Jak wyglądają odchody kuny domowej i jak się jej pozbyć?

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Odchody kuny domowej | 797 014 014

Nie jesteś pewien/na, czy szkody wyrządzone w twoim domu, są spowodowane przez kuny? W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możemy sprawdzić szkody wyrządzone przez kuny domowe, jakie ślady pozostawiają po sobie kuny oraz w jaki sposób można pozbyć się kuny z poddasza. Zapraszamy do lektury.

Ślady kuny

Kuna domowa jest niewielkim drapieżnym ssakiem z rodziny łasicowatych. Zamieszkuje tereny w pobliżu zabudowań domowych, a ślady jej obecności często stwierdzić można też w samych budynkach, na przykład na poddaszach lub strychach. W jaki sposób sprawdzić, czy nie mamy w domu niechcianego lokatora i jakie szkody wyrządzić może kuna domowa?

Kuna domowa — charakterystyka

Kuna domowa jest niedużym (40-50 cm długości bez ogona) ssakiem, który jako jedyny z rodziny łasicowatych do zamieszkania wybiera tereny blisko domów. Najbardziej aktywna jest w nocy, kiedy poluje, w dzień zazwyczaj śpi (poza okresem godowym, który trwa zazwyczaj od czerwca do sierpnia). Kuny są zwinne, bez problemu poruszają po pionowych powierzchniach, ale zazwyczaj przemieszczają się po ziemi.

Kuna domowa żywi się owadami, myszami, szczurami, ale też owocami, a zamieszkując blisko gospodarstw, może polować na kury i zjadać ich jaja. Obecność kun jest uciążliwa właśnie ze względu na atakowanie ptactwa domowego, ale też na niszczenie przez nie warstw izolacji w budynku oraz przegryzanie kabli.


Wymiana wełny w przypadku odnalezienia odchodów kuny domowej.Gdy stwierdzimy istnienie takich szkód, jedynym rozwiązaniem będzie całkowita wymiana wełny izolacyjnej w uszkodzonych przez kunę miejscach.


Jak wyglądają odchody kuny domowej?

W celu sprawdzenia, czy w naszym domu nie zamieszkała kuna domowa przede wszystkim, należy przeanalizować hałasy dobiegające nocą z poddasza, takie jak stukotanie bądź chrobotanie. Jeżeli słyszymy takie dźwięki, oznacza to, że w naszym domu zamieszkały gryzonie. Myszy wydają nieco cichsze odgłosy, bardziej donośne to sprawka kun. Jeżeli dodatkowo stwierdzimy obecność ich odchodów, zawierających pestki i resztki owoców, a także wyczujemy intensywny zapach moczu,  oznaczać to może, że należy wezwać specjalistę od deratyzacji, ale też ocenić skalę zniszczeń, poczynionych przez kuny. Zazwyczaj ich obecność jest jednoznaczna z uszkodzeniami w izolacji poddasza, które postępują z każdym dniem zwłoki w pozbyciu się niechcianego lokatora.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Będą one występować przede wszystkim tam, gdzie kuna buduje legowisko oraz w miejscach, w których tworzy tunele. Co ważne, w sytuacji, gdy stwierdzimy istnienie takich szkód, jedynym rozwiązaniem będzie całkowita wymiana wełny izolacyjnej w uszkodzonych przez kunę miejscach — dołożenie nowej wełny nie rozwiąże dotychczasowego problemu.


Odchody kuny domowej na poddaszu.Odchody kuny domowej na poddaszu. Zdjęcie wykorzystane w celach edukacyjnych — źródło: inspekcjadomu. pl


Kuna złapana, ale co dalej?

Jeśli kuna znajdzie się w domu, to niestety trzeba liczyć się z wieloma problemami. Konsekwencje jej obecności nie znikną nawet w przypadku pozbycie się zwierzęcia. Szkody wyrządzone przez kunę są bardzo dotkliwe dla właściciela budynku. Trzeba się liczyć ze zniszczoną izolację cieplną, powstaniem mostków termicznych. Uszkodzona jest nierzadko także instalacja elektryczna, co zwiększa ryzyko zwarcia i pożaru. Nawet zniszczona folia dachowa stanowi poważny problem. Oczywiście nie można przystąpić do napraw bez uprzedniego złapania zwierzęcia. Kuny nie powinno się jednak zabijać, jest to prawnie niedozwolone i oczywiście niehumanitarne. Odstrzału kun mogą dokonywać wyłącznie myśliwi, którzy robią to zgodnie z ustalonym terminem polowań. Co w takim razie my zrobić właściciel budynku ze złapanym szkodnikiem? Najlepszym rozwiązaniem będzie wywiezienie kuny z dala od terenów zabudowanych.

Naturalnym środowiskiem dla zwierzęcia będzie las, oczywiście musi być on mocno oddalony od domostwa.

Kuny w poszukiwaniu pożywienia pokonują wiele kilometrów, więc istnieje spore ryzyko, że złapane zwierzę znajdzie drogę powrotną i ponownie mieszkanie stanie się miejscem do jej bytowania. Powinno się wywieźć kunę do lasu oddalonego od miejsca zamieszkania o co najmniej kilkanaście km. Przed włożeniem zwierzęcia do samochodu należy go dobrze zabezpieczyć. Odchody kuny mają bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Niezbędne będzie położenie folii i szmat w bagażniku, aby auto nie przesiąkło brzydką wonią. Będzie potem trudno się jej pozbyć. Do przewożenia kół można zaopatrzyć się w specjalne klapki żywołowne. Służą one do zwabienia tych zwierząt. Nie trzeba jednak ich kupować, jest wiele firm, które wypożyczają klatki na kuny. Po wypuszczeniu zwierzęcia w miejscu z dala od ludzi istotne będzie odpowiednie zabezpieczenie domu, uszczelnienie go, aby szkodniki ponownie się do niego nie dostały.

Symptomy występowania kuny domowej

Obecność kuny domowej najczęściej sygnalizowana jest poprzez dochodzące odgłosy z poddasza. Ponieważ kuny bytują najczęściej nocą, to właśnie o tej porze możemy usłyszeć przemieszczające się zwierzę.

Kuna rozpoczyna polowania właśnie w nocy. Innym objawem mogą być ślady odchodów zwierzęcia oraz intensywny zapach moczu.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie z Pewny Lokal!

  • Sprawdzamy mostki termiczne.
  • Weryfikujemy zawilgocenia, ogniska pleśni i korozji.
  • Sprawdzamy lokale, domy, budynki oraz obiekty przemysłowe.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Często obecność niechcianego lokatora możemy także poznać po śladach łap na elewacji. Kuna jest zwierzęciem bardzo zwinnym i bez problemu jest w stanie wspiąć się po pionowej ścianie.

Dodatkowo należy pamiętać, że kuny lubią bytować w stertach drewna, więc jeżeli koło domu składowane jest drewno na opał, to istnieje prawdopodobieństwo, że kuna przemieści się na poddasze.

Kuny potrafią skakać na wysokość nawet 2 metrów, więc nie mają większych problemów z przedostaniem się ze ściany budynku na dach.

Jak wygląda kuna

Kuna domowa to sympatycznie wyglądające zwierzątko, które może wyrządzić sporo szkód i hałasu w naszym domu. Wygląda nieco inaczej od kuny leśnej, przede wszystkim nie ma tak jedwabistej sierści, a szarobrązową i szorstką. Ma również masywniejszą głowę, bardziej zaokrąglone uszy i jaśniejszy nos od swojej leśnej kuzynki. Posiada charakterystyczne białe znaczenia na szyi, które rozchodzą się w dół na łapki. Kuna domowa poradzi nocny tryb życia, dlatego jej hałas można usłyszeć głównie po zmroku, co staje się przyczyną wykrycia jej towarzystwa. Żywi się jagodami i owocami, ale potrafi też polować na drobne ptactwo, jednak zwykle szanuje drób swoich gospodarzy. Gdy kuna domowa wpadnie do kurnika i kury zaczną przed nią uciekać, zacznie je zabijać. Zwykle do naszych domów kuna wchodzi przez szczeliny na poddaszu czy w dachu, tam robi gniazda, a swój teren znaczy odchodami i wydzieliną z gruczołów.

