Umowa przedwstępna zobowiązuje obie strony (sprzedawcę oraz kupującego) do sfinalizowania transakcji sprzedażowej w określonym terminie i z dostosowaniem się warunków, które ustalono. Zatem jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla obu stron, że sprzedaż zostanie zrealizowana. Umowa przedwstępna nie musi być aktem notarialnym, ale warto jednak zadbać o to, aby była. Co prawda regulacje prawne nie wymagają takiego urzędowego rozwiązania sprawy, ale jest to dodatkowa forma zabezpieczenia, która pozwoli Ci dochodzić swoich praw w sądzie, gdyby coś poszło niezgodnie z ustaleniami.
W umowie przedwstępnej muszą znaleźć się wszystkie informacje, które w ewentualnym postępowaniu sądowym pozwolą zidentyfikować sprzedającego, kupującego i przedmiot sporu, a także określą warunki umowy. Są to:
Pamiętaj, że kupując mieszkanie obciążone hipoteką, musisz zadbać o zapisy umowy. Kupowanie mieszkania, za które kredyt nie został jeszcze spłacony, nie jest niczym nielegalnym. Nie jest to nawet żaden zaskakujący proces, ponieważ wiele osób decyduje się na taki krok. Ważne jest jednak, aby w takiej sytuacji zadbać o siebie. W umowie przedwstępnej zawarte powinny zostać wszystkie informacje dotyczące kredytu. Muszą pojawić się także paragrafy odnoszące się do spłaty istniejących obciążeń, a dokładniej, w dokumencie zaznaczone zostać powinno, że na jego podstawie, spłacony zostanie kredyt hipoteczny w formie jednorazowej wpłaty. Pamiętaj, aby środki te zostały zapisane jako zadatek, a nie jako zaliczka. W przypadku rezygnacji sprzedającego z transakcji możesz otrzymać zwrot zadatku o podwojonej wartości! Umowa sprzedaży może zostać sfinalizowana dopiero po wystawieniu przez bank hipoteczny zgody na wykreślenie jego roszczenia z IV działu księgi wieczystej zbywanej nieruchomości. O taką zgodę wnioskować musi sprzedający. Koszt wykreślenia wynosi 100 zł i zazwyczaj obciążany jest nim właśnie sprzedający.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!