Kupno domu wiąże się z bardzo kosztownym wydatkiem. Dlatego wielu osób, pomimo wielkich chęci, na tę transakcję w ogóle nie stać. Osoby mające zdolność kredytową i będące już o krok od własnego wymarzonego domu, chętnie podejmują negocjacje z deweloperem, celem obniżenia ceny nieruchomości. Jak się do takich negocjacji przygotować i ile można zaoszczędzić?
Zanim będą miały miejsce jakiekolwiek negocjacje ceny domu, kupujący musi się do nich dobrze przygotować. Bo jeśli tego nie zrobi, rozmowa może skończyć się niepowodzeniem.
Warto przede wszystkim zbadać ceny podobnych nieruchomości w tej samej lokalizacji. Nie chodzi tylko ogólnie o miasto, ale o jego dzielnicę czy część. W tym celu dobrze jest zajrzeć na portale ogłoszeń z nieruchomościami, gdyż są one świetnym źródłem informacji dotyczących właśnie cen nieruchomości. Tam można łatwo sprawdzić, ile kosztują domy nowe i dostępne na rynku wtórnym. Wiadomo, że są to ceny ofertowe, ale przy dłuższej analizie ogłoszeń, można w końcu trafić na domy o podobnej charakterystyce. Ogólnie celem tego działania jest znalezienie domu bardzo podobnego w niższej cenie. Tak by móc pokazać deweloperowi, że jego cena jest zawyżona.
Zanim nastąpią negocjacje ceny domu, warto dowiedzieć się, jakie są główne motywy sprzedaży domu przez obecnego właściciela. Dotyczy to już bardziej nieruchomości dostępnych na rynku wtórnym. Bo jeśli na przykład sprzedający kupił mieszkanie na kredyt i chce pozyskane pieniądze przeznaczyć na jego szybką spłatę albo zamierza za nie kupić nowe mieszkanie, na pewno będzie chciał szybko tego domu się pozbyć. Jeśli sprzedający zamierza wyprowadzić się z danego miasta, to zapewne też będzie chciał jak najszybciej sprzedać dom. Obserwując taką sytuację, można negocjować nieco silniej i więcej na tym zyskać.
Kupując nowy dom do wykończenia albo używany do remontu, będzie trzeba kupić materiały budowlane, a nierzadko również zapłacić za wykonanie tych prac. Warto to wszystko sobie przeanalizować, spisać, przekalkulować i te kalkulacje przedstawić sprzedającemu, informując go zarazem, że w obliczu konieczności poniesienia dodatkowych wydatków podana cena domu jest za wysoka. Będzie miał twarde dowody na to, że faktycznie tak jest.
Dopiero w tym momencie można zabrać się za właściwe negocjacje ceny domu.
Negocjacje ceny domu mogą przebiegać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jak kto tę rozmowę zacznie i w jakim kierunku poprowadzi.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przykładowo warto zapytać sprzedawcę o zapłatę kosztów transakcji. Koszty te są zależne od tego, czy kupujący korzysta z kredytu hipotecznego, czy też nie. Czasem wynoszą one 1-6-% wartości nieruchomości. Nierzadko trzeba zapłacić je z góry. W związku z tym warto rozważyć następującą taktykę: akceptacja ceny sprzedaży blisko ceny wywoławczej, ale z zastrzeżeniem, że to sprzedający pokryje koszty przeprowadzenia transakcji. Może okazać się tak, że dla sprzedającego będzie to mały koszt i zgodzi się na taki warunek, chociażby dlatego, że będzie już miał pewną umowę i szybko pozbędzie się nieruchomości.
Oczywiście negocjacje ceny domu mogą przebiegać bardzo różnie i zależnie między innymi od tego, czy ten dom jest nowy, czy używany.
To, że negocjacje ceny domu mają sens, już wiadomo. Pytanie w takim razie, ile można wynegocjować? Deweloperzy zazwyczaj zawyżają cenę nieruchomości, ponieważ są świadomi tego, że kupujący będą chcieli ją negocjować. Dlatego z taką łatwością godzą się na rozmowę. Podobnie jest ze sprzedawcami na rynku wtórnym. Celowo zawyżają cenę, aby móc jeszcze ewentualnie z niej zejść. Nierzadko informują o tym w ogłoszeniu.
Teoretycznie mówi się, że realne zniżki sięgają mniej więcej od 1 do 4% ceny domu. Jednak sprzedający na rynku wtórnym nie kierują się żadnymi zasadami i wiele zależy od sytuacji. Chyba że dom ten jest oferowany przez biuro nieruchomości, które w tej sprzedaży pośredniczy. Jak widać, kombinacji i możliwości jest wiele.
Wystarczy dobrze się przygotować, aby choć mniej więcej spodziewać się, jak zakończą się negocjacje ceny domu, w jakim kierunku będą przebiegać.
Negocjacje ceny domu nie są jedynymi, jakie można podjąć, w celu zmniejszenia kosztu całkowitego zakupu nieruchomości. Są też inne kwestie, które mogą podlegać negocjacjom. Jeśli przykładowo kupujemy dom, który jest jeszcze w budowie, deweloper oczekuje płatności w transzach. Warto więc przedyskutować kwestię harmonogramu wpłat oraz system finansowania.
Nie tylko negocjacje ceny domu są ważne. Liczy się tu również jego stan wizualny i techniczny. Prawo nie reguluje standardu deweloperskiego, co w praktyce oznacza, że deweloper decyduje o stanie wykończenia mieszkania. Można więc podjąć próbę negocjacji dotyczącej wyższej jakości materiałów albo chociaż bardziej zaawansowanego stanu wykończenia.
Możliwości w zakresie negocjacji z deweloperem są ogromne, ale muszą być dostosowane do potrzeb kupującego. Każdy sam powinien ustalić, czego oczekuje, na co może się zgodzić, a czego nie jest w stanie zaakceptować.
Negocjacje ceny domu i w ogóle jakiekolwiek negocjacje z deweloperem czy ze sprzedawcą nieruchomości w stanie używanym, są dość skomplikowane. Trzeba koniecznie dobrze się do tego przygotować, a jeśli to możliwe, warto wyręczyć się kimś z większą wiedzą i doświadczeniem.
Jeśli więc planujesz zakup domu, a może nawet masz już na oku konkretną ofertę, skontaktuj się z ekspertami z Pewnego Lokalu. W naszej ofercie znajdziesz między innymi analizy umowy deweloperskiej. Doszukujemy się w umowie argumentów przetargowych w procesie negocjacji z deweloperem. Poza tym świadczymy usługę inspekcji domu przed zakupem. Szukamy usterek, które mogłyby wspomóc negocjacje w kupnie domu z rynku wtórnego.
Chętnie pomożemy Ci również w wielu innych sprawach związanych z obrotem nieruchomościami. Mamy ogromne doświadczenie w branży i zatrudniamy specjalistów, którzy cały czas kładą nacisk na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!