Mieszkanie w bloku z lokalami komunalnymi lub socjalnymi

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Mieszkanie w bloku z lokalami komunalnymi lub socjalnymi | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są mieszkania komunalne i socjalne oraz jak może wyglądać życie w bloku z takimi lokalami.

Mieszkanie w bloku

W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące mieszkania w bloku z lokalami komunalnymi lub socjalnymi oraz jak poradzić sobie z uciążliwymi lokatorami.

Mieszkanie w bloku z lokalami komunalnymi lub socjalnymi nie musi być tak uciążliwe, jak słyszymy według opinii różnych ludzi. Natomiast przed decyzją o zakupie mieszkania w bloku z takimi lokalami, warto dowiedzieć się co nieco o sąsiedztwie.

Specjaliści z firmy Pewny Lokal nie tylko dopilnują, żeby Twoja nieruchomość była bezusterkowa, ale także pomogą dowiedzieć się nieco o sąsiedztwie i innych możliwych niedogodnościach.

Mieszkanie komunalne – dla kogo

Lokal komunalny otrzymują osoby, które nie mają swojego mieszkania, mają stały dochód na utrzymanie go, lecz nie mogą pozwolić sobie na kupno mieszkania np. na kredyt. Wówczas takie osoby mogą starać się o lokal komunalny od gminy, która posiada pulę takich lokali. Osoby starające się o mieszkanie komunalne, muszą spełniać określone warunki, aby móc przyznać im lokal. Takim najważniejszym warunkiem jest kryterium dochodowe osób, które chcą takie mieszkanie pozyskać, czyli dochód osoby pracującej w przeliczeniu na członków rodziny,  a drugim kryterium jest kryterium metrażowe, czyli ile metrów kwadratowych przypada na jedną osobę.  Oczywiście te wszystkie kryteria mogą być nieco modyfikowane i dostosowywane w inny sposób pod różne sytuacje ludzi np. do  osób niepełnosprawnych, czy osób, które otrzymują się tylko z emerytury.

Szczegółowe warunki otrzymania mieszkania komunalnego ustalane są przez radę gminy w drodze uchwały. Ma ona również prawo określić w niej między innymi warunki pierwszeństwa w uzyskaniu mieszkania komunalnego. Najczęściej osobami uprzywilejowanymi są:

  • kombatanci oraz osoby represjonowane,
  • osoby wychowujące dzieci,
  • niezalegające z opłacaniem czynszu,
  • pobierają dodatek mieszkaniowy,
  • rozliczają się z podatku dochodowego w gminie, w której starają się o mieszkanie komunalne.

Należy również pamiętać o tym, że aby otrzymać mieszkanie komunalne z gminy, należy złożyć stosowny wniosek. Powinien on zawierać między innymi:

  • dane wnioskodawcy oraz członków jego gospodarstwa domowego,
  • miejscu zamieszkania, a także kosztów z nim związanych
  • wysokości dochodów, ich źródła, oraz o przyznanych świadczeniach, takich jak na przykład renta czy emerytura.

Do wniosku musi być również dołączone zaświadczenie o dochodach (na przykład od pracodawcy) oraz oświadczenie, że na terenie danej gminy nie posiada tytułu prawnego do innej nieruchomości.


Mieszkanie socjalne – dla kogo

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Mieszkanie socjalne jest udzielane osobą, które nie posiadają pieniędzy lub mają bardzo niski dochód, np. są to osoby samotne, które straciły dach nad głową, zostały eksmitowane  i nie mogą uzyskać innego mieszkania niż socjalne. Tutaj również te osoby muszą spełniać określone warunki, aby otrzymać mieszkanie. Lokal socjalny jest wynajmowany na okres 12 miesięcy, czyli na czas określony, nie to, co w przypadku lokalu komunalnego wynajmowanego na czas nieokreślony. Czas przebywania w takim mieszkaniu socjalnym może zostać wydłużony, jeżeli sytuacja materialna osoby wynajmującej się nie polepszy, ale takie mieszkanie nie może zostać wykupione na własność. Warto zaznaczyć, że mieszkanie w lokalu komunalnym, czy socjalnym nie jest niczym złym, a  jest to na pewno duża pomoc dla osób, które nie mają zbyt dużego dochodu, a chcą zapewnić dom rodzinie. Mieszkania komunalne są o bardzo podobnym standardzie do normalnych mieszkań, które można kupić na rynku, są one w pełni wykończone, mają odpowiednie wyposażenie. Natomiast, mieszkania socjalne są o obniżonym standardzie, nie znajdują się one również w jakichś bardzo dogodnych lokalizacjach, zazwyczaj na jakichś obrzeżach miasta.

