Z artykułu dowiesz się co sprawdzić przy podpisywaniu umowy sprzedaży nieruchomości. Skupiamy się m.in. na takich kwestiach jak księga wieczysta, rejestr gruntów czy stan faktyczny gruntu.
W księdze wieczystej sprawdzimy ujawnione obciążenia na gruncie, osobę właściciela, dane powierzchniowe, położenie, hipoteki.
W rejestrze gruntów sprawdzamy również powierzchnię, osobę właściciela, ale przede wszystkim oznaczenie, tj. jaką klasyfikację ma dany grunt – czy jest to grunt orny, o jakiej glebie (np. IVa) itd. Ma to znaczenie w przypadku podatku od nieruchomości – podatek jest ustalony od wpisanego w rejestrze gruntów oznaczenia.
Sprawdzamy w nim przeznaczenie gruntu – może okazać się, że kupowany grunt przeznaczony jest nie pod zasiewy, a pod np. budownictwo. Wtedy wartość takiej działki może wzrosnąć i możemy sprzedać ją z zyskiem.
Jest nierozerwalnie związana ze sprawdzeniem księgi wieczystej. W podstawie nabycia danego gruntu dowiemy się o nieujawnionych w księdze wieczystej obciążeniach. Jest tak, ponieważ prawo nie nakazuje ujawniać wszystkich obciążeń w księgach wieczystych – np. prawa służebności mieszkania. Dowiemy się o tym analizując podstawę nabycia.
Oznacza sprawdzenie, co właściwe jest na danym gruncie. Może tak być, że na terenie ktoś urządził dzikie składowisko odpadów. Wtedy taki grunt, jeśli chcielibyśmy go wykorzystać rolniczo, na nic nam się nie przyda, a informacja o dzikim składowisku nie będzie raczej nigdzie ujawniona.
Nie wszystkie informacje znajdują się w księdze wieczystej, podstawie nabycia, czy też rejestrze gruntów. Przykładowo, często grunt jest dzierżawiony „po cichu” z różnych prawnych czy ekonomicznych powodów. Jedynie od właściciela możemy dowiedzieć się czy jest tak naprawdę.
Podsumowując, aspektów niebezpiecznych w przypadku nabycia gruntu, jest wiele. Wiele z nich nie zostało wyżej wymienionych, ponieważ ten artykuł musiałby mieć o wiele więcej stron, a pewnie i tak nie wyczerpałyby wszystkich aspektów. Polecamy Naszych prawników, którzy w indywidualnym stanie faktycznym i prawnym, powiedzą Państwu na co zwrócić uwagę, o co zapytać właściciela, a także czego się wystrzegać.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!