W artykule wyjaśniamy, jak analizować zapisy planu oraz jakie aspekty, takie jak infrastruktura czy przeznaczenie sąsiednich terenów, mogą zwiększać lub zmniejszać wartość nieruchomości.
Plan zagospodarowania przestrzennego ma wpływ na wartość działki i nieruchomości. Może on ustanawiać rozmaite ograniczenia odnośnie tego, co i w jaki sposób wybudować na posesji. W przypadku uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego istnieje ryzyko obniżenia wartości działki budowlanej. Warto poznać swoje prawa i obowiązki jeszcze przed wejściem w życie zmian, by w razie potrzeby mieć możliwość uzyskania odszkodowania.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest newralgicznym dokumentem przy nabywaniu każdego obiektu budowlanego. W opisie planu znajdują się informacje o przeznaczeniu działki, warunków jej zagospodarowania, a także rodzaju zabudowy, jaki może się na niej pojawić.
Wszystkie rozwiązania pojawiające się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą mieć wpływ na wartość konkretnej nieruchomości – zaniżać ją lub prowadzić do jej wzrostu.
Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nierzadko przyczyniają się do zmodyfikowania dotychczasowego sposobu korzystania z obiektu budowlanego. Może zostać ono ograniczone lub nawet uniemożliwione.
Każdy właściciel nieruchomości może wyrazić swoją opinię i zastrzeżenia co do uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do dyspozycji ma rozmaite środki prawne, które może wykorzystać. Zdarza się, że na skutek zmienienia planu zagospodarowania przestrzennego dochodzi do obniżenia wartości nieruchomości. W takim przypadku jej właściciel ma prawo do uzyskania odszkodowania za poniesione straty. Inaczej wygląda to jednak w sytuacji, gdy w wyniku zmodyfikowania planu zagospodarowania przestrzennego nastąpi wzrost wartości działki. W takim przypadku to gmina może wystąpić o wyrównanie wartości nieruchomości, czyli zażądać zapłaty od jej właściciela. Bardzo ważne jest, by wycena została przeprowadzona przez specjalistyczną firmę.
Gmina określa, co znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego, dlatego wszystkie podjęte przez nią uchwały mocno ograniczają prawo właściciela działki budowlanego do rozporządzania nią. Może okazać się, że tereny wokół działki zostaną przeznaczone pod budowę drogi szybkiego ruchu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zdarza się, że zostaje podjęta uchwała, na mocy której w miejscu nieruchomości ma przebiegać droga publiczna. Nietrudno domyślić się, że takie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego wpływają na obniżenie wartości działki i nieruchomości. Wiele osób nie chce mieszkać przy drodze szybkiego ruchu, bo wiąże się to z dużą ilością spalin i uciążliwym hałasem. Cena obiektu budowlanego w dużej mierze zależy od lokalizacji i korzyści wynikających z atrakcyjnego położenia terenu.
Jeśli w wyniku uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zmodyfikowania go dojdzie do spadku wartości nieruchomości, a jej właściciel będzie chciał ją sprzedać, może starać się o wypłacenie odszkodowania. Gmina jest zobowiązana do wyrównania zapłaty różnicy wartości. Wysokość odszkodowania określa się na datę sprzedaży obiektu budowlanego. Jej właściciel może zgłosić roszczenia w terminie pięciu lat od dnia wprowadzenia w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zmodyfikowania go. Gmina musi wypłacić odszkodowanie za szkodę lub wykupić nieruchomość.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!