Szczególnie upodobała sobie stodoły i strychy. Kuny domowe są sprytne i kiedy mają za dużo pożywienia, gromadzą sobie zapasy.


Kuna domowa w naturalnym otoczeniu.Kuny domowe uwielbiają domowe strychy i stodoły. Dlatego warto zainwestować w badanie termowizyjne, żeby wykryć zwierzę i uchronić się przed kosztowną wymianą wełny na strychu.


Odgłosy kuny

Warto też wspomnieć o tym, że oprócz tupania, które sygnalizuje przemieszczanie się, kuny wydają także specyficzne odgłosy, a dokładniej syczą. Jest to dość głośny dźwięk, który z łatwością można usłyszeć i trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Oczywiście oprócz tego, osoby posiadające kuny na strychu często usłyszeć mogą chrobotanie, które zazwyczaj świadczy o tym, że zwierzę wygryza wełnę mineralną ocieplającą dom. Nierzadko kunom zdarza się także strącić rzeczy, więc jeśli zastanawiasz się, czy na Twoim poddaszu, czy strychu takowe grasują, możesz zastawić na nie pułapki, które strącone nie skrzywdzą zwierzęcia, ale Cię obudzą. Pamiętaj, że kuny grasują raczej w nocy, więc musisz nastawić się na czuwanie.

Główne szkody jakie powoduje kuna

Obecność kuny w domu najczęściej prowadzi do następujących strat:

  • uszkodzenia izolacji, kuny wgryzają się w wełnę mineralną lub inne materiały użyte do izolacji budynku. Konsekwencją może być spowodowanie mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła.
  • przegryzanie kabli instalacji elektrycznej (może doprowadzić do groźnych przepięć). 

Zdarzają się także uszkodzenia folii ochronnych lub membran dachowych.

Efektem uszkodzenia izolacji budynku będzie zwiększona wilgotność. Niestety w dalszej perspektywie prowadzi to do rozwoju pleśni oraz grzybów. Innym niepożądanym skutkiem może być przenikanie wody do wnętrza budynku ze względu na zniszczoną izolację. 

Dodatkowo obecność kun powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Kuna będzie znosiła w miejsce swojego bytowania pożywienie. Szczególnie nieprzyjemne zapachy będą odczuwalne na wyższych piętrach znajdujących się w pobliżu poddasza. 

Humanitarna walka z kuną

Kuna mocno przywiązuje się do miejsca bytowania, dlatego też pozbycie się tego sympatycznego z wyglądu zwierzaka nie będzie proste. Należy pamiętać, że kuna jest w Polsce pod ochroną. Chociaż zwierzę to daje się we znaki właścicielom domów, to jednak trzeba pamiętać o humanitarnym podejściu do tematu.

Zamknięcie kunie drogi ucieczki poprzez zatkanie otworów wyjściowych może spowodować po pierwsze długą i męczącą śmierć zwierzęcia, a także duże straty np. w izolacji domu. Kuna zamknięta w śmiertelnej pułapce będzie chciał za wszelką cenę wydostać się, wygryzając np. wełnę mineralną.

Gdy ucieczka nie powiedzie się, rozkładające się ciało spowoduje powstanie bardzo nieprzyjemnego zapachu.

Zabezpieczenie domu przed kunami

Omówiliśmy metody na pozbycie się kuny z domu. Czy jednak da się wybudować dom, tak aby kuna nie miała szansy na dostanie się i spowodowanie szkód? Raczej będzie to ciężkie do wykonania, ale istnieje możliwość ograniczenia strat, jakie może spowodować bytowanie tego sprytnego towarzysza.

Jedną z takich metod jest deskowanie dachu. Głównym zadaniem stosowania tego rozwiązania jest wzmocnienie konstrukcji dachu, ale jednym z efektów jest także utrudnienie dostania się w newralgiczne miejsca gryzoni.

Oczywiście deskowanie dachu spowoduje wzrost kosztów budowy domu ze względu na konieczność użycia dodatkowych materiałów budowlanych oraz robocizny. 

Podczas budowy domu należy się także upewnić, że np. któraś z dachówek nie jest obluzowana. Kunie wystarczy naprawdę niewiele miejsca, aby przeniknąć na poddasze.

