Posiadanie własnego mieszkania to w dzisiejszych czasach luksus, do którego wielu z nas dąży. Sposoby na realizację tego celu są różne. A jednym z nich jest wykup mieszkania komunalnego. Taka możliwość to z pewnością korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. I między innymi tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Omówimy najważniejsze zalety mieszkania komunalnego i wady mieszkania komunalnego. A także analogicznie scharakteryzujemy mieszkania socjalne.
Mieszkania komunalne to mieszkania powstałe dla osób, które mają problem z zaspokojeniem swoich potrzeb mieszkaniowych. A więc ich dochód nie pozwala na wynajęcie mieszkania, a tym bardziej na zaciągnięcie kredytu. Do takich osób możemy na przykład zaliczyć młodych ludzi wchodzących na rynek pracy lub rodziny wielodzietne, dla których wynajęcie mieszkania o odpowiednim metrażu nie jest możliwe. Nie mają na to wystarczających środków.
Największą wadą mieszkań komunalnych jest długi czas oczekiwania na ich przyznanie. Ze względu na atrakcyjny czynsz, bardzo często dobry standard (nowe budownictwo) i możliwość wykupu liczba zainteresowanych przyznaniem mieszkania komunalnego jest bardzo duża.
Wadą mieszkań komunalnych jest także ich niska liczba. A według danych GUS, ta liczba stale się zmniejsza. Liczba nowopowstałych mieszkań jest znacznie niższa niż liczba mieszkań, które zostały przeznaczone do sprzedaży.
W zależności od regionu kryteria przyznawania takich mieszkań mogą się znacząco różnić. Wynika to z faktu, że gminy mają dużą dowolność w uchwalaniu polityki dysponowania takimi mieszkaniami. Jest to niewątpliwie wada mieszkań komunalnych, bo może się zdarzyć sytuacja, że w naszym mieście będziemy mogli zostać wpisani do „kolejki” (spełniamy kryteria), natomiast gdybyśmy chcieli się przeprowadzić, to już nie będziemy mieli takiej możliwości.
Mieszkania komunalne mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest niski czynsz. Mieszkania komunalne są formą pomocy publicznej. Dlatego wysokość czynszu najczęściej jest niższa niż w przypadku innych dostępnych na rynku mieszkań. Natomiast warunki najmu są bardzo stabilne i nie musimy obawiać się wypowiedzenia z dnia na dzień umowy najmu, tak jak może to mieć miejsce w przypadku najmu prywatnego.
Mieszkania komunalne zwykle zlokalizowane są także w bardzo atrakcyjnych częściach miasta, w pobliżu placówek edukacyjnych lub zdrowotnych. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku wtórnym lokalizacja jest tym elementem, który znacząco podnosi cenę nieruchomości, a w przypadku mieszkań komunalnych nie ma to znaczenia, to jest to niewątpliwie duża zaleta mieszkań komunalnych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ostatnią, najczęściej wymienianą zaletą mieszkania komunalnego jest możliwość jego wykupu przez właściciela, jeżeli spełnia określone warunki. Co więcej, wykup ten następuje po cenie znacznie niższej niż ceny mieszkań na rynku pierwotnym czy wtórnym. Gminy przyznają bonifikaty najemcą, które wynoszą najczęściej od 60 do nawet 95% wartości mieszkania. Taka „promocja” na wolnym rynku raczej się nie zdarza.
Mieszkania socjalne, to mieszkania, które przeznaczone są dla osób, które nie mają żadnych dochodów lub ten dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny jest bardzo mały. Zatem osoby te są zagrożone lub już żyją w ubóstwie.
Przeznaczenie tych mieszkań (mieszkaniowa pomoc publiczna) sprawia, że największą zaletą mieszkań socjalnych jest bardzo niski czynsz. Co więcej, nawet w przypadku nieopłacania tego czynszu przez najemcę, gmina praktycznie nie może takiego najemcy eksmitować. Może więc ten fakt być wykorzystywany przez nieuczciwych lub roszczeniowych najemców.
Wady mieszkań komunalnych i wady mieszkań socjalnych niejako się pokrywają. Listy oczekujących na mieszkanie socjalne również nie są krótkie. Tym bardziej że podobnie jak w przypadku mieszkań komunalnych ich liczba cały czas spada. Wiąże się to jednak z przekształcaniem mieszkań socjalnych w mieszkania komunalne i zaniechaniem przez gminy inwestycji w budowy nowych obiektów o takich przeznaczeniu.
Do wad mieszkania komunalnego możemy także zaliczyć jego standard. Najczęściej są to mieszkania o obniżonych standardach. A więc metraż jest niewielki, w mieszkaniach nie ma pomieszczeń pomocniczych (kuchni, łazienki, przedpokoju), bo pomieszczenia te są dzielone z mieszkańcami innych lokali.
Mieszkania socjalne są wynajmowane na określony okres i nie możliwości wykupu ich na własność, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań komunalnych.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!