Jest takie miasto w południowo — wschodniej części Polski, na którego dźwięk mamy tylko jedno skojarzenie — Polskie Zakłady Lotnicze. Tak! To Mielec. Jeden z największych ośrodków gospodarczych na Podkarpaciu. I na tym mieście skupimy się w dzisiejszym artykule. Odpowiemy sobie na pytanie, gdzie kupić mieszkanie Mielcu? O czym pamiętać przy zakupie mieszkania w tym miejscu, a także, dlaczego warto to zrobić?
Jednym z ciekawszych powodów, dla których warto zamieszkać w Mielcu, jest jego klimat. I nie chodzi tu o piękny, zabytkowy rynek i kamienice (chociaż to też tu znajdziemy), ale o temperaturę. Mielec należy do najbardziej nasłonecznionych miejsc w kraju. Lata są w nim ciepłe, a zimy łagodne. Czy można chcieć czegoś więcej?
Jeżeli tak, to przejdźmy do rynku pracy. Mielec zaraz po Krakowie jest liderem w produkcji sprzedanej przemysłu w południowo — wschodniej części kraju. Jeszcze przed zmianami ustrojowymi w WSK Mielec produkowano samoloty, samochody i inne urządzenia dla branży motoryzacyjnej. Największy rozkwit jednak nastąpił po utworzeniu w Mielcu Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec oraz Mieleckiego Parku Przemysłowego.
Mielec to także miasto, w którym można aktywnie odpocząć. Każdego roku modernizuje się tu istniejące i tworzy nowe ścieżki rowerowe, z których można podziwiać piękno okolicznych lasów.
Spróbujmy teraz odpowiedzieć na pytanie, gdzie kupić w mieszkanie w Mielcu, aby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał?
Jednym z największych osiedli w Mielcu jest Osiedle Cyranka. To tam znajdziemy Lotnisko Mielec oraz SSE EURO-PARK z licznymi zakładami pracy. Jeżeli zatem pracujemy w tej strefie lub zamierzamy tam pracować, to najlepiej szukać ofert na sąsiednich osiedlach. Na przykład Mościska, Dziubków lub Szafera. Ceny mieszkań w tych okolicach to od 5 000 do 6 000 zł/mkw.
Bardzo atrakcyjnymi dzielnicami miasta są także te położone w jego centrum, czyli Osiedla Kopernika, Żeromskiego i Niepodległości. Oferują one nie tylko pełne zaplecze edukacyjne, handlowe i usługowe, ale również liczne tereny zieleni urządzonej służące rekreacji. Ceny w tej okolicy to od około 5 000 zł do nawet 8 200 zł/mkw.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli natomiast nie przepadamy za zgiełkiem miasta, lubimy wiejskie klimaty i nie przeszkadza nam dojeżdżanie wszędzie samochodem, to ciekawą lokalizacją mieszkania będzie Osiedle Wojsław. Ta część miasta to głównie zabudowa jednorodzinna jednak powstają tu też nowe osiedla zabudowy wielorodzinnej. Na przykład inwestycja Stara Cegielnia, której pierwszy etap ma zostać oddany do użytku w I kwartale 2024 r.
A gdzie kupić mieszkanie w Mielcu, aby wydać jak najmniej? Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż w Mielcu, możemy zauważyć, że koszt najtańszego mieszkania to ok. 5 000 zł/mkw. Są to jednak mieszkania, które wymagają odświeżenia, a liczba tych ofert jest niewielka.
Zdecydowana większość oferto to mieszkania za ok. 7 000 zł/mkw. Czy jest jakiś sposób, aby wpłynąć na obniżkę ceny przez sprzedającego? Tak. Jest nim inspekcja techniczna mieszkania. Wypunktowanie wad i usterek mieszkania może wpłynąć na ustalenie końcowej ceny sprzedaży.
Warto także szukać ofert bezpośrednio od właścicieli. Nie muszą oni rekomendować sobie kosztów prowizji pośrednika, więc są bardziej skłonni do obniżki ceny.
A gdzie szukać takich ofert? Najprościej na portalach sprzedażowych, przy użyciu filtrów. Możemy także spróbować umieścić ogłoszenie na lokalnych grupach sprzedażowych.
Jeżeli natomiast zastanawiamy się, gdzie kupić mieszkanie w Mielcu pod wynajem, to najpierw określmy czy ma to być najem krótkoterminowy pod turystów, czy długoterminowy?
Jeżeli długoterminowy to powinniśmy szukać mieszkania, które spełnia podobne do naszych potrzeby. Czyli jest blisko zaplecza handlowo — usługowego i edukacyjnego. Najlepiej w pobliżu parków, tak aby wyprowadzanie psa na spacer było przyjemnością.
Jeżeli natomiast chcemy wynajmować mieszkanie turystom, to mieszkanie powinno znajdować się w sąsiedztwie lub z łatwym dojazdem do najczęściej odwiedzanych w mieście miejsc. Czyli na przykład lotniska. Oczywiście lotnisko za płotem gdzie często startują samoloty, nie jest trafionym wyborem. Huk może przeszkadzać, ale już na osiedlu Kusocińskiego problem znika.
Przed każdym zakupem mieszkania powinniśmy sprawdzić 3 obszary. Pierwszym jest stan prawny mieszkania. Czy mieszkanie nie ma obciążeń i wad prawnych, na przykład praw osób trzecich?
Drugą kwestią jest inspekcja techniczna, pod kątem potencjalnych wad i usterek. Bez względu na to, jaki jest „wiek” mieszkania i jak wygląda. Nawet nowe mieszkanie od dewelopera może mieć wady, które powinniśmy wykryć przed zakupem.
Wreszcie sprawdzenie umowy. Tylko sprawdzenie jej przez specjalistę zagwarantuje nam, że umowa jest dla nas korzystna. Pamiętajmy, że rola notariusza ogranicza się tylko sprawdzenia jej zgodności z przepisami, i to od nas zależy czy umowa będzie promowała którąś ze stron, czy nie.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!