W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy możemy potrzebować wykonania operatu szacunkowego.
W przypadku sporów sądowych, dotyczących podziału majątku, często niezbędne jest przeprowadzenie wyceny nieruchomości, wchodzącej w jego skład. W takiej sytuacji sąd powołuje biegłego, któremu zleca przygotowanie operatu szacunkowego.
Operat szacunkowy, niezależnie od tego, w jakim celu jest sporządzany, może zostać przygotowany jedynie przez rzeczoznawcę majątkowego, który musi posiadać stosowne uprawnienia oraz prawo wykonywania zawodu. Rzeczoznawcę sprawdzić można w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonym przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Rzeczoznawca może zostać powołany jako biegły sądowy, jeżeli sąd, prowadzący daną sprawę, uzna to za zasadne. Sady Rejonowe prowadzą listy biegłych sądowych, z których wsparcia korzystają, zdarza się też, że powołany zostaje rzeczoznawca spoza takiej listy. Do sądu należy ostateczny wybór rzeczoznawcy, a także ocena wydanej sporządzonej przez niego wyceny. Powinna ona być przygotowana w sposób jasny dla osób nieposiadających wiedzy eksperckiej. W przypadku zastrzeżeń odnośnie jej wartości strony są uprawnione do zgłoszenia swoich uwag sądowi.
Możliwe jest też zlecenie niezależnie przez strony sporządzenia operatu szacunkowego, który zostanie wzięty pod uwagę w postępowaniu sądowym, przy czym nadrzędna będzie zawsze opinia przygotowana na zlecenie sądu.
Operat szacunkowy zawsze przygotowywany jest według tego samego schematu. Przepisy prawa regulują jego treść, nakładają też na rzeczoznawcę obowiązek jego sporządzenia przy wykorzystaniu określonych metod, technik i podejścia przy zachowaniu zasad etyki zawodowej, całkowitej bezstronności oraz najwyższej staranności.
Sporządzenie operatu wymaga od rzeczoznawcy przeprowadzenia oględzin nieruchomości, przygotowania dokumentacji fotograficznej, zbadania stanu prawnego przedmiotu wyceny oraz przeprowadzenia analizy rynku nieruchomości w zakresie niezbędnym na potrzeby wyceny. Na tej podstawie, w sposób dostosowany do celu, w jakim sporządzana jest wycena, powstaje operat szacunkowy, będący dokumentem o wadze urzędowej. Warto przy tym pamiętać, że operat wykorzystywany jest nie tylko na potrzeby spraw sądowych, ale też głownie przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, a także w sporach przedsądowych, na potrzeby podatkowe oraz w celu potwierdzenia wartości nieruchomości przed jej kupnem lub sprzedażą.
W przypadku operatu, sporządzanego przez biegłego sądowego, czas jego wykonania jest znacznie dłuższy niż wtedy, gdy operat zlecamy prywatnie, co wynika głównie z konieczności dopełnienia procedur sądowych, związanych z obiegiem dokumentacji. Różnica polega też na kosztach - zlecając operat samodzielnie powinniśmy mieć na uwadze fakt, że prawo nie reguluje stawek rzeczoznawców, są więc one różne i zależą między innymi od konkurencji na rynku, a także od regionu kraju. Natomiast wynagrodzenie rzeczoznawcy biegłego sądowego, przygotowującego opinię na potrzeby postępowania sądowego, szczegółowo określone jest w art. 89 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym z dnia 24 kwietnia 2013 r.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!