W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie istnieją rodzaje mostków termicznych.
Mostki cieplne to miejsca w budynku, przez które następuje ucieczka energii cieplnej, co bezpośrednio skutkuje przede wszystkim znacznym wzrostem kosztów ogrzewania. Z jakimi rodzajami mostków możemy mieć do czynienia i gdzie najczęściej są one zlokalizowane? Zapraszamy do lektury.
Mostki cieplne (inaczej mostki termiczne) dzieli się ze względu na ich miejsce występowania na:
Ze względu na przyczynę ich powstania mostki cieplne można podzielić na mostki geometryczne (związane z geometrią budynku) oraz strukturalne (będące skutkiem zastosowania innego materiału niż w pozostałych częściach danej przegrody).
Temperatura w obrębie danej przegrody dąży do wyrównania, stad też w miejscach, gdzie na przykład brak jest właściwej izolacji, przepływ energii będzie odczuwalny jako wychłodzenie. Jest to skutkiem różnic współczynnika przewodzenia ciepła, który w przypadku mostka termicznego jest wyższy od przylegających do niego elementów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Charakterystycznym miejscem, w którym często stwierdza się obecność mostka, jest balkon, zwłaszcza w starszym budownictwie. Może to być odczuwalne poprzez wychłodzenie podłogi w pomieszczeniu z balkonem. Mostek w tym miejscu wynika z faktu, iż balkon połączony jest konstrukcyjnie z płytą stropową, a dodatkowo wykonanie balkonu z płyty żelbetowej prowadzi do przerwania ciągłości izolacyjnej ściany zewnętrznej. Skutkuje to ucieczką ciepła z pomieszczenia oraz skraplaniem się pary wodnej w przypadku dużych różnic pomiędzy temperaturą powietrza wewnątrz i na zewnątrz. Mostek zlokalizowany w tym miejscu powoduje duże straty energii, większe niż przez wszystkie przegrody łącznie.
Inni typowymi miejscami występowania mostków są miejsca styków różnych materiałów budowlanych (na przykład połączenie dachu i ściany zewnętrznej, połączenie ściany fundamentowej z podłogą na gruncie, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne budynku i miejsce odsadzenia okien. W tym ostatnim przypadku nieszczelności mogą być efektem błędnego montażu, wadliwości zamontowanych szyb lub zużycia uszczelek. Warto przy tym pamietać, że możemy mieć też do czynienia z mostkami występującymi naturalnie, niemożliwymi do eliminacji, a ich miejscem występowania są na przykład właśnie okna. W takim przypadku jeżeli nie są przekroczone dopuszczalne wartości przenikalności cieplnej (minimalny współczynnik przenikalności termicznej U dla okien wynosi 1,1 W/m2K, a dla ścian zewnętrznych 0,23 W/m2K), będzie to oznaczać, że obserwowane straty ciepła nie są ponadnormatywne.
Urządzeniem do pomiaru strat ciepła jest kamera termowizyjna, która pomaga wykryć nie tylko mostki termiczne, ale też pozwala na zweryfikowanie poprawności montażu ościeżnicy drzwiowej lub ramy okiennej w murze oraz obecności nieszczelności na uszczelkach, poprawności działania wentylacji, wykrycie nieszczelności instalacji C.O., sprawdzenie działania wodnego ogrzewania podłogowego oraz ogrzewania elektrycznego, a także ocenę stanu instalacji elektrycznej oraz izolacji termicznej ścian od wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jest to badanie bezkontaktowe i bezinwazyjne, polegające na pomiarze temperatury na powierzchni badanego obiektu, która następnie zostaje zobrazowana w formie termogramów. W badaniu uwzględnia się między innymi emisyjność materiałów, ich zdolność do odbijania promieniowania podczerwonego, odległość od badanego ciała oraz siłę wiatru. Ważne będą także warunki w jakich przeprowadza się badanie - wilgotność powietrza (powyżej 80% stanowi duże utrudnienie w prowadzeniu pomiaru i konieczne jest wykorzystanie parametrów korygujących), jego temperatura oraz poziom nasłonecznienia (optymalne jest pełne zachmurzenie oraz brak brak opadów i mgły). Badania termowizyjne mogą być prowadzone przez cały rok, nawet wtedy, gdy różnice pomiędzy temperaturami panującymi na zewnątrz i wewnątrz nie są znaczące.
Inżynierowie Pewnego Lokalu do celów badań termowizyjnych wykorzystują sprzęt marki FLIR (Forward Looking InfraRed), będącej światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii. Usługa badania termowizyjnego realizowana jest przez Pewny Lokal w całym kraju.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!