W poniższym artykule wyjaśniamy, na jaki cel możemy przeznaczyć pożyczkę hipoteczną.
Pożyczka hipoteczna to kolejna forma kredytu hipotecznego, którą zaciągnąć można na dowolny cel, mając już nieruchomość i zdolność kredytową. Podpowiadamy, na jakich zasadach działa pożyczka hipoteczna, kto może ją zaciągnąć i na jakie dokładnie cele brana jest zwykle.
Pożyczka hipoteczna, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego lub kredytu hipotecznego na remont zaciągana jest na dowolny cel, z którego nie trzeba potem tłumaczyć się bankowi. Udzielona może być na kwotę, która nie przekracza kwoty posiadanej nieruchomości. Jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał swojego zobowiązania w wyznaczonych terminach, to bank może wymagać sprzedaży nieruchomości, by pokryć kwotę spłat. Posiadana nieruchomość jest więc dla banku gwarantem tak jak zdolność kredytowa przy braniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.
Pożyczkę hipoteczną przyznaje się na maksymalnie 20 lat i wynosi ona do 70% ceny posiadanej nieruchomości.
Pożyczki hipoteczna może zatem zaciągnąć każdy, kto jest właścicielem nieruchomości wpisanym do Ksiąg Wieczystych, czy mającym prawo własności, ale można zaciągnąć je także na mieszkania spółdzielcze własnościowe.
Nieruchomość taka nie może być już zadłużona, a właściciel musi mieć zdolność kredytową, ale już samo posiadane mieszkanie czy dom te zdolność wyznacza. Jednak nadal, bank ocenia naszą zdolność kredytową również na podstawie zarobków i tego, w jaki sposób spłacamy np. raty obecnego kredytu i od tego również uzależnia jak dużą kwotę może nam przyznać
Aby dostać pożyczkę hipoteczną, należy udać się do odpowiedniego banku lub SKOK-u, które przedstawią wszystkie wymagane dokumenty, w tym potwierdzenie posiadania nieruchomości i jej wycenę. Pomóc w znalezieniu najlepszej oferty może też ekspert kredytowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pożyczki hipoteczne, w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych lub remontowych, nie wymagają przedstawiania bankowi celu jej udzielenia. Zwykle jednak ludzie biorą je z kilku powodów:
a) Nieprzewidziane zdarzenia w życiu. Jeśli w rodzinie ktoś bliski zachoruje i potrzeba kilkunastu tysięcy złotych na jego rehabilitacje lub leczenie, to często zaciągane są pożyczki pod hipotekę.
inwestycje. Kiedy chcemy zainwestować większe pieniądze np. w firmę, akcje, a nawet kryptowaluty.
b) Remont domu lub mieszkania. W tym wypadku mamy już nieruchomość, ale potrzebujemy dużej kwoty na generalny remont, chcąc np. zwiększyć wartość nieruchomości przed sprzedażą, lub wyremontować ją dla siebie, możemy wziąć pożyczkę hipoteczną pod jej zastaw.
c) Wkład własny do kredytu hipotecznego na nabycie następnej nieruchomości. Jeśli chcemy nabyć kolejną nieruchomość np. dla dzieci lub pod inwestycję, potrzebujemy dużego wkładu własnego, który nie każdy posiada. Pożyczka hipoteczna pod zastaw posiadanej już nieruchomości jest wtedy świetnym rozwiązaniem.
d) Spłata innych pożyczek i kredytów, czyli tzw. konsolidacja. Jeśli zaciągnęliśmy już pożyczki na mniejsze kwoty w wielu miejscach, warto wziąć pożyczkę hipoteczną na połączenie ich i spłacenie. Pożyczka hipoteczna będzie miała dużo mniejsze oprocentowanie i rozłożona będzie na więcej lat.
Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim tym, że musimy posiadać już jakąś nieruchomość, by ją dostać. Dodatkowo cel tej pożyczki nie jest wymagany przez bank do jej uzyskania, a w przypadku kredytu hipotecznego jest to zakup konkretnej nieruchomości.
Pożyczki hipoteczne zwykle opierają się na oprocentowaniu zmiennym. Dlatego ciężko ze stu procentową pewnością oszacować jej oprocentowanie, ale obecnie wynosi ok. 4,5% w skali roku.
Jako że WIBOR jest zmienny tak i oprocentowanie pożyczki ulegać może zmianie.
Na koszt pożyczki hipotecznej wpływa też prowizja banku, która liczona jest zwykle w formie procentu od udzielonej kwoty pożyczki. Wynosi około 5%, a przy dużych kwotach może być to nawet powyżej 10 tysięcy złotych wynagrodzenia dla banku.
Przy dużych kwotach pożyczek hipotecznych bank może wymagać ubezpieczenia (np. nieruchomości, na życie, czy na wypadek utraty pracy). Posiadanie ubezpieczenia na pewno wpłynie na korzystniejsze warunki udzielenia pożyczki.
Ubezpieczenie pomostowe natomiast to coś, co trzeba zapłacić w okresie do czasu ustawienia hipoteki i zwykle jest to procent od kwoty kredytu.
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!