Operat szacunkowy to dokument, który pełni kluczową rolę w określeniu wartości szacowanej nieruchomości. Jest niezbędny nie tylko w zagadnieniach dotyczących uzyskania kredytu hipotecznego, czy transakcji związanych z zakupem, bądź sprzedażą nieruchomości, ale również może stanowić istotny dowód w przypadku postępowań administracyjnych.
W operacie szacunkowym zawarte są wszystkie informacje dotyczące wartości nieruchomości, bądź gruntu. Forma i treść tego dokumentu jest ściśle określona w “Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wyceny mienia nieruchomego i sporządzania operatu szacunkowego”. Sporządzany jest przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego na podstawie dokumentacji określającej opis mienia pod względem prawnym, fizycznym oraz funkcjonalnym. Dokumenty te obejmują między innymi plany zagospodarowania przestrzennego, informacje o stanie prawnym, jak również dane techniczne oraz inne, w zależności czego dotyczy jego opracowanie. Ważność operatu szacunkowego wynosi 12 miesięcy z możliwością jego aktualizacji przez potwierdzenie dokumentu u rzeczoznawcy majątkowego.
Operat szacunkowy zważywszy na wymogi formalne, w związku z prowadzeniem postępowań administracyjnych, wymaga zawarcia określonych informacji. Przede wszystkim powinien zostać sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, który znajduje się w bazie Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Ponadto dokument powinien zawierać opis nieruchomości, datę oraz powód wyceny mienia, opis określonych metod i technik wyceny, jak również końcowy wynik operatu wraz z jego uzasadnieniem oraz ewentualnymi załącznikami poświadczającymi zasadność wystawionej opinii.
Informacje zawarte w operacie szacunkowym często brane są pod uwagę podczas toczących się postępowań prawnych, ponieważ jego treść może mieć wpływ na rozstrzygnięcie indywidualnej sprawy administracyjnej. Dokument ten może stanowić materiał dowodowy podczas rozpraw sądowych dotyczących głównie ustalenia opłat adiacenckich, czy wywłaszczeń, bądź innych postępowań, w których wartość nieruchomości odgrywa ważną rolę.
Operat szacunkowy w świetle prawa może stanowić dowód, ponieważ traktowany jest jako opinia biegłego. Może się wydarzyć, że w wyniku postępowania sądowego to organ administracyjny sam wystąpi o wydanie opinii przez biegłego specjalistę w formie takiego dokumentu pod warunkiem, że informacje w nim zawarte będą miały znaczenie dla sprawy.
Niewątpliwie operat szacunkowy może stanowić kluczowy dowód w postępowaniach administracyjnych, szczególnie w sprawach dotyczących nieruchomości. Niemniej jednak należy pamiętać, że dokument ten może również podlegać podważeniu przez stronę w postępowaniu. W takim przypadku sąd może zlecić ponowne sporządzenie operatu szacunkowego, powołując do tego innego rzeczoznawcę.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!