Gdzie jest Lublin i z czego słynie, chyba każdy z nas wie. A podobnie brzmiący Lubin? Chyba tylko nieliczni. Tymczasem Lubin, położony w województwie dolnośląskim, to bardzo ciekawe miasto pod względem architektonicznym, sportowym, ale i gospodarczym. Z czego słynie miasto Lubin? Co warto wiedzieć o tym mieście, a także gdzie kupić mieszkanie w Lubinie pod wynajem lub do zamieszkania? Kiedy, jakie dzielnice będą najlepsze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Skoro już wiemy, że Lubin to nie to samo co Lublin, to dowiedzmy się, z czego słynie. Miasto ma bardzo bogatą historię. Pierwsze potwierdzone wzmianki pochodzą z XII wieku. Lubin należał do bardzo zasobnych miast. W XIV w. dzięki dużej produkcji wysokiej jakości sukna bogacili się jego mieszczanie i rzemieślnicy więc miasto się rozrastało.
Wiele z zabytków przetrwało do dzisiaj i każdego roku przyciągają tysiące turystów. Na przykład kościół parafialny MB Częstochowskiej, dzwonnica, czy ratusz. Jednak przełomem w rozwoju miasta stało się odkrycie w nim najbogatszych w Europie złóż rudy miedzi i srebra. I założenie w 1961 roku Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, (obecnie KGHM Polska Miedź S.A.). A następnie utworzenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.
Dzięki wpływom miasto może angażować się sportowo. W Lubinie istnieją liczne sekcje i ośrodki sportu. W tym Zagłębie Lubin, klub piłkarski, który dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Lubin wspiera także kluby zajmujące się piłką ręczną, lekkoatletyką, kręglami, sportami walki oraz wspinaczką. W mieście powstał najwyższy w Polsce obiekt (34,5 m) przystosowany do uprawiania wspinaczki górskiej – wieża ciśnień. Jest ona najwyższą na świecie ściana wspinaczkowa, ulokowaną w centrum miasta.
Miasto Lubin podzielone jest administracyjnie na 13 osiedli: Centrum, Przylesie, Zalesie, Polne, Ustronie, Małomice, Stary Lubin, Krzeczyn, Wyżykowskiego, Staszica, Zwycięstwa, Świerczewskiego, osiedle „D”. Gdzie kupić mieszkanie w Lubinie?
Najpiękniejszą historycznie częścią miasta jest wzgórze zamkowe, które znajduje się na styku osiedli Centrum i Świerczewskiego. Dlatego, jeżeli lubimy historyczne klimaty, to ta część miasta będzie dla nas najlepsza. Ceny mieszkań w tej okolicy w zależności od standardu wykończenia zaczynają się od 4 500 do 6 000 zł/mkw.
Jeżeli lubimy bardziej spokój i bardziej zielone okolice, to warto przejrzeć ogłoszenia na osiedlu Małomice. Osiedle to prężnie się rozwija, powstają kolejne ścieżki rowerowe, dzięki którym można szybko dojechać do centrum. Ze względu na to, że mieszkania w tej okolicy są nowe, to ceny ich są nieco wyższe i zaczynają się od 6 700 zł/mkw.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Natomiast jeżeli poszukujemy dopiero pracy i mieszkania w Lubinie, to warto poszukiwania rozpocząć na osiedlu Wyżykowskiego, które znajduje się w sąsiedztwie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — Podstrefy Lubin.
Gdzie kupić mieszkanie w Lubinie, aby wydać jak najmniej? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Nie można określić, które osiedle w Lubinie jest najtańsze. Ceny mieszkań zależą w dużej mierze od rodzaju budownictwa i standardu wykończenia. Jest jednak kilka sposobów, aby wydać mniej na mieszkanie, gdy już określimy, jaka lokalizacja nas interesuje.
Przede wszystkim warto szukać ofert od osób prywatnych. Właściciele, którzy korzystają z biur pośredników nieruchomości, zwykle żądają wyższej ceny, aby częściowo zrekompensować sobie koszty prowizji.
Warto także rozważyć mieszkania do remontu. Świeżo odnowione mieszkania od razu przyciągają oko i zachęcają, jednak zawsze są droższe od mieszkań, które wymagają remontu lub odświeżenia.
Wreszcie, sprawdźmy stan techniczny mieszkania. W ten sposób znajdziemy podstawę do negocjacji ceny mieszkania, która pokryje koszty ewentualnych napraw.
Jeżeli zastanawiamy się, gdzie kupić mieszkanie w Lubinie na wynajem to musimy najpierw zastanowić się, czy zależy nam na jednym najemcy przez długi czas (najem długoterminowy), czy wolimy najem krótkoterminowy, który nie ogranicza nas tak bardzo w kwestii dysponowania nieruchomością.
Jeżeli wolimy stabilizację, nie chcemy „bawić” z turystami, to warto wybrać lokalizację, która będzie zapewniać najemcy bliskość do potencjalnych zakładów pracy. Na przykład wspomniane wcześniej osiedle Wyżykowskiego lub Polne.
Jeżeli stawiamy na turystów, to idealną lokalizacją będzie centrum miasta na przykład osiedle Staszica. W ten sposób zaproponujemy wynajmującym bliskość do historycznej części miasta, a kibicom, łatwy dojazd do stadionu.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania, to warto przed podpisaniem aktu notarialnego upewnić się, że mieszkanie nie posiada wad technicznych lub prawnych. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko związane z zakupem. Możemy tego dokonać samodzielnie (jeżeli posiadamy do tego odpowiednią wiedzę) lub skorzystać z pomocy specjalistów.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!