W artykule opisujemy w jaki sposób ocenić jakość izolacji termicznej ścian mieszkania w kamienicy oraz z jakimi dodatkowymi kosztami (zarówno pośrednimi, jak i bezpośrednimi) wiąże się mieszkanie w tego typu nieruchomości.
Za mury grube uznaje się mury ponad czterdziestocentymetrowe i które w obiegowej opinii stanowią wystarczającą izolację termiczną i co za tym idzie nie wymagają ocieplania. Taka grubość murów występuje w większości kamienic okresu międzywojennego, a w starszych były jeszcze grubsze. W rzeczywistości jednak nie przystają one do współczesnych standardów i nie zapewniają odpowiednich parametrów.
Dla użytkownika mieszkania oznacza to wyższe koszty ogrzewania oraz niski komfort użytkowania, ściany zewnętrzne bowiem rzadko osiągają temperaturę powyżej kilkunastu stopni Celsjusza, często jest to temperatura poniżej dziesięciu stopni Celsjusza. Przebywanie w bezpośrednim sąsiedztwie takiej zimnej ściany powoduje uczucie chłodu, mimo że termometr będzie wskazywał temperaturę powietrza w pomieszczeniu rzędu 20 stopni Celsjusza.
Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia skuteczności jest ocieplenie murów od zewnątrz. Niestety jest to często niemożliwe od strony frontowej w zabytkowych kamienicach ze względów formalnych (wpis budynku do rejestru zabytków), czy estetycznych (obecność zdobień, sztukaterii). W takiej sytuacji pozostaje ocieplenie od strony wewnętrznej co jest trudne do wykonania i wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Takie rozwiązanie jest traktowane jako ostateczność i często jest porzucane ze względu na ryzyko wystąpienia mostków cieplnych mogących powodować zagrzybienia tynków.
Poszukujący mieszkania w kamienicy na rynku wtórnym w prosty sposób mogą uzyskać wiedzę na temat jakości izolacji termicznej ścian danego mieszkania, zamawiając usługę badania termowizyjnego. Przy okazji można też sprawdzić czy ściany nie są zawilgocone.
Badanie jest najbardziej miarodajne, gdy jest wykonywane w sezonie grzewczym i gdy temperatura zewnętrzna będzie wynosiła poniżej plus dziesięciu stopni Celsjusza.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!