Na rynku nieruchomości co chwilę pojawiają się nowe zmiany, także te w kwestiach czysto prawnych. Zawsze mają na celu wygenerowanie korzyści dla nabywców i deweloperów, ale efekt tych poczynań bywa różny. Tym razem rząd przygotował zmiany w umowie cesji deweloperskiej. Co z tego wyniknie? Kto na tym zyska, a kto straci?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest cesja umowy deweloperskiej, gdyż dla wielu osób planujących zakup mieszkania, jest to wciąż obce zagadnienie. Otóż jest to dokument mający na celu przekazanie praw własności nieruchomości na inną osobę, a konkretnie na nabywcę. Nierzadko proces ten nazywa się przelewem wierzytelności.
Cesja ma charakter trójstronny. To oznacza, że odnosi się do dewelopera, zezwalającego na przelew własności (właściciela, który ma prawo do mieszkania), a także osoby, która chce nabyć prawo do mieszkania w ramach cesji (nabywcy). Aktualnie rząd planuje zmiany w umowie cesji deweloperskiej. Uważa, że są one konieczne, a z drugiej strony zagwarantują wiele korzyści dla wszystkich. Przejdźmy zatem do rzeczy.
Zmiany w umowie cesji deweloperskiej to ograniczenia dotyczące cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Ograniczeniem tym jest całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej. Jedynym wyjątkiem są tu cesje dokonywane na rzecz członków rodziny. Wlicza się w to też cesje dotyczące nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego i będzie mógł dokonać jej nabywca, który w ostatnich 3 latach nie dokonał podobnej cesji. Zmiany w umowie cesji deweloperskiej obejmują również wyeliminowanie modelu uzyskania przychodów z cesji zawieranych hurtowo umów.
Rząd tłumaczy, że takie zmiany w umowie cesji deweloperskiej są konieczne, ponieważ umowy te zmniejszą ilość wolnych lokali mieszkalnych, jakie są dostępne w ofertach deweloperów, a do tego rosną koszty zakupu nieruchomości. Zmiany te wyeliminują sytuacje, w których kupujący rezerwują kilka, a nierzadko nawet kilkanaście lokali, aby wzbogacić się dzięki późniejszemu przeniesieniu praw w ramach umowy cesji na innych nabywców.
Zdaniem rządu takie działanie skutecznie wyeliminuje dokonywanie cesji w celach stricte zarobkowych. Możliwe, że zmiany te przyniosą wielu osobom korzyści, ale być może na rynku nieruchomości znajdą się też ci, którzy na tym stracą.
Jeszcze do niedawna wielu inwestorów, mówiąc wprost, zarabiało na cesjach. Trudniejsze było również znalezienie ofert umożliwiających zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Według rządu zmiany w umowie cesji deweloperskiej to z jednej strony konieczność, a z drugiej zaś bardzo ważna sprawa. Od momentu ich wprowadzenia wiele się zmieni, zdaniem rządu, na korzyść dla większości społeczeństwa.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Eksperci jednak tłumaczą, że zmiany w umowie cesji deweloperskiej wcale nie zmienią znacząco sytuacji na rynku nieruchomości. Bo przecież ofert jest całkiem sporo, a to kupujących brakuje. Takie działania nie doprowadzą do tego, że tych mieszkań będzie na rynku zauważalnie więcej, ponieważ by cokolwiek w tej kwestii zmienić, byłyby potrzebne systemowe rozwiązania, a nie tylko doraźne kroki. Temat jest dość kontrowersyjny. Tak naprawdę co się zmieni, do czego te zmiany doprowadzą, okaże się już w niedalekiej przyszłości.
Pewne natomiast jest to, że proponowane zmiany w umowie cesji deweloperskiej wymuszą na potencjalnych nabywcach zdecydowanie bardziej przemyślane podejmowanie decyzji o zawarciu umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej. Oczywiście należy podkreślić, że zerwanie umowy rezerwacyjnej czy deweloperskiej będzie możliwe, ale będzie to wiązało się automatycznie z utratą opłaty rezerwacyjnej, a także z koniecznością poniesienia kosztów związanych z jej zawarciem.
Teraz pozostaje tylko czekać na efekty zmian w umowie cesji deweloperskiej. Niektórzy oczekują ich z wielką niecierpliwością. Wśród nich są osoby, które patrzą na to z optymizmem, ale nie brakuje też tych, którzy jednak mają negatywne podejście do tematu.
Sprawdź fragment szkolenia.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!