Obliczanie strat ciepła - wzór, dzięki któremu je obliczysz

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Obliczanie strat ciepła - jak to zrobić, żeby uzyskać wynik?

Początek marca to okres, kiedy wypatrujemy już wiosny i zaczynamy robić podsumowanie sezonu grzewczego. Zastanawiamy się, ile wydaliśmy już na ogrzanie naszego domu i jak ta wartość ma się do lat poprzednich. Zwykle wtedy okazuje się, że wydaliśmy więcej. I wielu z nas uważa, że to wina inflacji, ale czy na pewno tylko tego? W wielu przypadkach wzrost rachunków może być związany ze stratami ciepła, które występują w naszym domu. Czym one są i jak obliczyć starty ciepła w naszym domu? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak sprawdzić straty ciepła w domu?

Aby sprawdzić, czy i jakie starty ciepła występują w naszym domu, możemy posłużyć się 3 najczęstszymi metodami. Pierwsza z nich to metoda organoleptyczna. Przykładamy dłoń do każdego okna, drzwi, kratki i sprawdzamy, czy czujemy chłód. Niestety, ta metoda nie jest zbyt miarodajna.

Nie możemy oszacować, jak duże znaczenie mają poszczególne miejsca. Dodatkowo każdy z nas posiada różną wrażliwość na zimno i ciepło, więc możemy pominąć miejsca, w których też ucieka ciepło.

Druga metoda to metoda obliczeniowa. Polega na obliczeniu, ile ciepła ucieka przez poszczególne przegrody w naszym domu, a następnie zsumowaniu wyników. Do obliczenia strat ciepła wykorzystuje się współczynnik Q, obliczany wzorem:

Q = U*S*(Tw–Tz),

gdzie U to współczynnik przenikania ciepła dla danej przegrody, S jest powierzchnią przegrody, a T to różnica między temperaturą na zewnątrz (z) i wewnątrz przegrody (w).

Problemem w tej metodzie może być kwestia ustalenia poszczególnych wartości. Na przykład różnica temperatur jest inna każdego dnia, więc powinniśmy ustalić średnią w całym okresie grzewczym.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Co więcej, jeśli na ścianie znajduje się okno, to powinniśmy osobno obliczyć współczynnik Q dla okna i osobno dla powierzchni ściany.

Przy tej metodzie ważne jest także poprawne obliczenie współczynnika U. Czyli ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody (ściany, dachu, okna, drzwi), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin).

Ta metoda również ma swoje wady. Odnosi się tylko do przegród i nie uwzględnia drobnych elementów budynku, które również powodują straty ciepła. Czy jest więc lepsza metoda?

Tak. I jest nią badanie termowizyjne. Specjalne kamery termowizyjne pozwalają wskazać w czasie rzeczywistym, w którym miejscu występują tzw. mostki termiczne.

Wskazuje, w których miejscach pojawiły się braki w izolacji termicznej (ociepleniu) ścian. 

Pozwala także zweryfikować:

  • czy okna zostały poprawnie osadzone,
  • jakość działania systemów grzewczych, klimatyzacyjnych itp.,
  • szczelność systemów kominowych,
  • czy występują przedmuchy powietrza w kratkach i gniazdach,
  • czy ocieplenie dachu i poddasza spełnia swoją funkcję,
  • w których miejscach występują zawilgocenia?

Aby wykorzystać wszystkie możliwości badania termowizyjnego, zaleca się, aby badanie zostało przeprowadzone, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku wynosi co najmniej 15 stopni.


Obliczanie strat ciepła przez właścicielkę domu.Obliczanie strat ciepła można przeprowadzić w trzech sposobach. Główny wzór został już podany. A jak obliczyć straty ciepła przez dach? Czytaj dalej, żeby się przekonać.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

  • Sprawdzamy mostki termiczne.
  • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
  • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj


Jak obliczyć straty ciepła przez dach?

Według badań najwięcej ciepła, bo aż od 15 do 30% ucieka przez dach. Ciepłe powietrze unosi się w górę i jeśli nie napotka izolacji, to wydostaje się na zewnątrz budynku.

Do obliczenia strat ciepła, które następują przez dach, wykorzystujemy ten sam wzór, co przy obliczaniu strat ciepła przez ściany, czyli Q = U*S*(Tw–Tz).

Prz obliczaniu współczynnika przenikania ciepła należy wsiąść pod uwagę rodzaj dachu, pustki powietrzne w warstwie izolacji, łączniki mechaniczne przechodzące przez warstwę izolacji oraz opady na dach o odwróconej warstwie izolacji.

Na szczęście na potrzeby większości obliczeń możemy posiłkować się normami określonymi w warunkach technicznych dla budynków. Najnowsza, z 2021 r., ustaliła maksymalną wysokość współczynnika przenikalności ciepła dla dachów i stropów, na poziomie 0,15 W/(m2*K).

Jak obliczyć straty ciepła przez wentylację?

Aby czuć się komfortowo w naszym domu, musimy zadbać o wymianę powietrza. Czyli stały dopływ świeżego powietrze z zewnątrz i usuwanie „zużytego” z wnętrza domu. Służy temu wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna.

Jednak powietrze, które usuwamy, zostało wcześniej ogrzane, a co za tym idzie, wraz z nim pozbywamy się ciepła. Jeśli w naszym domu nie mamy zainstalowanego rekuperatora, to straty ciepła mogą wynosić nawet do 15%.

W sieci możesz znaleźć gotowe kalkulatory obliczające wielkość strat ciepła przez wentylację. Jeśli chciałbyś samodzielnie obliczyć ich wielkość, to pomocny będzie następujący wzór:  Q=C*p*V*(Tw-Tz).

Gdzie:

  • Q – strata ciepła (W),
  • V – natężenie przepływu powietrza (m 3 / s),
  • Tw – temperatura powietrza w pomieszczeniu,
  • Tz – temperatura powietrza na zewnątrz,
  • p — gęstość powietrza (kg/m 3), a
  • C — ciepło właściwe powietrza (J/(kg stopni C).

Następnie wyliczoną stratę, musimy pomnożyć przez czas pracy wentylacji. 

Przyczyny strat ciepła

Najczęstszą przyczyną powstawania strat ciepła są mostki termiczne, powstające najczęściej na styku połączeń różnych materiałów budowlanych, w miejscach osadzenia okien i drzwi, w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych domu, w miejscu połączenia balkonu z płytą stropową,  w nadprożach i fundamentach. Część z nich można wyeliminować, ale niektóre (na przykład w oknach lub w narożnikach) mogą występować naturalnie, a straty ciepła przez nie generowane mogą mieścić się w normie.

Mostki termiczne mogą być skutkiem błędów projektowych, błędów popełnionych na etapie prac wykonawczych lub niepoprawnie wykonanej izolacji budynku.

Najwięcej ciepła budynek traci przez okna oraz drzwi i dach, przez ściany, niesprawną wentylację oraz piwnicę i fundamenty. Termowizja pozwala wykryć miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Na tej podstawie możliwe jest podjęcie kolejnych kroków, mających na celu poprawienie termoizolacyjności budynku.

Badanie termowizyjne z Pewnym Lokalem

Badanie organoleptyczne, metoda obliczeniowa, a także badanie termowizyjne pozwalają nam zlokalizować i obliczyć straty ciepła w domu. Dzięki temu możemy tak zaplanować i ukierunkować nasze działania, aby przyniosły oszczędności w kolejnym sezonie grzewczym.

Ważne jednak, aby zdać się na sprawdzoną i rzetelną firmę, na przykład Pewny Lokal. Dzięki nowoczesnym kamerom i doświadczeniu nasi specjaliści szybko i sprawnie przeprowadzą dla Ciebie badanie i doradzą w kwestii wyboru prac termomodernizacyjnych.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3624 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka