O własnym mieszkaniu marzy wielu ludzi. Tak było od zawsze (zwłaszcza w naszym kraju, gdzie istnieje duże przywiązanie do własności prywatnej) i jeszcze zapewne długo tak będzie. Moment zakupu zależy od wielu czynników. Między innymi od dostępności gotówki albo po prostu od zdolności kredytowej. Czy ktoś zastanawia się na przykład, czy warto kupić mieszkanie w tym roku? Czy może lepiej poczekać? Takie wątpliwości też się pojawiają. Czasem faktycznie, pomimo posiadania finansów, warto trochę się wstrzymać i kupić mieszkanie po okazyjnej cenie. Czy warto kupować mieszkanie w 2024 roku? Zbadajmy to!
Trzeba przyznać, że rynek nieruchomości obecnie jest bardzo niestabilny i trudno mówić tu o konkretach, prognozując ceny na rok 2024. Trudno jest w tym momencie powiedzieć, czy warto kupować mieszkanie w tym właśnie roku. W 2023 roku obserwowaliśmy wysoki koszt mieszkań podyktowany między innymi wzrostem cen nieruchomości i robocizny.
Na mniejszą liczbę sprzedanych mieszkań wpływ miała też zdolność kredytowa kupujących, a właściwie to jej brak. Czy jest szansa na niższe ceny mieszkań w 2024 roku i wzrost liczby sprzedanych nieruchomości?
Wystarczy przejrzeć artykuły publikowane w Sieci i prasę branżową, by dotrzeć do wielu sprzecznych informacji. Jedni prognozują, że ceny mieszkań przynajmniej w pierwszych miesiącach 2024 roku będą utrzymywać się na obecnym poziomie. Zależą one od zbyt wielu czynników, by mogły tak raptem zacząć spadać.
Drudzy twierdzą, że ceny jeszcze w tym roku będą utrzymywać się na jednakowym poziomie i nie spadną, ale w kolejnych latach znowu zaczną rosnąć. W związku z tym zalecają, aby jak najszybciej te mieszkania kupować.
Ze względu na tak rozchwianą sytuację na rynku nieruchomości, trudno jednoznacznie rozwiązać dylemat, czy warto kupować mieszkanie, czy nie. Wiele osób zapewne podejmie decyzję pod presją różnych indywidualnych czynników. Czy decyzja będzie dobra, okaże się dopiero z czasem.
Tabela: Od czego zależą ceny nieruchomości?
Czynnik | Zależy | Nie zależy |
Metraż | ✅ | |
Nasze fundusze na mieszkanie | ❌ | |
Lokalizacja | ✅ | |
Standard wykończenia | ✅ | |
Typ nieruchomości | ✅ | |
Stan prawny (zapisy w KW) | ✅ | |
Wybór ekipy remontowej | ❌ | |
Nasze zamiary dotyczące KW | ❌ |
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, które wskazują na to, że przynajmniej na początku roku 2024, a może i dłużej, ceny mieszkań będą stały w miejscu, nie ma sensu śpieszyć się z zakupem. Jednak czy warto kupować mieszkanie w 2024? Warto jeszcze chwilę się wstrzymać, a wówczas okaże się, czy rok 2024 jest faktycznie dobrym momentem na ten kosztowny zakup.
Należy jednak podkreślić – chwilę. Bo zbyt długotrwałe ociąganie się z decyzją może skutkować stratami na tym zakupie. Jeśli sprawdzi się, że faktycznie kolejny rok będzie obfitował w podwyżki, jeszcze trudniej będzie to mieszkanie kupić.
Z drugiej strony warto podejść do sprawy w ten sposób – jeśli ktoś ma w tym momencie zdolność kredytową albo jeszcze lepiej, wolne środki umożliwiające zakup mieszkania, nie powinien zwlekać. Wówczas 2024 rok na pewno będzie dobrym momentem na finalizację tej transakcji. Pamiętajmy, że mieszkanie zawsze jest dobrym sposobem na ulokowanie swojego kapitału.
Na zakupie mieszkania nikt nie straci. Może je później wynajmować, może je sprzedać. Na pewno więcej na tym zyska, niż straci. A gdyby faktycznie sprawdziły się prognozy, że mieszkania zaczną drożeć, to nawet jeśli obecny już właściciel danej nieruchomości zechce ją sprzedać w tak niedalekiej przyszłości, tylko na tej transakcji zarobi.
Weźmy też pod uwagę to, że jednak obserwując wzrost cen dosłownie wszystkiego (nie tylko na rynku nieruchomości) w perspektywie ostatnich lat, już nie wrócimy do cen, jakie obowiązywały, jeszcze wydaje się nie tak dawno. Bardziej możemy spodziewać się ich dalszego wzrostu niż spadku. Tak właśnie może być w przypadku mieszkań.
Niestety, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku osób, które planują wziąć kredyt – tu dochodzi jeszcze czynnik drogich rat, zatem opłacalność tej inwestycji, w porównaniu z zakupem za gotówkę, jest dużo bardziej niepewna. A więc, czy warto kupować mieszkanie w 2024 roku? Klasycznie należy odpowiedzieć – to zależy.
Natomiast zdecydowanie bardziej zyskowna jest opcja kupna ze środków własnych (przynajmniej w większości) niż z kredytu.
Tak jak była mowa powyżej, ceny mieszkań mogą nieco spadać, ale już raczej nie spadną do kwot, jakie płaciliśmy za metr kwadratowy kilka czy kilkanaście lat temu. Nawet jeśli mieszkania tę będą tańsze, to i tak nie da się zbyt dużo na nich zaoszczędzić. Przeważnie i tak są kupowane na kredyt. Jeżeli tylko ktoś ma zdolność kredytową i zadłuży się celem zakupu mieszkania, to oszczędność na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych nie będzie zbyt odczuwalna. A nie zapominajmy, że sytuacja na rynku nieruchomości może być jednak inna i ceny, zamiast spadać, mogą rosnąć.
Czy warto kupować mieszkania w 2024 roku, czy może lepiej poczekać, albo w ogóle z tego zakupu zrezygnować – każdy musi ustalić to samodzielnie.
Niewiele da się w tej sprawie przewidzieć, bo zależy to od bardzo wielu czynników. Na pewno należy obserwować rynek i starać się wyczuć najlepszy moment na zakup lub skorzystać z pomocy doradców. Jednak w większości przypadków liczyć się będzie po prostu szczęście – na przykład „złapanie” wyjątkowo atrakcyjnej oferty.
Wiele osób tak mocno koncentrując się na tym, czy warto kupować mieszkanie w 2024 roku, czy lepiej zaczekać, że nie skupia swojej uwagi na sprawach, które przy kupnie nieruchomości też są bardzo ważne.
W drodze do nabycia swoich wymarzonych czterech kątów, wielu nabywców staje przed dylematem związanym z wyborem domu, bądź mieszkania. Każda opcja ma zarówno swoje wady, jak i zalety, uzależnione od indywidualnych preferencji. Kupno domu to przede wszystkim większa niezależność, przestrzeń i własny ogród. Idealnie sprawdzi się w przypadku kupujących, którzy posiadają rodzinę bądź zwierzaki. Z kolei mieszkanie zazwyczaj cechuje się znacznie lepszą komunikacją i infrastrukturą. Wszyscy miłośnicy miejskiego życia oraz jego atrakcji, zdecydowanie perfekcyjnie odnajdą się w apartamencie położonym blisko centrum. Z drugiej strony, trzeba mieć też na uwadze, negatywne aspekty obu rozwiązań. Dom to przede wszystkim obowiązki, przykładowo ogrzewanie, odśnieżanie chodnika oraz dbanie o roślinność. Natomiast będąc właścicielem mieszkania, mamy mniej swobody, decyzje są podejmowane przez wspólnotę bądź spółdzielnie, no i nigdy nie wiemy, na jakich sąsiadów trafimy.
Kontynuując analizę wyboru pomiędzy zakupem domu bądź mieszkania dochodzimy do kwestii finansowych. Wbrew pozorom mieszkanie w mieście mimo mniejszego metrażu, ale o wysokim standardzie i dobrej lokalizacji, może mieć równie wysoką cenę, lub nawet zdecydowanie wyższą od domu na przedmieściach. Zatem sam koszt nieruchomości jest stosunkowo względny i ściśle uzależniony od wielu zmiennych. Dodatkowo nie można zapominać o bieżących kosztach utrzymania, które przy mieszkaniu skupiają się na czynszu i opłatach za media, a w domu – kosztach generalnych remontów, ogrzewania i podatku od nieruchomości. Co więcej, biorąc pod uwagę przyszłą sprzedaż, bądź zarobek poprzez wynajem, to zdecydowanie mieszkanie ma większy potencjał w tym obszarze. Domy zwykle sprzedają się dłużej i łatwiej tracą na wartości. Oczywiście jest to również uzależnione od lokalizacji, wyposażenia, otoczenia czy stanu technicznego nieruchomości. W związku, z czym każdą ofertę należy rozważyć indywidualnie, biorąc pod uwagę własne potrzeby, styl życia oraz preferencje.
Chodzi tu o stan wybranego mieszkania. Śpiesząc się z kupnem, by ktoś inny nie wyprzedził, by ceny nie wzrosły, by udało się doprowadzić transakcję do końca – zapominają o sprawdzeniu, czy ta nieruchomość została wykonana z właściwych materiałów, czy nie posiada wad konstrukcyjnych itd.
Pośpieszny zakup może generować poważne konsekwencje w przyszłości. Osoby zaślepione cenami, tym wzrostem, prognozami spadków, często zapominają o tych ważnych kwestiach.
Warto też dodać, że czasem, pomimo iż na rynku nieruchomości obserwuje się ciągłe wzrosty cen, pojawiają się oferty mieszkań z podejrzanie niskimi cenami. Czy są podyktowane rozpaczą deweloperów szukających ratunku i sposobu na odzyskanie zainwestowanego kapitału, czy może sposobem na pozbycie się mieszkań z poważnymi wadami? Pośpiech nie będzie tu dobrym doradcą.
Osoby, które właśnie zastanawiają się nad tym, czy warto kupować mieszkanie w 2024 roku, czy nie, zapraszamy do nas. Co prawda nie odpowiemy ze 100% pewnością na to pytanie, ale na pewno pomożemy sprawdzić mieszkanie, czy nie ma w nim przypadkiem niedociągnięć i wad. Zapoznamy się również z dokumentacją dotyczącą nieruchomości. Dzięki nam dokonasz bezpiecznego zakupu. Unikniesz problemów, do jakich mogą doprowadzić wady konstrukcyjne budynku i niedociągnięcia w dokumentacji. Sprawdzimy, czy Twoje przyszłe mieszkania zgadza się z warunkami umowy i czy deweloper spełnił wszystkie swoje obietnice. Zapraszamy na stronę: www.pewnylokal.pl po więcej informacji.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!