W poniższym artykule wyjaśniamy, z jakimi błędami możemy się spotkać w operatach szacunkowych.
Zamawiając operat szacunkowy u rzeczoznawcy chcemy dostać jak najbardziej rzetelny dokument, który również będzie dla nas jak najbardziej korzystny. Podpowiadamy jakie najczęstsze błędy pojawiają się w operatach szacunkowych i jak ich uniknąć.
Operat szacunkowy wykonujemy zazwyczaj gdy chcemy sprzedać nasza nieruchomości i potrzebujemy jej dokładnej wyceny, lub gdy na daną nieruchomość chcemy wziąć kredyt hipoteczny, wykonać podział majątku, uzyskać odszkodowanie od gminy i wiele innych sytuacji. Operat szacunkowy wykonuje wykwalifikowany i certyfikowany rzeczoznawca majątkowy.
Operat szacunkowy zawierać musi elementy takie jak:
Rzeczoznawca majątkowy wykonujący operat szacunkowy musi dokonać dokładnych obliczeń i przeprowadzić analiza rynku, dlatego wykonanie operatu zajmuje trochę czasu i ja zawsze, mogą pojawiać się w nim błędy.
Rzeczoznawcy majątkowi i prawnicy oceniają, że najczęstszym błędem w opłatach szacunkowych jest opis prawny nieruchomości i źle przeanalizowana księga wieczysta.
To właśnie w Księdze wieczystej nieruchomości zapisane są najistotniejsze informacje, które powinny interesować nabywcę i które również będą wpływać na cenę nieruchomości. To między innymi hipoteki, obciążenia i służebność są bardzo ważnymi elementami w ocenie nieruchomości i ustaleniu jej ceny rynkowej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Hipoteki i obciążenia w księdze wieczystej znajdują się w IV dziale i powinny być niezwykle istotne zarówno dla rzeczoznawcy wykonującego operat szacunkowy jak i dla kupującego.
Służebność w księdze wieczystej ujawniona jest w III dziale. Może to być służebność gruntowa, osobista, przesyłu czy drogi koniecznej.
Służebność to tzw. ograniczone prawa rzeczowe, które obciążają nieruchomość. Polegają na tym, że ktoś korzysta z danej nieruchomości w jakimś zakresie lub ma ograniczone prawo korzystania z niej. Może to dotyczyć np drogi, pobierania wody ale tez wielu innych rzeczy.
Dodatkowo według rzeczoznawcy majątkowego często przy wyznaczaniu ceny nieruchomości nie badane jest czy ma ona dostęp do drogi publicznej, co z punktu widzenia przyszłego nabywcy jest bardzo ważne i brak dostępu do drogi publicznej na pewno sprawi, że cena nieruchomości powinna być mniejsza.
W przypadku mieszkań najczęstszymi błędami w operatach według naszego rzeczoznawcy mogą być rzeczy takie jak przede wszystkim przyjęcie złych cech nieruchomości.
Przykładem może być nieprawidłowa ocena np. wtedy, kiedy mamy do oszacowania cenę mieszkania na parterze i oceniamy ten aspekt nisko wychodząc z błędnego i nieaktualnego założenia, że ludzie nie chcą kupować mieszkań na parterze, gdyż mają wiele wad taki, jak łatwość rabunku czy chociażby brak widoków. Obecnie mieszkania na parterze są kupowane bardzo chętnie i sam fakt, że mieszkanie tam się znajduje nie obniża jego wartości a czasem wręcz ją podwyższa. Tego typu błędne wyciąganie wniosków, co może cenę mieszkania obniżyć a co podwyższyć zdarza się w operatach szacunkowych. Oczywiście wszystkie te aspekty mamy w operacie wypisane i możemy się z nimi nie zgadzać i udać się do innego rzeczoznawcy z prośba o wykonanie nowego operatu, który uwzględni te cechy.
Innym przykładem błędnej oceny mieszkania może być nie wzięcie pod uwagę daty wybudowania budynku, a ma ona, szczególnie przy starszych budynkach znaczenie.
Również błędem w operatach może być brak analiza ryzyka w przypadku, gdy operat jest sporządzany na zabezpieczenie wierzytelności. Ktoś zamawia operat bo chce zabezpieczyć hipotekę i jeśli taki operat idzie do banku, to analiza ryzyka musi by, c wykonana i możemy zwrócić się do rzeczoznawcy o dodatkowe wykonanie jej.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!