Początek marca to okres, kiedy wypatrujemy już wiosny i zaczynamy robić podsumowanie sezonu grzewczego. Zastanawiamy się, ile wydaliśmy już na ogrzanie naszego domu i jak ta wartość ma się do lat poprzednich. Zwykle wtedy okazuje się, że wydaliśmy więcej. I wielu z nas uważa, że to wina inflacji, ale czy na pewno tylko tego? W wielu przypadkach wzrost rachunków może być związany ze stratami ciepła, które występują w naszym domu. Czym one są i jak obliczyć starty ciepła w naszym domu? O tym w dzisiejszym artykule.
Aby sprawdzić, czy i jakie starty ciepła występują w naszym domu, możemy posłużyć się 3 najczęstszymi metodami. Pierwsza z nich to metoda organoleptyczna. Przykładamy dłoń do każdego okna, drzwi, kratki i sprawdzamy, czy czujemy chłód. Niestety, ta metoda nie jest zbyt miarodajna.
Nie możemy oszacować, jak duże znaczenie mają poszczególne miejsca. Dodatkowo każdy z nas posiada różną wrażliwość na zimno i ciepło, więc możemy pominąć miejsca, w których też ucieka ciepło.
Druga metoda to metoda obliczeniowa. Polega na obliczeniu, ile ciepła ucieka przez poszczególne przegrody w naszym domu, a następnie zsumowaniu wyników. Do obliczenia strat ciepła wykorzystuje się współczynnik Q, obliczany wzorem:
Q = U*S*(Tw–Tz),
gdzie U to współczynnik przenikania ciepła dla danej przegrody, S jest powierzchnią przegrody, a T to różnica między temperaturą na zewnątrz (z) i wewnątrz przegrody (w).
Problemem w tej metodzie może być kwestia ustalenia poszczególnych wartości. Na przykład różnica temperatur jest inna każdego dnia, więc powinniśmy ustalić średnią w całym okresie grzewczym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Co więcej, jeśli na ścianie znajduje się okno, to powinniśmy osobno obliczyć współczynnik Q dla okna i osobno dla powierzchni ściany.
Przy tej metodzie ważne jest także poprawne obliczenie współczynnika U. Czyli ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody (ściany, dachu, okna, drzwi), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin).
Ta metoda również ma swoje wady. Odnosi się tylko do przegród i nie uwzględnia drobnych elementów budynku, które również powodują straty ciepła. Czy jest więc lepsza metoda?
Tak. I jest nią badanie termowizyjne. Specjalne kamery termowizyjne pozwalają wskazać w czasie rzeczywistym, w którym miejscu występują tzw. mostki termiczne.
Wskazuje, w których miejscach pojawiły się braki w izolacji termicznej (ociepleniu) ścian.
Pozwala także zweryfikować:
Aby wykorzystać wszystkie możliwości badania termowizyjnego, zaleca się, aby badanie zostało przeprowadzone, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku wynosi co najmniej 15 stopni.
Według badań najwięcej ciepła, bo aż od 15 do 30% ucieka przez dach. Ciepłe powietrze unosi się w górę i jeśli nie napotka izolacji, to wydostaje się na zewnątrz budynku.
Do obliczenia strat ciepła, które następują przez dach, wykorzystujemy ten sam wzór, co przy obliczaniu strat ciepła przez ściany, czyli Q = U*S*(Tw–Tz).
Prz obliczaniu współczynnika przenikania ciepła należy wsiąść pod uwagę rodzaj dachu, pustki powietrzne w warstwie izolacji, łączniki mechaniczne przechodzące przez warstwę izolacji oraz opady na dach o odwróconej warstwie izolacji.
Na szczęście na potrzeby większości obliczeń możemy posiłkować się normami określonymi w warunkach technicznych dla budynków. Najnowsza, z 2021 r., ustaliła maksymalną wysokość współczynnika przenikalności ciepła dla dachów i stropów, na poziomie 0,15 W/(m2*K).
Aby czuć się komfortowo w naszym domu, musimy zadbać o wymianę powietrza. Czyli stały dopływ świeżego powietrze z zewnątrz i usuwanie „zużytego” z wnętrza domu. Służy temu wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna.
Jednak powietrze, które usuwamy, zostało wcześniej ogrzane, a co za tym idzie, wraz z nim pozbywamy się ciepła. Jeśli w naszym domu nie mamy zainstalowanego rekuperatora, to straty ciepła mogą wynosić nawet do 15%.
W sieci możesz znaleźć gotowe kalkulatory obliczające wielkość strat ciepła przez wentylację. Jeśli chciałbyś samodzielnie obliczyć ich wielkość, to pomocny będzie następujący wzór: Q=C*p*V*(Tw-Tz).
Gdzie:
Następnie wyliczoną stratę, musimy pomnożyć przez czas pracy wentylacji.
Najczęstszą przyczyną powstawania strat ciepła są mostki termiczne, powstające najczęściej na styku połączeń różnych materiałów budowlanych, w miejscach osadzenia okien i drzwi, w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych domu, w miejscu połączenia balkonu z płytą stropową, w nadprożach i fundamentach. Część z nich można wyeliminować, ale niektóre (na przykład w oknach lub w narożnikach) mogą występować naturalnie, a straty ciepła przez nie generowane mogą mieścić się w normie.
Mostki termiczne mogą być skutkiem błędów projektowych, błędów popełnionych na etapie prac wykonawczych lub niepoprawnie wykonanej izolacji budynku.
Najwięcej ciepła budynek traci przez okna oraz drzwi i dach, przez ściany, niesprawną wentylację oraz piwnicę i fundamenty. Termowizja pozwala wykryć miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Na tej podstawie możliwe jest podjęcie kolejnych kroków, mających na celu poprawienie termoizolacyjności budynku.
Badanie organoleptyczne, metoda obliczeniowa, a także badanie termowizyjne pozwalają nam zlokalizować i obliczyć straty ciepła w domu. Dzięki temu możemy tak zaplanować i ukierunkować nasze działania, aby przyniosły oszczędności w kolejnym sezonie grzewczym.
Ważne jednak, aby zdać się na sprawdzoną i rzetelną firmę, na przykład Pewny Lokal. Dzięki nowoczesnym kamerom i doświadczeniu nasi specjaliści szybko i sprawnie przeprowadzą dla Ciebie badanie i doradzą w kwestii wyboru prac termomodernizacyjnych.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!