Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to jeden z najważniejszych etapów całego procesu związanego z nabyciem mieszkania. Deweloper ma obowiązek wyznaczyć nam termin odbioru technicznego. Jest to w zasadzie jedyny moment w którym możemy zobowiązać dewelopera do naprawy usterek na jego koszt. Oczywiście mamy jeszcze taką możliwość w ramach pięcioletniej rękojmi, ale udowodnienie deweloperowi, że usterki nie powstały z naszej winy lub działań ekipy remontowo-budowlanej może być trudne. Takiego zagrożenia nie ma oczywiście podczas odbioru technicznego, ponieważ mieszkanie jeszcze nie jest użytkowane. Deweloper wszystkie zgłoszone wady oraz usterki powinien zapisać w protokole odbioru. Zgodnie z ustawą deweloperską (cały proces odbioru jest regulowany prawnie), deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do listy usterek oraz 30 dni na ich naprawę na własny koszt. Do protokołu zapisuje się nie tylko znalezione usterki, niedoróbki budowlane, ale także np. niezgodność ze standardem wykończenia czy też z rzutem architektonicznym. Przykładowo jeżeli klasa tynków, którą deweloper zadeklarował w standardzie wykończenia odbiega od tej w rzeczywistości, jest to powód do naniesienia takiej uwagi w protokole odbioru. Proces odbioru technicznego jest weryfikacją, czy to co obiecywał nam deweloper jest zgodne z tym co wykonał, a nie mogliśmy tego sprawdzić wcześniej, bo często na etapie podpisywania umowy deweloperskiej była to jeszcze dziura w ziemi.
Najczęściej kupno mieszkania jest najważniejszą decyzją w życiu. Nabycie nieruchomości to także duży wydatek - konieczność zaciągnięcia kredytu lub pozbycie się życiowych oszczędności. Dlatego też warto dokonać kompleksowego odbioru technicznego, aby mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie nam służyło wiele lat bez konieczności wydawania dodatkowych sum na usuwanie usterek budowlanych, niedoróbek spowodowanych przez zaniedbania lub pośpiech dewelopera. Jak jednak odebrać mieszkanie, jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu i wiedzy budowlanej? Tutaj pomocne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która na co dzień zajmuje się odbiorami mieszkań od deweloperów. Zamówiony inżynier sprawdzi dokładnie zgodność mieszkania z projektem budowlanym, standardem wykończenia. Fachowiec dokona oględzin mieszkania weryfikując tynki, wylewki, okna i parapety, drzwi, balkon, instalacje oraz wiele innych elementów. Ponieważ specjaliści od odbiorów technicznych dokonują tego typu czynności każdego dnia, wiedzą na co zwrócić uwagę, a także staną w naszej obronie jeśli deweloper będzie chciał kwestionować usterki. Fachowiec dopilnuje, aby wszystkie usterki zostały wpisane do protokołu odbioru mieszkania. Co tak naprawdę potrzebne jest, by dokonać dobrego odbioru? Można tutaj wskazać na trzy podstawowe cechy – znajomość norm budowlanych, doświadczenie w odbiorach oraz przepisowy sprzęt, którego deweloper nie zakwestionuje. Pamiętajmy, że bez specjalistycznego sprzętu nie dokonamy prawidłowego odbioru technicznego mieszkania lub domu.
Jeżeli chcemy dokładnie sprawdzić nasze nowe mieszkanie, powinniśmy użyć do tego kamery termowizyjnej. Jest to urządzenie które pozwoli na wykrycie wad, które nie są widoczne tzw. „gołym okiem”. Mowa tutaj m.in. o zaciekach, zawilgoceniach, ogniskach korozji biologicznej czy też mostkach termicznych. Wspomniane mostki termiczne są to miejsca z których ucieka ciepło z mieszkania. Najczęściej występują z powodu nieszczelności okien lub źle wykonanej izolacji termicznej budynku. Występowanie mostków termicznych generuje dużo większe koszty ogrzewania lokalu. Specjaliści w dziedzinie audytów energetycznych zwracają uwagę, że z powodu ucieczki ciepła z mieszkania, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 100% większe. Usterki, które zostaną zlokalizowane dzięki badaniu termowizyjnemu wpisuje się także do protokołu odbioru. Deweloper jeżeli nie będzie w stanie usunąć tych usterek, jest zobowiązany do wypłacenia rekompensaty finansowej. Badanie kamerą termowizyjną jest szczególnie zalecane w przypadku mieszkań na ostatniej kondygnacji, gdzie często odkrywane są zawilgocenia (na styku z dachem), czy też zacieki. Obecnie zdecydowana większość nabywców domów podczas odbioru technicznego decyduje się na badanie termowizyjne. Coraz więcej nowych właścicieli domów ma świadomość, że naprawa usterek, które nie zostałyby wykryte podczas odbioru technicznego będzie generowała dużo większe koszty niż w przypadku inwestycji wielomieszkaniowych. Kamera termowizyjna doskonale sprawdzi się także do kontroli poprawności działania ogrzewania podłogowego. Badanie pozwoli na weryfikację, czy maty grzewcze w odpowiedni sposób oddają ciepło.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w audycie technicznym mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!