty energii cieplnej w tych miejscach sięgają nawet 40%!
Do ocieplenia warto wykorzystywać materiały (styropian, wełnę) o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła λ. Oczywiście im niższy współczynnik tym cena izolacji wyższa. Natomiast poniesione wydatki zwrócą się w przyszłości w postaci niższych kosztów ogrzewania. Warto więc traktować ocieplenie w kategorii inwestycji, a nie kosztu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kolejnymi miejscami, w których ucieka ciepło z naszych domów, są okna i drzwi zewnętrzne. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki sprawdzeniu okien? Najlepiej byłoby wymienić okna na energooszczędne. Jest to jednak bardzo kosztowny proces więc nie zawsze możliwy.
Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na wymianę okien, to możemy wykorzystać dostępne na rynku specjalne taśmy izolacyjne, silikony lub pianki, dzięki którym uzupełnimy ubytki wokół okien. Na przykład szczeliny między oknem a parapetem czy oknem a szpaltą. Powinniśmy sprawdzić także, w jakim stanie są uszczelki okienne, czy wymagają wymiany na nowe. Dzięki tym zabiegom niewielkim kosztem możemy skutecznie ograniczyć straty ciepła.
Są to dwa niewielkie urządzenia, dzięki którym możemy panować nad pracą pieca w domu. Dzięki użyciu termostatu możemy sprawdzić, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu i regulować jego nagrzanie. W ten sposób grzejniki wyłącza się, gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta. Unikniemy przegrzewania pomieszczeń a docelowo także wysuszania powietrza, co wpływa na komfort mieszkania.
A jak zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki regulatorowi temperatury? Możemy ustalać, kiedy nasz dom ma być ogrzewany, a kiedy nie musi. Jeśli wszyscy mieszkańcy są poza domem, to warto w tych godzinach ograniczać grzanie do minimum i ustawić temperaturę, która nie pozwoli na wyziębienie się domu, a włączyć je ponownie na godzinę przed powrotem domowników. Warto także zamontować tzw. pogodynkę, czyli regulator, który dodatkowo ustala temperaturę grzania na podstawie temperatury na zewnątrz.
Zanieczyszczony lub wadliwy system grzewczy naraża nas na wyższe koszty ogrzewania. Warto więc przed sezonem grzewczym dokonać konserwacji systemu — płukanie systemu, czyszczenia kotła i przewodów kominowych.
Nie powinniśmy zaniedbywać także systemów wentylacyjnych. One również odgrywają ważną rolę w ogrzewaniu domu. Niestety wciąż wiele osób zastanawiających się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu uważa, że dobrym rozwiązaniem jest zaklejanie kratek wentylacyjnych. A to błąd. Niesprawne systemy wentylacyjne uniemożliwiają odpowiednią wentylację pomieszczeń. A wilgotne powietrze znacznie trudniej jest ogrzać, czyli wzrastają nasze rachunki. Co więcej, stale wilgotne, niewymieniane powietrze może doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Co robimy, gdy w zimie mocno słońce grzeje? Zasuwamy zasłony lub rolety. Niestety pozbawiamy się w ten sposób naturalnego ciepła, które mogłoby przeniknąć od naszego domu lub mieszkania i ogrzać go. Z kolei w nocy warto zasuwać zasłony, bo tworzą nam dodatkową osłonę przed ucieczką ciepła z pomieszczenia.
Wspomnieliśmy już, że okna są miejscem, w którym potrafi uciekać bardzo dużo ciepła, poznaliśmy też różne sposoby na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Często jednak nie mamy pewności czy faktycznie ucieka w tym miejscu ciepło, bo przykładając rękę do okna, nie czujemy podmuchów. Nie oznacza to jednak, że okna są szczelne. Taką pewność daje tylko badanie termowizyjne.
Badanie termowizyjne to badanie przy użyciu kamery termowizyjnej, która generuje cyfrowy obraz wskazujący miejsca, w których występują tzw. mostki termiczne (punktowe lub liniowe) oraz zawilgocenia. Jeśli dostosujemy się do zaleceń osoby przeprowadzającej badanie, na przykład różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz musi wynosić minimum 10 stopni C, to badanie wskaże nam wszystkie miejsca ucieczki ciepła.
Badanie kamerą termowizyjną ma 4 główne zalety.
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu to pytanie, które zadajemy sobie co roku, gdy zbliża się lub kończy sezon grzewczy. Warto jednak pomyśleć o tym problemie znacznie wcześniej. I podjąć odpowiednie kroki, które doprowadzą do zmniejszenia naszych rachunków za ogrzewanie. Dzięki temu rozłożymy termomodernizację w czasie, przez co nie obciąży zbyt dużo naszego budżetu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wybraniu odpowiedniej metody ograniczenia strat ciepła, to Pewny Lokal może Ci w tym pomóc. Nasi inżynierowie specjalizują się w badaniach stanu technicznego budynków i badaniach termowizyjnych. Dzięki nowoczesnej kamerze i stałym szkoleniom, szybko i sprawnie przeprowadzą dla Ciebie badanie kamerą termowizyjną i zinterpretują jego wyniki. Wskażą wszystkie miejsca, które wymagają Twojej uwagi i podpowiedzą, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!