Badanie termowizyjne a sprawdzenie skali szkód. Oprócz poszukiwania rozwiązań na pozbycie się kuny z domu konieczne jest też sprawdzenie skali poczynionych przez kunę szkód, zwłaszcza w kontekście izolacji poddasza bądź strychu. Najlepszą i jednocześnie nieinwazyjną metodą oceny stanu warstwy izolacyjnej jest użycie kamery termowizyjnej. Z jej pomocą zlokalizujemy uszkodzenia, w miejscu których konieczne będzie usunięcie starej wełny, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów prac remontowych.

Pewny Lokal oferuje swoim klientom usługę badania kamerą termowizyjną, która najczęściej przeprowadzana jest na potrzeby oceny stanu technicznego danej nieruchomości lub sprawdzenia jakości prac, zrealizowanych przez ekipę wykończeniową, ale swoje zastosowanie znajdzie również wtedy, gdy w naszym domu stwierdzimy obecność uszkodzeń, spowodowanych działaniem kuny domowej. W podsumowaniu badania sporządzany jest certyfikowany raport, według zaleceń  normy PN-EN 13187. Badanie wykonywane jest kamerami marki FLIR (Forward Looking InfraRed), produkującej najwyższej klasy urządzenia do pracy w termografii. Dodatkowo pracownicy Pewnego Lokalu posiadają stosowne certyfikaty szkoleniowe, w tym certyfikat Infrared Training Center.

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Do sposobów, które mogą okazać się pomocne w pozbyciu się kuny domowej z naszego domu, należą:

  • odstraszacze ultradźwiękowe - emitują ultradźwięki odstraszające kuny. Warto zainwestować w urządzenie o zmiennej częstotliwości, dzięki czemu kuny nie przywykną do konkretnych dźwięków; 
  • maty ochronne, kolce na rury - tworzą bariery trudne do pokonania przez kuny;  
  • repelenty - w ich przypadku konieczne jest upewnienie się, że nie okażą się szkodliwe dla zwierząt domowych; 
  • pułapki żywołowne - ta metoda polega na złapaniu kuny w przeznaczoną do tego celu pułapkę (ważne, aby była zaprojektowana w taki sposób, aby nie zranić zwierzęcia) oraz jej wywiezienie na odległość kilku kilometrów, najlepiej w miejsce, gdzie będzie w stanie znaleźć pożywienie oraz miejsce do budowy legowiska, dzięki czemu nie będzie miała problemów z zadomowieniem się w nowym miejscu,  z dala od zabudowań domowych i gospodarskich.
  • mniej inwazyjnym sposobem na pozbycie się kuny jest umieszczenie w miejscu jest występowania sierści np. psa czy kota. Kuna boi się tego typu zwierząt, więc ta metoda może doprowadzić do wyprowadzki kuny z naszego poddasza. Metoda ta jest dobra w początkowej fazie, ponieważ kuna po pewnym czasie przyzwyczai się do obecności sierści innego zwierzęcia i zacznie je ignorować.
  • należy pamiętać, że wystawianie jedzenia, celem wybawienia kuny z naszego poddasza może nie okazać się skuteczne. Kuna jest czujnym zwierzęciem i gdy wyczuje pozostawiony zapach człowieka na jedzeniu-przynęcie to nie zdecyduje się podejść do tego rodzaju „pułapki”.


Klatka na kunę domową.Takie klatki są odpowiednio zaprojektowane tak, że nie krzywdzą małego, niechcianego lokatora na poddaszu. Zdjęcie wykorzystane w celach edukacyjnych — źródło: zielonalapka. pl


Małe zwierzę duży problem

Podsumowując, pozbycie się kuny z poddasza nie jest prostą kwestią. Chociaż sympatyczna z wyglądu potrafi poczynić straty opiewające na tysiące złotych. Poprzez uszkodzenie izolacji cieplnej budynku, znacząco wzrosną koszty ogrzania nieruchomości. Naprawa izolacji czy też instalacji elektrycznej także wiąże się z dużymi kosztami.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na czym polega użycie kamery termowizyjnej przy odbiorze?

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 10960 opinii.

Potrzebujesz badania termowizyjnego?

Zamów badanie

Badanie termowizyjne z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka