Zarezerwuj odbiór

Umowa sprzedaży nieruchomości

Tematem niniejszego artykułu jest umowa sprzedaży nieruchomości – gruntu. Kupując grunt, warto sprawdzić kilka elementów.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Księga wieczysta

W księdze wieczystej sprawdzimy ujawnione obciążenia na gruncie, osobę właściciela, dane powierzchniowe, położenie, hipoteki. 

Rejestr gruntów 

W rejestrze gruntów sprawdzamy również powierzchnię, osobę właściciela, ale przede wszystkim oznaczenie, tj. jaką klasyfikację ma dany grunt – czy jest to grunt orny, o jakiej glebie (np. IVa) itd. Ma to znaczenie w przypadku podatku od nieruchomości – podatek jest ustalony od wpisanego w rejestrze gruntów oznaczenia. 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Sprawdzamy w nim przeznaczenie gruntu – może okazać się, że kupowany grunt przeznaczony jest nie pod zasiewy, a pod np. budownictwo. Wtedy wartość takiej działki może wzrosnąć i możemy sprzedać ją z zyskiem. 

Podstawa nabycia 

Jest nierozerwalnie związana ze sprawdzeniem księgi wieczystej. W podstawie nabycia danego gruntu dowiemy się o nieujawnionych w księdze wieczystej obciążeniach. Jest tak, ponieważ prawo nie nakazuje ujawniać wszystkich obciążeń w księgach wieczystych – np. prawa służebności mieszkania. Dowiemy się o tym analizując podstawę nabycia. 

Stan faktyczny gruntu

Oznacza sprawdzenie, co właściwe jest na danym gruncie. Może tak być, że na terenie ktoś urządził dzikie składowisko odpadów. Wtedy taki grunt, jeśli chcielibyśmy go wykorzystać rolniczo, na nic nam się nie przyda, a informacja o dzikim składowisku nie będzie raczej nigdzie ujawniona.

Wypytać właściciela 

Nie wszystkie informacje znajdują się w księdze wieczystej, podstawie nabycia, czy też rejestrze gruntów.  Przykładowo, często grunt jest dzierżawiony „po cichu” z różnych prawnych czy ekonomicznych powodów. Jedynie od właściciela możemy dowiedzieć się czy jest tak naprawdę.

Podsumowując, aspektów niebezpiecznych w przypadku nabycia gruntu, jest wiele. Wiele z nich nie zostało wyżej wymienionych, ponieważ ten artykuł musiałby mieć o wiele więcej stron, a pewnie i tak nie wyczerpałyby wszystkich aspektów. Polecamy Naszych prawników, którzy w indywidualnym stanie faktycznym i prawnym, powiedzą Państwu na co zwrócić uwagę,  o co zapytać właściciela, a także czego się wystrzegać

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka