Bez względu na pochodzenie mieszkania (rynek pierwotny, czy wtórny) zakup mieszkania obarczony jest ryzykiem. Może to być ryzyko prawne, jak i techniczne. Co wtedy? Czy nowy właściciel jest zdany na siebie i musi z własnych środków dokonać naprawy? Na szczęście nie! Możemy skorzystać z prawa do rękojmi. Szerzej o gwarancji i rękojmi po zakupie mieszkania opowiemy w tekście poniżej.
Zacznijmy zatem od wyjaśnienia definicji rękojmi i gwarancji przy zakupie mieszkania. Rękojmia jest ustawową odpowiedzialnością sprzedawcy za wady fizyczne i co ważne także prawne sprzedawanego lokalu. Wadą fizyczną jest niezgodność mieszkania z umową, czyli:
Natomiast wadą prawną jest sytuacja, w której nieruchomość jest:
Z kolei pojęcie gwarancji wywodzi się z prawa konsumenckiego. Oprócz rękojmi jest jedną z podstaw złożenia reklamacji. Jej udzielnie jest dobrowolne i oprócz jej udzielenia nabywca powinien otrzymać kartę gwarancyjną, w której określone są warunki i zasady jej udzielenia.
Okres obowiązywania rękojmi po zakupie nieruchomości wynosi 5 lat. Oznacza to, że sprzedawca odpowiada przez cały ten okres za wszystkie wady nieruchomości, jeżeli nabywca nie wiedział o ich istnieniu w dniu sprzedaży. Dla nabywcy oznacza to, że jeżeli na przykład nieruchomość miała wadę prawną: prawo pierwokupu lub inne względem osób 3-cich, to sprzedawca będzie musiał wypłacić odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Będzie również musiał pokryć koszty napraw instalacji itp., jeżeli powstały one przed dniem sprzedaży i nabywca nie był ich świadomy. Czyli nie są wynikiem działań nowego właściciela. Pamiętajmy, że to na nas ciąży obowiązek udowodnienia, że wady powstały przed zakupem.
Rękojmia jest prawem ustawowym. Brak wzmianki na jej temat, nie oznacza, że jej nie ma.
W przypadku umów między osobami fizycznymi możemy wyłączyć prawo do rękojmi. Jednak aby nabywca zgodził się na taki zapis, powinniśmy przedstawić mu raport z audytu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Natomiast pojęcie gwarancji w obrocie nieruchomościami nie obowiązuje. Pojęcie rękojmi i gwarancji po zakupie mieszkania jest uznawane za tożsame. Dlatego, jeżeli dojdzie do sporów między nabywcą i sprzedawcą, a w umowie będzie tylko wzmianka o gwarancji, to będzie ona przez sąd rozpatrywana jako rękojmia.
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!