Operat szacunkowy jest dokumentem, zawierającym wskazanie wartości nieruchomości podlegającej wycenie. Niezbędny będzie w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości oraz zawsze wtedy, gdy konieczne jest formalne potwierdzenie wartości domu, mieszkania lub działki. Jakie elementy zawiera operat szacunkowy i kto może go przygotować? Zapraszamy do lektury.
Operat szacunkowy, przygotowywany przez rzeczoznawcę w celu określenia wartości szacowanego domu, sporządzany jest w ten sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku operatu mieszkania, i według tych samych zasad. Operat domu będzie zawierać, zgodnie z rozdz. 4 par. 36 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, opis następujących czynności, które muszą zostać wykonane w trakcie prowadzenia wyceny nieruchomości:
Operat budynku przygotowywany będzie przy uwzględnieniu cen transakcyjnych podobnych nieruchomości. Główną różnicą pomiędzy operatem mieszkania a operatem domu będzie cena usługi szacowania nieruchomości, która w tym drugim przypadku będzie wyższa ze względu przede wszystkim na większy nakład pracy sporządzającego operat rzeczoznawcy.
Operat szacunkowy może zostać przygotowany wyłącznie przez rzeczoznawcę majątkowego (w przypadku operatu, przygotowywanego na zlecenie sądu na potrzeby sprawy sądowej, będzie to rzeczoznawca majątkowy biegły sądowy).
Rzeczoznawca, w oparciu o posiadaną wiedzę oraz doświadczenie z zakresu szacowania nieruchomości, przygotowuje operat szacunkowy przy wykorzystaniu odpowiednich metod, technik oraz podejść, które zależeć będą od celu prowadzonej wyceny oraz od rodzaju nieruchomości, podlegającej wycenie, oraz jej cech indywidualnych. W części przypadków przepisy szczegółowo wskazują, w jaki sposób powinna być prowadzona wycena (na przykład konieczność zastosowania podejścia porównawczego przy wycenie nieruchomości do celów podatkowych). Rzeczoznawca jest zobowiązany do prowadzenia wyceny nieruchomości w zgodzie z zasadami etyki zawodowej, przy zachowaniu najwyższych standardów.
Dodatkowo rzeczoznawca ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej oraz, co ważne, posiadania aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Zlecając przygotowanie operatu szacunkowego pamiętać należy o tym, aby sprawdzić uprawnienia wybranego rzeczoznawcy majątkowego w prowadzonym przez Ministra Rozwoju i Technologii Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, który jest rejestrem publicznym, co oznacza, że dostęp do niego nie jest w w żaden sposób ograniczony.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!