Operat szacunkowy to dokument sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego w sposób ściśle uregulowany w prawie w celu określenia wartości szacowanej nieruchomości. Jak definiowany jest on w obowiązujących przepisach? Zapraszamy do lektury artykułu.
Operat szacunkowy jest złożonym dokumentem, który przygotowywany jest według zasad wskazanych w przepisach, regulujących jego formę oraz treść.
Operat szacunkowy powinien zawierać następujące pozycje:
Przygotować go może wyłącznie rzeczoznawca majątkowy, którego tytuł zawodowy jest prawnie chroniony. Prowadzenie działalności z zakresu szacowania nieruchomości przy braku wymaganych przepisami uprawnień zagrożone jest grzywną w wysokości do 50 tysięcy złotych.
Wartość nieruchomości musi być w operacie wskazana w pełnych złotych. Pod dokumentem swoją pieczęć z numerem uprawnień oraz podpis składa rzeczoznawca (lub rzeczoznawcy) odpowiedzialny za jego przygotowanie. Wyłącznie ten sam rzeczoznawca może potwierdzić aktualność operatu po upływie jego ważności, po roku od jego sporządzenia, pod warunkiem braku pojawienia się czynników, które mogłyby przyczynić się do zmiany wartości szacowanej nieruchomości.
Operat może mieć formę pisemną lub elektroniczną.
Rodzaje metod oraz technik i sposoby określania wartości w zależności od przedmiotu wyceny opisane są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, które zostało uchylone 9 września 2023 roku. Rozporządzenie definiuje operat szacunkowy w rozdz. 4 par. 55 jako dokument opisujący postępowanie, w wyniku którego dokonuje się określenia wartości nieruchomości. Zgodnie z rozdz. 4 par. 55 ust. 2: „Operat szacunkowy zawiera informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, w tym wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonanych czynności, rozwiązań merytorycznych, przedstawienia toku obliczeń oraz wyniku końcowego”. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości doprecyzowało pewne kwestie z zakresu szacowania nieruchomości, w tym konieczność podpisania podpisem zaufanym lub podpisem osobistym operatu szacunkowego w wersji elektronicznej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nowe rozporządzenie uregulowało też kwestię poprawek w operacie, których nanoszenie jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku oczywistych omyłek pisarskich. Dodatkowo obowiązkowe jest przeprowadzenie oględzin szacowanej nieruchomości przez rzeczoznawcę.
Kolejnym aktem prawnym, opisującym operat szacunkowy, jest Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku, która w art. 156 reguluje kwestie sporządzania dokumentu przez rzeczoznawcę majątkowego oraz termin ważności operatu i możliwość potwierdzenia jego aktualności.
Warto pamiętać o tym, aby w sytuacji, kiedy operat szacunkowy okazuje się niezbędny, na przykład na potrzeby procesu kredytowego, zwrócić się o jego sporządzenie do rzetelnego rzeczoznawcy. Pewny Lokal współpracuje wyłącznie z doświadczonymi rzeczoznawcami, posiadającymi wymagane uprawnienia, dla których wycena nawet najbardziej skomplikowanej nieruchomości nie stanowi żadnego problemu.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!