Zamów pomoc prawną

Umowa sprzedaży nieruchomości

Tematem niniejszego artykułu jest umowa sprzedaży nieruchomości – gruntu. Kupując grunt, warto sprawdzić kilka elementów.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Umowa sprzedaży nieruchomości

Z artykułu dowiesz się co sprawdzić przy podpisywaniu umowy sprzedaży nieruchomości. Skupiamy się m.in. na takich kwestiach jak księga wieczysta, rejestr gruntów czy stan faktyczny gruntu.

Księga wieczysta 

W księdze wieczystej sprawdzimy ujawnione obciążenia na gruncie, osobę właściciela, dane powierzchniowe, położenie, hipoteki. 

Rejestr gruntów 

W rejestrze gruntów sprawdzamy również powierzchnię, osobę właściciela, ale przede wszystkim oznaczenie, tj. jaką klasyfikację ma dany grunt – czy jest to grunt orny, o jakiej glebie (np. IVa) itd. Ma to znaczenie w przypadku podatku od nieruchomości – podatek jest ustalony od wpisanego w rejestrze gruntów oznaczenia. 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Sprawdzamy w nim przeznaczenie gruntu – może okazać się, że kupowany grunt przeznaczony jest nie pod zasiewy, a pod np. budownictwo. Wtedy wartość takiej działki może wzrosnąć i możemy sprzedać ją z zyskiem. 

Podstawa nabycia 

Jest nierozerwalnie związana ze sprawdzeniem księgi wieczystej. W podstawie nabycia danego gruntu dowiemy się o nieujawnionych w księdze wieczystej obciążeniach. Jest tak, ponieważ prawo nie nakazuje ujawniać wszystkich obciążeń w księgach wieczystych – np. prawa służebności mieszkania. Dowiemy się o tym analizując podstawę nabycia. 

Stan faktyczny gruntu

Oznacza sprawdzenie, co właściwe jest na danym gruncie. Może tak być, że na terenie ktoś urządził dzikie składowisko odpadów. Wtedy taki grunt, jeśli chcielibyśmy go wykorzystać rolniczo, na nic nam się nie przyda, a informacja o dzikim składowisku nie będzie raczej nigdzie ujawniona.

Wypytać właściciela 

Nie wszystkie informacje znajdują się w księdze wieczystej, podstawie nabycia, czy też rejestrze gruntów.  Przykładowo, często grunt jest dzierżawiony „po cichu” z różnych prawnych czy ekonomicznych powodów. Jedynie od właściciela możemy dowiedzieć się czy jest tak naprawdę.

Podsumowując, aspektów niebezpiecznych w przypadku nabycia gruntu, jest wiele. Wiele z nich nie zostało wyżej wymienionych, ponieważ ten artykuł musiałby mieć o wiele więcej stron, a pewnie i tak nie wyczerpałyby wszystkich aspektów. Polecamy Naszych prawników, którzy w indywidualnym stanie faktycznym i prawnym, powiedzą Państwu na co zwrócić uwagę,  o co zapytać właściciela, a także czego się wystrzegać

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka