W artykule wyjaśniamy, kiedy warto zlecić operat, a kiedy lepiej zdecydować się na audyt, oraz omawiamy kluczowe różnice między tymi analizami.
Operat szacunkowy oraz audyt nieruchomości to dwa ważne dokumenty, które sporządzane są przed dokonaniem transakcji na rynku nieruchomości. Warto wiedzieć, co zawierają, jak wygląda proces ich tworzenia oraz sprawdzić, kiedy taka usługa najbardziej się przyda. Należy też przyjrzeć się różnicom między audytem a operatem, by wiedzieć, jak dobrać właściwy dokument do swoich celów.
Operat szacunkowy to inaczej wycena nieruchomości. Tworzony jest według dokładnie określonych zasad i zawiera on konkretne punkty, takie jak: przedmiot oraz zakres wyceny, dane osoby zlecającej wykonanie dokumentu, cel wyceny, ważne daty oraz metodologię i źródła danych o nieruchomości. Dokument sporządzany i wydawany jest przez rzeczoznawcę, który jest ekspertem posiadającym kompetencje podparte wykształceniem i potwierdzone specjalnym egzaminem.
Audyt nieruchomości to proces zbierania, analizowania i weryfikowania informacji na temat danego obiektu. To bardzo ważna usługa, która powinna poprzedzać transakcje na rynku, zwłaszcza przed inwestycją w budynek lub lokal. Audyt wykonany przez specjalistę pomoże uniknąć ryzyka płynącego z potencjalnych usterek i problemów. Właściwa analiza danych pozwoli w porę je wychwycić, a następnie usunąć lub zminimalizować. Powstały w efekcie dogłębnych analiz dokument ma gwarantować bezpieczeństwo, a także ograniczać potencjalne straty na rzecz jak największych zysków.
Innymi słowy, audyt nieruchomości polega na dokładnym prześwietleniu danych na temat lokalu. W skład tej analizy wchodzą zarówno aspekty prawne, jak i techniczne. To zatem zbadanie stanu budynku lub lokalu, analiza umowy najmu, weryfikacja dokumentacji prawnej, porównanie stanu faktycznego z planem zagospodarowania przestrzeni, a w razie potrzeby dodatkowa, pogłębiona analiza innych elementów, które mogą okazać się istotne.
Podstawową różnicą między operatem szacunkowym a audytem nieruchomości jest cel, w jakim sporządzany jest każdy z dokumentów. Zatem należy jeszcze raz dokładnie przeanalizować wspomniane cele.
Ważnym aspektem jest tutaj także moc prawna dokumentów. Operat szacunkowy jest sporządzany przez rzeczoznawcę i jest dokumentem wiążącym, czyli posiadającym moc prawną. Jednocześnie audyt takiej mocy nie ma. Zatem operat może być konieczny przy dopełnianiu niektórych formalności, podczas gdy audyt zazwyczaj jest przygotowywany jedynie na prywatne lub firmowe potrzeby.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Operat szacunkowy tworzony jest według ściśle określonych punktów, natomiast audyt jest znacznie bardziej elastyczny i może brać pod uwagę różne aspekty.
Jeden i drugi dokument jest przydatny w przypadku dokonywania inwestycji i obrotu na rynku nieruchomości. Jednak audyt, w odróżnieniu od wyceny nie jest dokumentem o wiążącej mocy prawnej.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!