Jakie zasady opodatkowania dotyczące najmu prywatnego obowiązują w 2024 roku? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, zarówno trudniących się wynajmem nieruchomości, jak i tych, które dopiero to rozważają. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, jakie zasady opodatkowania najmu prywatnego obowiązują w 2024 roku.
Najem prywatny to w dużym uproszczeniu nic innego jak wynajmowanie nieruchomości przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród osób posiadających mieszkanie w celach inwestycyjnych. Najem tego typu zapewnia bowiem po pierwsze stabilną lokatę środków. Po drugie zyski są stosunkowo szybkie, a jednocześnie stabilne, oraz co równie ważne, często dosyć spore.
Ponadto rozwiązanie to pozwala na uniknięcie części opłat, związanych między innymi z odprowadzeniem składek do ZUS. Co do zasady, aby tego typu najem był w pełni legalny, powinna być sporządzona umowa najmu w formie pisemnej. Umowa ta ma na celu zabezpieczenie interesów zarówno strony wynajmującej, jak i najemcy. Wyjątek stanowi tutaj najem krótkoterminowy.
W jego przypadku nie ma obowiązku sporządzania pisemnej umowy. Najem ten najczęściej spotykany jest w miejscowościach w dużej mierze korzystających z szeroko rozumianego ruchu turystycznego. Jest on bowiem ciekawym sposobem na znalezienie stosunkowo taniego miejsca na nocleg.
Co do zasady, najem prywatny można było rozliczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozliczenie na zasadach ogólnych, które obowiązywało do końca 2022 roku. W tym przypadku można było odliczyć od przychodu, koszty jego uzyskania, takie jak abonament telefoniczny, czy też rachunki za media. Jeżeli zaś chodzi o stawki, wynosiły one odpowiednio 17% oraz 32%.
Drugim wariantem rozliczenia najmu prywatnego, który jest powszechnie obowiązujący od 2024 roku, stanowi rozliczenie w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podstawową różnicą w stosunku do zasad ogólnych, jest tutaj brak możliwości odliczenia od przychodów, kosztów ich uzyskania. Jednak w tym przypadku możemy liczyć na niższe stawki podatkowe. Są to odpowiednio:
Co ważne, z opodatkowania najmu prywatnego zwolnione są gospodarstwa rolne. Oznacza to w praktyce, że na przykład prowadząc gospodarstwo agroturystyczne, jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W tej kwestii zastosowanie ma orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2021 roku. Zgodnie z nim, wbrew wielu opiniom, tak naprawdę wynajmujący decyduje, kiedy najem prywatny staje się działalnością gospodarczą. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja, kiedy wynajmowana nieruchomość stanie się częścią prowadzonej działalności gospodarczej.
Co ważne, zgodnie z powyższym wyrokiem, lokowanie środków pochodzących z działalności gospodarczej, w zakupie nieruchomości, a następnie ich wynajmowaniu, nie włącza ich do składu majątku działalności gospodarczej. Orzeczenie to stanowi swoisty przełom w kwestiach związanych z wynajmem prywatnym nieruchomości. Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego mówi bowiem, że wysokość przychodu nie może być wyznacznikiem do stwierdzenia, że w ramach wynajmu jest prowadzona działalność gospodarcza.
To z kolei oznacza, że organy kontrolne urzędu skarbowego, nie mają podstaw do nakładania kar z tytułu prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Pozwala to również na uniknięcie opłat związanych między innymi z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne w ramach ZUS lub KRUS. Aczkolwiek warto przy tym jasno stwierdzić, że w ramach prowadzenia wynajmu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć działalność gospodarczą. Wiele osób decyduje się na ten krok między innymi z powodu możliwości opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, czy też emerytalne. W tym celu wystarczy, że złożymy stosowny wniosek o wpis do CEIDG.
W tym celu najlepszym możliwym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju zawiłości przepisów podatkowych. Często bowiem okazuje się, że osoby, które nie śledzą na co dzień tego typu kwestii, nie wiedzą, jak prawidłowo rozliczyć swoje przychody z tytułu prowadzenia najmu prywatnego. To z kolei może skutkować między innymi dotkliwymi karami finansowymi nałożonymi przez Urząd Skarbowy. Wielu z Państwa zapewne w tym momencie zastanawia się, ile mogą kosztować tego typu usługi.
W tej kwestii wiele zależy od doświadczenia księgowego/księgowej oraz opinii klientów. Zazwyczaj przyjmuje się, że takie usługi kosztują od 150 do 300 złotych miesięcznie. Wbrew pozorom, może to być stosunkowo niska cena, biorąc pod uwagę potencjalne kary nakładane przez Urząd Skarbowy. Ponadto biura rachunkowe często w ramach opłaty, sporządzają mnóstwo dokumentacji wymaganej przez różne urzędy. Jeżeli więc planujecie wynajem nieruchomości, a nie znacie się na szeroko rozumianych przepisach podatkowych, warto skorzystać z pomocy, jaką oferują biura rachunkowe.
Tym bardziej że bez większego problemu znajdziemy je również w małych miejscowościach. Ponadto wiele biur oferuje współpracę online. W ten sposób możecie Państwo większość spraw dotyczących księgowości załatwić bez wychodzenia z domu. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy wynajmujemy wiele nieruchomości. Każda bowiem nieruchomość wynajmowana prywatnie, wymaga prowadzenia odrębnej dokumentacji.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!