Jak wyglądają opłaty za takie mieszkania?  Stawki dotyczące wynajmowania mieszkań komunalnych, jak i socjalnych, są ustalane przez gminę lub Radę Miasta, ale zazwyczaj w przypadku mieszkań komunalnych jest to około 8 zł za metr kwadratowy, a socjalnych 1,6 zł za metr. Pamiętajmy jednak, że w momencie nabycia tytułu prawnego do innego mieszkania, umowa najmu socjalnego ulega rozwiązaniu. Ponadto, aby otrzymać prawo do zamieszkania w mieszkaniu socjalnym, należy złoży wniosek zawierający następujące dane:

  • dane osobowe osób, które mają zamieszkać we wnioskowanym mieszkaniu. Obejmują one imię, nazwisko, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania,
  • dane kontaktowe, takie jak na przykład telefon, czy też adres do korespondencji,
  • informacje o posiadanym stopniu niepełnosprawności, potwierdzone stosownymi dokumentami. Zaświadczenie o dochodach na przykład od pracodawcy,
  • informacje o wysokości oraz źródle dochodów. Dodatkowo jest również wymagane
  • zaświadczenie z właściwego urzędu gminy/miasta potwierdzające ostatni miejsce zamieszkania osób znajdujących się we wniosku.

Oprócz tego poszczególne urzędy mogą zażądać dodatkowych dokumentów. Ich lista jest określona w drodze uchwały rady gminy/miasta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lista wszystkich załączników powinna być dostępna na stronie www danego urzędu oraz w samym urzędzie.

Uciążliwi lokatorzy – co robić?

Niestety pojawiają się stereotypy dotyczące lokatorów takich mieszkań komunalnych czy socjalnych i w niektórych przypadkach jest to niestety prawda, że mieszkańcy normalnych nieruchomości muszą zmagać się na co dzień z uciążliwymi lokatorami takich mieszkań. Zdarza się, że w takich mieszkaniach otrzymywanych od gminy mieszkają osoby pijące alkohol w dużych ilościach, awanturujące się i utrudniają życie innym mieszkańcom.  Co w takim przypadku robić, gdy takie sytuacje są zgłaszane, a Urząd Gminy nic z tym nie robi?  Według artykułu 13 ustawy o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym, zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, powództwo o rozwiązanie najmu lub nakazaniu eksmisji może nastąpi,  jeżeli „lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, to inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia".

Czyli w skrócie, jeżeli mieszkańcy mieszkań komunalnych, socjalnych, ale również innych mieszkań zachowują się w sposób rażący, to my jako mieszkańcy tego samego budynku, możemy ubiegać się o rozwiązanie sądowe takiej sytuacji i eksmisję takich lokatorów.  Kolejnym rozwiązaniem tej sprawy, jakie może nam przyjść do głowy, gdy zostaje nam utrudnione funkcjonowanie w naszym mieszkaniu, jest jego sprzedaż lub wynajęcie komuś innemu.  Niestety takie mieszkania w budynku, w którym znajdują się również mieszkania komunalne, czy socjalne nie są najchętniej wybierane przez potencjalnych nabywców, czy osoby wynajmujące.  Dla ludzi bardzo ważne jest również sąsiedztwo i jeżeli dowiadują się o sytuacjach patologicznych w innych mieszkaniach, to bardzo często rezygnują z takich ofert. Ciężko jest takie mieszkania sprzedać pomimo tego, że np.  obniżymy znacząco cenę i zejdziemy dużo poniżej wartości takiego mieszkania.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 598 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka