Termowizja, tak przydatna w branży nieruchomości, rejestruje i zmienia widziany przez oko obraz na podgląd termiczny. Dzieje się to za pomocą promieniowania podczerwonego. Z kolei utworzony w ten sposób obraz przedstawia temperaturę badanego obiektu. Mowa tu o kamerze termowizyjnej, czyli o urządzeniu, które przekazuje cenne informacje między innymi właścicielom budynków. Warto więc wyjaśnić, co to termowizja, jak działa i jakie są jej zalety.
Termowizja – jak działa ta technologia – wiedzą w szczegółach tak naprawdę nieliczni. Dlatego temat jest jak warty uwagi. Należy zacząć od tego, że działanie kamery termowizyjnej opiera się na promieniowaniu podczerwonym. Ciało, którego temperatura okazuje się wyższa od zera bezwzględnego, staje się automatycznie źródłem promieniowania podczerwonego. Intensywność podczerwieni jest uzależniona w głównej mierze od temperatury, a także od samych cech powierzchni ciała.
Skoro wiadomo już mniej więcej, czym jest termowizja i jak działa, to przejdźmy do tego, co jest zadaniem samej kamery termowizyjnej. Otóż rejestruje ona promieniowanie podczerwone, które pochodzi ze zlokalizowanego obiektu. W dalszej kolejności promieniowanie przechodzi przez soczewkę i koncentruje się na detektorze. Schemat działania termowizji można by przyrównać do działania aparatu analogowego – w aparacie promieniowanie widzialne jest skupione na kliszy.
Profesjonalna kamera termowizyjna jest wyposażona w matrycę detektorów i układ, który szczegółowo przeszukuje obraz. Jeśli na matrycy zostanie zarejestrowana jakaś nieprawidłowość, która może wynikać ze zmian intensywności padania promieniowania podczerwonego, kamera o tym fakcie poinformuje. Tę technikę wykorzystuje się między innymi przy ocenie strat ciepła różnych budynków.
Kamera termowizyjna pełni wiele funkcji. Przy użyciu tego urządzenia można między innymi ocenić jakość izolacji cieplnej w rurociągach czy poprawny rozkład temperatur w grzejnikach. Taka szczegółowa analiza obrazu termowizyjnego badanego obiektu może umożliwić wyciągnięcie pewnych wniosków. Należy jednak mieć na uwadze to, że jest to dopiero możliwe wówczas, gdy wiadomo, jakie procesy zachodzą w badanym budynku czy instalacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kamera termowizyjna znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Stosuje się ją między innymi w systemach bezpieczeństwa, monitoringu rozległych terenów, a także w obszarach o wyjątkowo słabej widoczności. Przydaje się nawet w terenach zalesionych, a nawet w wojskowości. Kamerę termowizyjną najczęściej wykorzystuje się jednak w energetyce i budownictwie. To najlepszy sposób na sprawdzenie, ile ciepła ucieka z budynku albo jakości ocieplenia nieruchomości. Poza tym kamera umożliwia monitorowanie wnikania wody do domu. Bez problemu urządzenie to może zarejestrować i wskazać zimne miejsca na murze czy tynku. Kamery te świetnie sprawdzają się ponadto do określania, gdzie w ścianie znajdują się kable elektryczne.
Miej na uwadze, że wybierając firmę, która wykona dla Ciebie badanie, musisz mieć pewność, że specjalizuje się ona w termowizji. Wielu osobom wydaje się, że użycie kamery termowizyjnej jest proste i mogą przeprowadzić pomiar samodzielnie.
Rzeczywiście sam sprzęt jest w stanie obsłużyć nawet osoba średniozaawansowana technologicznie. Jednak to nie wszystko. Znacznie ważniejsza jest wiedza gdzie i w jaki sposób badać. Najważniejszy aspekt natomiast to przeanalizowanie wyników i ustalenie, co oznaczają konkretne wartości. Badanie termowizyjne, zamawiane w naszej firmie, jest wykonywane przez specjalistów, więc płacisz za wysoką jakość usług. Nasi eksperci przyjeżdżają na miejsce wyposażeni nie tylko w najlepszej jakości sprzęty, ale także w wiedzę i doświadczenie niezbędne do przeprowadzenia pomiarów i wydania opinii.
Wyróżnia się przede wszystkim profesjonalne, pełnowymiarowe kamery termowizyjne, które bez problemu pomagają wskazać dokładne miejsca usterek i uszkodzeń.
Ponadto są jeszcze kompaktowe kamery termowizyjne. Te świetnie sprawdzają się w zastosowaniach mobilnych. Ich zaletą są niewielkie rozmiary, które dają możliwość zabierania ich, gdzie tylko się chce. Kamerę w tej wersji można mieć zawsze ze sobą. Te urządzenia mają praktycznie takie same funkcje, co kamery termowizyjne pełnowymiarowe. Podstawową różnicą są wspomniane rozmiary.
Kolejnym rodzajem kamer są tak zwane adaptery, dzięki którym można zmienić swój telefon w funkcjonalne urządzenie termowizyjne. Wystarczy chwila montażu i już można rejestrować obraz termowizyjny na ekranie swojego smartfonu. Ten zestaw można śmiało użytkować w zastosowaniach profesjonalnych, jak też w użyciu domowym.
Wybierając kamerę termowizyjną, doskonale już wiedząc, czym jest termowizja i jak działa, należy rozważnie podejść do tematu zakupu tego urządzenia. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. W wielkim skrócie i ograniczając się do tego, co jest najważniejsze, przy wyborze kamery należy sprawdzić rozdzielczość matrycy. W poszczególnych urządzeniach można zaobserwować dwie rozdzielczości. Najważniejszą jest jednak rozdzielczość matrycy, a więc tak naprawdę układu, który reaguje na promieniowanie podczerwone. To właśnie rozdzielczość matrycy jest najistotniejszym elementem w całym mechanizmie tego urządzenia. Stąd rada, aby zainwestować w kamerę termowizyjną, która ma możliwie najwyższą rozdzielczość matrycy.
Kiedy wiemy już mniej więcej co to termowizja, jak działa i kiedy się ją stosuje, warto przejść do kwestii tego, jak taką kamerą się posługiwać. Przebieg pomiaru termowizyjnego opiera się bowiem na kilku ważnych krokach. Na pewno trzeba stworzyć optymalne warunki otoczenia. Takie jak stabilne warunki pogodowe, brak bezpośredniego nasłonecznienia, brak opadów, czy sucha powierzchnia badanego obiektu. Ważne jest również, aby podczas pomiarów nie było wiatru, a różnica temperatur między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym budynku nie była większa niż 15 stopni Celsjusza.
Jeśli panują odpowiednie warunki, można rozpocząć przygotowania do pomiaru. Należy więc wprowadzić prawidłową wartość emisyjności obiektu. Trzeba koniecznie pamiętać, że wpływ na to ma kolor, a tym bardziej struktura materiału, którym pokryta jest badana powierzchnia. Kolejny krok to wprowadzenie poprawności wartości RTC, ale dopiero po wyeliminowaniu wszelkich źródeł zakłóceń.
Teraz jest właściwy moment na dokonanie pomiaru. Należy w tym celu zachować możliwie najmniejszą odległość pomiarową. Punkt pomiarowy nie może być większy niż badany obiekt. Powinno się również używać właściwego obiektywu. Najlepiej posłużyć się statywem, który zapewni precyzyjny pomiar. Dzięki wbudowanemu aparatowi cyfrowemu pozyskane wyniki daje się łatwo poddać analizie. Analiza zdjęć termowizyjnych powinna być wnikliwa i dokładna – trzeba wybrać poszczególne zdjęcia i wyskalować zarejestrowane na nich anomalie.
Ogólnie rzecz ujmując, tak jak wielu osobom trudno jest wyjaśnić, czym jest termowizja i jak działa, tak też nie każdy z łatwością i swobodą mógłby posługiwać się tym urządzeniem. Stąd też rada, aby jednak w zakresie działań z użyciem kamery termowizyjnej, zgłosić się do specjalistów, którzy już ten sprzęt mają i użytkują go w celach zawodowych. Bo takie właśnie urządzenie sprawdzi się w tym przypadku najlepiej.
Termowizja pozwala zdiagnozować wiele różnych problemów w różnych częściach domu. Dzięki niej można np.:
Osoby, które tak naprawdę nie do końca wiedzą, czym jest termowizja, jak działa i do czego konkretnie służy, twierdzą, że kamera, którą się do tego celu wykorzystuje, działa tylko w dzień. Inni uważają, że należy się nią posługiwać w nocy. Otóż tak naprawdę kamera termowizyjna działa tak samo w dzień, jak i w nocy, a ci, którzy twierdzą inaczej, prawdopodobnie pomylili ją z noktowizją. W związku z tym można posługiwać się nią o dowolnej porze. W dodatku nie trzeba zapewniać dodatkowego oświetlenia. To też dlatego często wykorzystuje się ją nie tylko w budownictwie, ale też w czasie polowań. Myśliwi dzięki niej mogą obserwować zwierzynę łowną niezależnie od pory dnia, a nawet od panującego oświetlenia.
Możliwość posługiwania się kamerą termowizyjną o każdej porze dnia i nocy jest dobrą wiadomością dla firm budowlanych i zajmujących się tego typu pomiarami. Szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko robi się ciemno i ciemno jest jeszcze wczesnym rankiem. Dzięki temu urządzeniu działającemu niezależnie od oświetlenia nie ma przestojów w pracy.
Skoro mówimy o tym, co to termowizja i jak działa, czas zastanowić się, w jakich warunkach można przeprowadzać badanie za jej pomocą. Skupmy się więc też na kwestii, kiedy, w jakich sytuacjach warto zrobić takie badanie, koncentrując się ściśle na budownictwie. Bo to w tej branży posługiwanie się kamerą ma największe znaczenie.
Badanie termowizyjne warto przeprowadzić na etapie budowy domu lub też innego budynku. Tym bardziej przed zakupem gotowego domu. Zaleca się przeprowadzenie czynności, gdy na ścianie wewnętrznej pojawia się zawilgocenie i rozwijająca się pleśń. Takie badanie może pomóc znaleźć przyczynę danego problemu. Dzięki kamerze można ocenić stan zawilgocenia murów.
Należy również podkreślić, że termowizja jak działa skutecznie, czyli jeśli badanie jest przeprowadzone poprawnie, może nawet doprowadzić do wykrycia wad albo niedrożności instalacji grzewczej. Co więcej, pozwala uzyskać informacje dotyczące poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej. A źle przeprowadzone właśnie te czynności mogą być przyczyną dużych strat ciepła.
Warto przeprowadzić badanie termowizyjne, jeśli pomimo intensywnego ogrzewania budynku, jest w nim ciągle zimno. A tym bardziej, gdy już są konkretne podejrzenia, że ciepło w jakiś sposób ucieka, na przykład przez okna, ale trzeba się upewnić, gdzie i jak dokładnie.
Na pewno badanie kamerą termowizyjną jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy zauważyli jakieś nieprawidłowości w budowie swojego domu czy mieszkania, a także dla tych, którzy dopiero zamierzają tę nieruchomość kupić. Bo warto upewnić się, że z jej konstrukcją jest wszystko w porządku.
Czy w związku z powyższym, trzeba kupić własną kamerę termowizyjną? Czy faktycznie trzeba mierzyć się z kosztem w granicach kilku tysięcy złotych albo i większym? Niekoniecznie. Jeśli kamera ma być użyta tylko jednorazowo, zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Na rynku działają firmy, które zajmują się przeprowadzaniem badań kamerą termowizyjną. Mają w tym zakresie duże doświadczenie i dysponują profesjonalnym sprzętem wartym nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Koszt badania termowizyjnego różni się ze względu na powierzchnię badanego obiektu, a także na ilość dodatkowych opcji wybranych przez zlecającego. Zazwyczaj jest to około 250-300 zł za pomiar. Jest to jednak dobra inwestycja, ponieważ pozwala szybko i precyzyjnie określić źródło problemu. Inne metody często nie są tak skuteczne, co sprawia, że wielomiesięczne diagnozy kończą się fiaskiem, mimo że pochłaniają znacznie więcej pieniędzy. Dodatkowo, jeżeli w Twoim domu są usterki, np. związane z elektryką, to pamiętaj, że nie chodzi tylko o finanse i kondycje nieruchomości, ale także o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, a na tym nie warto oszczędzać!
Jeśli masz do zbadania dom, mieszkanie lub inny budynek albo dopiero zamierzasz go kupić, zgłoś się do firmy Pewny Lokal i skorzystaj z oferty w zakresie badania kamerą termowizyjną. To fachowcy, którzy doskonale wiedzą, co to termowizja, jak działa, jak posługiwać się kamerą i w jakich warunkach dokonać pomiarów, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Zebrane dane przeanalizują i przekażą Ci pełny, profesjonalny raport. Dzięki temu kupisz mieszkanie czy dom, z którym nie będziesz miał problemu w kwestii wilgoci, czy utraty ciepła. A to ma ogromne znaczenie dla wszystkich domowników i odwiedzających ich gości. Zajrzyj na stronę po więcej szczegółów dotyczących badania termowizyjnego i pozostałych usług: https://pewnylokal.pl/lp/badanie-termowizyjne.php.
Obejrzyj rozmowę naszych pracowników o termowizji.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać badanie termowizyjne w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Posiadamy certyfikat Infrared Training Canter.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!