Osiedla zamknięte czy otwarte – wady i zalety tych rozwiązań

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Wady i zalety osiedli zamkniętych oraz otwartych w świetle prawa.

W latach 90. przyszła do Polski moda na budowanie zamkniętych siedli mieszkaniowych. Miały one poprawić bezpieczeństwo jego mieszkańców i stanowić synonim luksusu. Przeglądając oferty deweloperów, możesz jednak zauważyć, że coraz mniej takich osiedli powstaje. A nowe inwestycje mają w większości charakter otwarty. W tym artykule poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało? A także, co jest lepsze, osiedla zamknięte czy otwarte?

Prawo a zamknięte osiedla 

Zamknięte osiedla stanowią wyzwanie pod względem prawnym. Zwykle na takim osiedlu stawia się kilka bloków, do których dojazd odbywa się przez część wspólną. I właśnie utrzymanie tych elementów stanowi dla mieszkańców największy problem.

Dzieje się tak w sytuacji, kiedy dla każdego z bloków tworzy się odrębną wspólnotę mieszkaniową, zamiast jednej dla wszystkich.

Pojedyncza wspólnota jest decyzyjna w kwestii utrzymania danego bloku. Nie ma jednak prawa do decydowania o części wspólnej dla wszystkich np. wspomnianej drogi dojazdowej, bramie, alejkach i innej infrastrukturze znajdującej się wewnątrz osiedla.

W świetle prawa każdemu mieszkańcowi przysługuje ułamek własności części wspólnej. 

Oznacza to, że aby móc podjąć jakąkolwiek decyzję w ich sprawie, zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

Czyli każda decyzja wymaga zgody wszystkich. W praktyce funkcjonuje układzie mieszkańców. Wspólnoty ustalają między sobą decyzje, koszty działań i dopóki nikt z mieszkańców nie zgłosi weto, działają. Jednak na wniosek jednego mieszkańca, każda uchwała wspólnoty np. dotycząca wpłaty zaliczki na poczet remontu bramy, może zostać uchylona przez sąd.

Zamknięte osiedle domów jednorodzinnych

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W przypadku domków jednorodzinnych osiedle składa się z przyległych do siebie działek, o odrębnej własności, przez które biegnie droga lub grodzenie. Jeśli deweloper nie wydzieli części wspólnej dla mieszkańców, nie jest możliwe ustanowienie zarządu, który zajmowałby się decydowaniem o częściach wspólnych i pobierał opłaty z ich utrzymanie. Każdy z mieszkańców powinien we własnym zakresie ponosić opłaty i utrzymywać swój „kawałek” części wspólnej.

Zwykle w takiej sytuacji mieszkańcy tworzą stowarzyszenie, którego członkami są wszyscy mieszkańcy. Następnie wybiera się osoby, które zarządzają częściami wspólnymi i pobierają na ten poczet opłaty od mieszkańców. Na powstanie takiego stowarzyszenia, muszą jednak wyrazić zgodę wszyscy. Brak zgody jednego z mieszkańców lub wystąpienie przez niego ze stowarzyszenia pozbawia stowarzyszenie decyzyjności.


Osiedle zamknięte domów jednorodzinnych ma wiele wad i zalet.Trzeba pamiętać, że wśród zalet zakupu domu na osiedlu zamkniętym można wymienić bezpieczeństwo takiej nieruchomości. Jednak nie zapomnij, że osiedle zamknięte to ciągłe uczucie bycia obserwowanym.


Zalety mieszkania na osiedlu

Wśród zalet zakupu mieszkania na osiedlu zamkniętym wymienia się przede wszystkim bezpieczeństwo.

Monitoring czy ochrona mają na celu dać poczucie bezpieczeństwa. Nikt niepowołany nie może wejść na teren osiedla. Ogrodzenie to także większe bezpieczeństwo dla dzieci. Brama i mur skutecznie chronią je od ruchliwej drogi.

Nowsze osiedla są także samowystarczalne. Projektując osiedla, deweloperzy zwykle przewidują powstanie w nich przedszkoli, sklepów, zakładów usługowych czy przychodni zdrowia. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą opuszczać osiedla, aby zaspokoić większość swoich potrzeb.

Odpoczynkowi i relaksowi mają służyć place zabaw, alejki czy miejsca na grilla. Wpływają one także na estetykę całego osiedla. Osiedla zamknięte, są też mniej narażone na dewastację ze strony wandali.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Przewagą między osiedlem zamkniętym a otwartym jest także, mniejszy hałas wewnątrz osiedla. Mieszkańcy mogą się cieszyć ciszą i spokojem.

Wady osiedli zamkniętych

Aby świadomie podjąć decyzję, czy kupić mieszkanie na osiedlu zamkniętym, czy otwartym, warto poznać także wady osiedli zamkniętych. 

Obecność kamer i ochrony na wejściu, która stale widzi, kiedy wchodzimy / wychodzimy z mieszkania lub konieczność tłumaczenia się z każdorazowej wizyty gości może wywoływać uczucie inwigilacji.

Kamery mogą także dawać złudne uczucie bezpieczeństwa. Porzucenie czujności może doprowadzić do przykrych sytuacji. Napady czy kradzieże zdarzają się także na osiedlach zamkniętych.

W przypadku wspomnianych wizyt gości pojawia się także problem z miejscem parkingowym. Zwykle na osiedlu miejsca dla gości nie są przewidziane. W takiej sytuacji goście są zmuszeni parkować poza terenem osiedla lub na chodniku. Zajęcie miejsca należącego do sąsiada może skutkować nieprzyjemnościami.

Nieuregulowane zarządzanie częściami wspólnymi lub brak zgody mieszkańców na działania związane z naprawami i ponoszenie przez nich kosztów może doprowadzić do sytuacji, w której osiedle zacznie niszczeć. A z pięknej enklawy stanie się mało przyjemną fortecą.

Różnicą między osiedlem zamkniętym a otwartym, jest także konieczność nadkładania drogi (w przypadku tego pierwszego). Nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i często dla samych właścicieli mieszkań.

Negatywne skutki gettoizacji

Wybierając między osiedlem otwartym a zamkniętym, powinieneś także wiedzieć o zjawisku nazywanym przez psychologów gettoizacją przestrzeni miejskiej.

Gettoizacja to nasilające się zjawisko, powstawania zamkniętych, strzeżonych osiedli mieszkaniowych, które zagrażają spójności społecznej miast. Dlatego coraz częściej wprowadza się zakazy budowania takich osiedli.

Gettoizacja wpływa na podział w umyśle mieszkańców na „my” mieszkańcy oraz „wy”, a więc Ci poza bramą. Skutkuje to izolacją najpierw od reszty miasta, a później izolowania się sąsiadów od siebie. Następuje rozluźnienie, a w konsekwencji zerwanie więzi społecznych.

Wpływa także na fragmentaryzację infrastruktury miasta, wymuszając zamknięcie niektórych dróg, które mają prowadzić do osiedla, zaburzając komunikację. Osiedla wybijają się także pod względem architektonicznym od reszty miasta i nie tworzą z nim jedności.  

Audyt prawny mieszkania

Wiesz już, na co zwrócić uwagę wybierając między osiedlem otwartym lub zamkniętym. Jesteś świadomy problemów, jakie może przysporzyć brak odpowiedniej regulacji na osiedlach zamkniętych. Dlatego, jeśli planujesz zakup mieszkania na takim osiedlu, to warto przeprowadzić audyt prawny mieszkania. Prawnicy Pewnego Lokalu, mogą dla Ciebie przeprowadzić audyt formalno-prawny, dzięki którym upewnisz się, że wszystkie problematyczne kwestie są uregulowane. Prawnicy sprawdzą także księgi wieczyste mieszkania pod kątem ewentualnych obciążeń nieruchomości i praw osób trzecich. 


Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 391 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka