Odstąpienie od umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnej przy cesji umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Odstąpienie od umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej | 797 014 014

Umowę deweloperską podpisujemy zwykle na długo przed rzeczywistym objęciem w posiadanie mieszkania. Kiedy możemy od niej odstąpić? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jakim przypadku możemy odstąpić od umowy deweloperskiej i rezerwacyjnej. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej lub rezerwacyjnej

Prawo do odstąpienia od umowy polega na tym, że jedna ze stron może odstąpić od umowy na zasadach w niej określonych. Zwykle możemy odstąpić od umowy na zasadach określonych w ustawie deweloperskiej lub gdy deweloper przyznaje nam takie prawo - odstąpić od umowy na zasadzie umownego prawa do odstąpienia. Podobnie wygląda sytuacja przy umowach rezerwacyjnych: w praktyce, co do zasady możemy od nich odstąpić bezkosztowo, tylko jeśli deweloper przyznał nam takie prawo w umowie (tj. jeśli deweloper nie wprowadził sankcji przepadku opłaty/kaucji rezerwacyjnej przy odstąpieniu.

Ustawowe prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej

Jednym z głównych celów uchwalenia ustawy deweloperskiej było danie konsumentom szerokich i niezbywalnych praw do odstąpienia od umowy deweloperskiej, jeśli deweloper nie przekaże im wszelkich niezbędnych informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o podpisaniu umowy. Prawo do odstąpienia od już podpisanej umowy deweloperskiej przysługuje konsumentowi, jeśli informacje w umowie deweloperskiej nie będą zgodne z prospektem dewelopera (chyba że deweloper wyraźnie zaznaczy te niezgodności w akcie notarialnym) oraz w przypadku gdy prospekt informacyjny nie zawiera pól wymaganych przez ustawę lub gdy jest sprzeczny z prawem. Konsument może też odstąpić od umowy deweloperskiej, jeżeli deweloper nie przeniesie na niego prawa własności mieszkania w terminie określonym w umowie deweloperskiej. W tym pierwszym przypadku (wady umowy deweloperskiej lub prospektu), konsument może odstąpić od umowy 30 dni od jej zawarcia.

W drugim (nieprzeniesienie przez dewelopera prawa własności), nabywca mieszkania ma prawo do odstąpienia po tym, jak wyznaczy deweloperowi dodatkowy 120-dniowy termin. W razie znaczących wad fizycznych lokalu nabywca może też odstąpić od umowy (dopiero po upływie terminu na przeniesienie własności mieszkania, na podstawie ogólnych przepisów kodeksu cywilnego).

Umowne prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej

Standardem jest przyznanie prawa do odstąpienia bez zapłaty tzw. kar umownych w przypadku gdy ostateczny metraż mieszkania będzie różnił się od tego co obiecał deweloper o więcej niż 2 proc. Inną standardową klauzulą jest możliwość bezkosztowego odstąpienia od umowy w przypadku zmiany podatku VAT przez rządzących. Często spotykaną klauzulą w umowach deweloperskich jest ta, wedle której nabywca może odstąpić od umowy na wypadek nieuzyskania kredytu - to logiczne, bo deweloperzy chcą być pewni, że nabywcy ich mieszkań będą mieli finansowanie na zakup nieruchomości. Z naszego doświadczenia wynika, że deweloperzy prawie nigdy nie przyznają nabywcom prawa do bezkosztowego odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Nie zaszkodzi jednak zaproponować takiego rozwiązania w trakcie negocjacji.

Bez zastrzeżenia prawa do odstąpienia w umowie deweloperskiej lub rezerwacyjnej nie mamy prawa do takiego odstąpienia bez podania przyczyn.

Odstąpienie od umowy rezerwacyjnej

W umowach rezerwacyjnych deweloperzy zwykle nie przyznają nabywcom mieszkań zbyt korzystnego prawa do odstąpienia. Standardem jest, że jeżeli nabywca zechce odstąpić od umowy rezerwacyjnej, będzie musiał liczyć się z utratą kaucji wpłaconej na konto dewelopera. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest zaproponowanie deweloperowi, żeby ten poniósł karę w wysokości zwrotu podwójnej wartości kaucji jeżeli zdecyduje się odstąpić od umowy. UOKiK chce uregulować ten niekorzystny dla nabywców mieszkań stan prawny i nakazać deweloperom podpisywanie tylko takich umów rezerwacyjnych, w których sankcji przepadku opłaty rezerwacyjnej przez nabywcę w razie odstąpienia przez niego od umowy będzie towarzyszyła sankcja obowiązku zapłaty przez dewelopera dwustronności opłaty rezerwacyjnej, gdy to deweloper odstąpi od umowy. Na razie jednak (marzec 2020 r.) propozycje UOKiK nie spotkały się z akceptacją polskiego parlamentu.

Umowa deweloperska odstąpienie

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Podpisując umowę deweloperską lub rezerwacyjną, powinniśmy z góry założyć, że mogą w naszym życiu wydarzyć się sytuacje, które mogą sprawić, że będziemy zmuszeni do odstąpienia od umowy. Już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej powinniśmy zadbać, by nasze prawa były chronione jak najlepiej. Przed podpisanie umowy deweloperskiej lub rezerwacyjnej należy zbadać, czy deweloper przyznał nam umowne prawo do odstąpienia. W przypadku braku takich praw warto negocjować warunki umowy z deweloperem.

Wypowiedzenie umowy deweloperskiej   

Nabywca, który chce wypowiedzieć umowę deweloperską w poprawny i skuteczny sposób  musi uzyskać zgodę dewelopera. Zgoda obu stron jest zwykle niezbędna, żeby odstąpić od zawartej umowy na zakup nieruchomości. W tym celu trzeba przedłożyć dla firmy deweloperskiej specjalny wniosek dotyczący chęci odstąpienia od umowy. Następnie deweloper ma czas na ustosunkowanie się do przekazanego dokumentu. Często, jednak firmy niechętnie się zgadzają i robią wszystko, by utrudnić wypowiedzenie umowy deweloperskiej. Jeśli nie uzyskamy zgody, to pozostaje nam tylko polegać na wskazanych w umowie sytuacjach, które określają specyficzne warunki umożliwiające rezygnacje z umowy. Dlatego też bardzo ważna jest analiza draftu umowy i negocjacja z deweloperem treści poszczególnych zapisów. Brak zadbania o opisanie sytuacji umożliwiających wypowiedzenie umowy deweloperskiej utrudni ten krok, a tym samym może przynieść sporo stresu czy kosztów finansowych.

Rezygnacja z umowy deweloperskiej

Rezygnacja z umowy zawartej z firmą deweloperską może mieć miejsce, gdy prospekt informacyjny nie posiada informacji, które były zawarte w jego wzorze będącym złącznikiem do umowy. Powodem może być również brak zgodności pomiędzy tym, co opisuje umowa deweloperska a prospekt informacyjny, np. inne terminy, materiały, wielkości pomieszczeń. Co więcej, odstąpić można też, gdy zabraknie w umowie niezbędnych parametrów typowych dla transakcji, które wskazuje artykuł 22, tj. brak ceny lokalu, jego powierzchni, czy rozkładu. Wspomniane sytuacje dają nabywcy konkretny powód, a wręcz prawo do wypowiedzenia umowy i możliwość ubiegania się o odszkodowanie od dewelopera. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczegółową uwagę na draft, a następnie docelową treść umowy, którą podpisujemy u notariusza.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej bez podania przyczyny

Rezygnacja od umowy deweloperskiej bez wskazania konkretnej przyczyny zasadniczo nie jest możliwa. Odstąpienie od umowy wymaga rozmowy deweloperem i świadomości, że zmiana zdania może być doprawdy kosztowna. Przede wszystkim nabywca straci wkład własny, a co więcej może spodziewać się dodatkowo kar umownych, które są sankcjami za niewywiązanie się z obowiązków, jakie nakłada umowa deweloperska. Co więcej, rozwiązania umowy w formie aktu notarialnego powinno się dokonać w kancelarii notarialnej, a to także kolejny konkretny koszt. Alternatywnie istnieje opcja (za zgodą dewelopera) na znalezienie innego nabywcy oraz wykonanie cesji deweloperskiej, co może oszczędzić nam dotkliwych strat finansowych. Takie rozwiązanie ochroni nas przed karą umowną i stratą wpłaconych środków. W związku z tym zawczasu zachęcamy do dopytania dewelopera o możliwość cesji, tak by mieć w zapasie ją jako rozwiązanie chroniące przed stratami, gdy będziemy musieli zmienić zdanie co do chęci zakupy danego lokalu.

Kiedy deweloper może odstąpić od umowy?

Zdarza się, że to deweloper chce odstąpić od umowy. Zasadniczo ma do tego prawo, gdy nabywca nie wywiąże się z zobowiązania pieniężnego i w ustalonym terminie nie wpłaci określonej kwoty. Od tego czasu musi jeszcze minąć 30 dni od doręczenia wezwania do zapłaty wysłanego przez firmę deweloperską. Dodatkowo umowa deweloperska traci również swoją ważność w momencie, kiedy to kupujący nie pojawi się na odbiorze technicznym mieszkania bądź podpisaniu aktu notarialnego na przeniesienie własności – tu istotne jest, że odstąpienie dewelopera może nastąpić dopiero po dwukrotnym doręczeniu pisemnego wezwania, a czas pomiędzy nimi wynosi minimum 60 dni.

Rozwiązanie umowy deweloperskiej za porozumieniem stron

Jeśli obydwie strony zgadzają się na rozwiązanie umowy deweloperskiej, to jest to jak najbardziej możliwe. W takim przypadku należy sporządzić odpowiednią dokumentację (przykłady można odnaleźć w Internecie). Zachęcamy, jednak do skorzystania z usługi prawnika i konsultacji treści. Nasz zespół prawny z firmy Pewny Lokal z przyjemnością pomoże w przygotowaniu bądź analizie treści wypowiedzenia umowy. Odstąpienie od umowy powinno być zawarte w kancelarii notarialnej, tak by poszczególne strony zostały zwolnione prawnie ze swoich zobowiązań.

Dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej prawnikowi firmy Pewny Lokal?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że umowa, którą podpisujesz z deweloperem, nie jest napisana w sposób bezpośrednio faworyzujący, jedynie wykonawcę inwestycji warto zaufać doświadczeniu prawników firmy Pewny Lokal, które zebrali, analizując setki dokumentów w przeszłości. Do podjęcia zlecenia wystarczy podanie numeru księgi wieczystej lokalu lub załączeniu projektu umowy. Przy pomocy naszego autorskiego oraz nowoczesnego oprogramowania zweryfikujemy, czy w umowie nie występują nielegalne klauzule (np. kary umowne) oraz zbadamy bezpieczeństwo inwestycji. Dodatkowo wiemy, jakie przepisy szczególnie gwarantują spokój oraz ochronę praw w razie przyszłych sytuacji spornych, dlatego rekomendujemy również postanowienia do renegocjacji. Przejrzysty, finalny raport przesyłamy już w 48 h po złożeniu zamówienia. Skontaktuj się z nami: 797 014 014.

Analiza możliwości odstąpienia

Potrzebujesz pomocy prawnika w odstąpieniu od umowy lub przy jej cesji?

Zamów pomoc prawnika z Pewny Lokal!

  • Wysyłamy do deweloperów pisma i wezwania.
  • Po naszej interwencji deweloperzy zwracają pieniądze.
  • Zatrudniamy doświadczonych adwokatów.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Pomagamy nie tylko przy analizie umów deweloperskich, ale także jesteśmy w stanie przygotować opinię prawną na temat możliwości odstąpienia od umowy zawartej z deweloperem. Taka opinia kosztuje u nas co do zasady 500 zł (cena uwzględnia 23 proc. VAT). W opinii jesteśmy w stanie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • czy nabywca ma prawo do odstąpienia na podstawie przesłanek umownych?
  • czy nabywca ma prawo do odstąpienia na podstawie przesłanek ustawowych (np. w przypadku "nadzwyczajnej zmiany okoliczności")?
  • na jakie konkretne zapisy umowne lub przepisy polskiego prawa należy się powołać, odstępując od umowy?
  • w jakiej formie dostarczyć deweloperowi pismo o odstąpieniu?
  • jakie są szanse, że deweloper uzna odstąpienie?
  • jaki byłby ewentualny koszt odstąpienia (kary umowne, odsetki)?

Pomoc przy odstąpieniu od umowy lub cesji

Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzył możliwość pomocy w zakresie analizy prawnej odstąpienia od umowy deweloperskiej lub cesji. Nasi prawnicy przygotują dla Państwa kompleksową analizę prawną, która pomoże rozwiązać umowę lub dokonać cesji. Zajmujemy się także "kojarzeniem" osób chętnych nabyciem praw z umowy deweloperskiej z osobami chcącymi "sprzedać" takie prawa. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą pomocą, zapraszamy do kontaktu wypełniając formularz.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnej przy cesji umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak odstąpić od umowy deweloperskiej.

Sprawdź fragment szkolenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkryj podstawy odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Obejrzyj jedną z naszych lekcji.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1253 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy cesji umowy z deweloperem?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku pierwotnym i wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Przekonaj się, czy w Twoim przypadku można odstąpić od umowy deweloperskiej.

Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka