W momencie zawarcia umowy deweloperskiej, która uznawana jest często za umowę przedwstępną, obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli takiej, która przenosi własność nieruchomości na nabywcę.
Umowa przyrzeczona przenosi na nabywcę własność lokalu mieszkalnego. Sporządzana jest w formie aktu notarialnego i jest swego rodzaju zwieńczeniem całego procesu zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Podpisanie takiej umowy jest konieczne, aby kupujący mógł w pełni cieszyć się nowym lokalem. Kwestię tę reguluje Ustawa Deweloperska, czyli dokument, w którym zapisane są wszystkie obowiązki ze strony sprzedającego i kupującego, jeśli chodzi o transakcje dotyczące różnego rodzaju lokali.
Ustawa deweloperska reguluje także kwestię dotyczącą opłat związanych z zawarciem umowy deweloperskiej. Niestety nie ma żadnych zapisów dotyczących umowy przyrzeczonej. Według prawa, jeśli chodzi o umowę deweloperską, to wszelkie koszty jej zawarcia dzielone są po połowie. Jedną z nich pokrywa sprzedawca, a drugą nabywca. Jeżeli chodzi o umowę przenoszącą własność, to tutaj wszystko leży już w gestii stron, jak się dogadają i kto za to zapłaci. Warto zwrócić na to uwagę już podczas przeglądania umowy deweloperskiej, ponieważ jest to dobra płaszczyzna do negocjacji. Deweloperzy nie są skłonni do opuszczania cen nieruchomości, natomiast często godzą się np. na pokrycie całości kosztów notarialnych.
Jeżeli chodzi o to, ile kosztuje umowa notarialna, to jest to regulowane Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. Zostały tam zapisane maksymalne stawki taksy notarialnej, która uzależniona jest od wartości przedmiotu umowy. Warto jednak pamiętać, że z notariuszami można negocjować. W prawie zapisano maksymalne wartości taksy, natomiast każda kancelaria sama ustala jaką kwotę pobierze za konkretne działania.
W przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny nie ma konieczności okazywania umowy przyrzeczonej. Jest to dość logiczne, ponieważ przed wniesieniem opłaty, żaden deweloper nie zdecyduje się na przeniesienie własności na klienta. Konieczne jest jednak wskazanie umowy przedwstępnej, która jest zobowiązaniem, że umowa przyrzeczona zostanie zawarta, jeśli składający wniosek otrzyma pozytywną decyzję kredytową i będzie mógł sfinansować zakup.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!