W celu określenia wartości nieruchomości konieczne jest przeprowadzenie jej szacowania przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę majątkowego. Dokumentem, wskazującym przedmiotową wartość, jest operat szacunkowy.
Operat szacunkowy, sporządzany przez posiadającego wymagane przepisami prawa uprawnienia, nadawane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, rzeczoznawcę majątkowego, jest szczegółowo uregulowany w przepisach prawa, w tym przede wszystkim w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.
Zgodnie z tymi aktami prawnymi rzeczoznawca zobowiązany jest do przygotowania operatu przy wykorzystaniu wybranego podejścia, metody oraz techniki szacowania nieruchomości, przy czym w części przypadków przepisy oraz standardy zawodowe wskazują, jaka wartość może zostać określona w operacie, bądź jakie podejście powinno zostać zastosowane przy wycenie. Standardy zawodowe ogłaszane są przez Ministra Rozwoju i Technologii w drodze obwieszczenie, a obecnie obowiązującym standardem jest "Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności". Kluczowe dla wyboru właściwego sposobu szacowania nieruchomości będzie jej przeznaczenie, rodzaj, położenie, cel wyceny, a także dostępność danych o nieruchomościach o podobnych cechach, niezbędnych na potrzeby porównania nieruchomości.
Rzeczoznawca w operacie może określić wartość:
Podejście dochodowe stosowane jest, obok porównawczego oraz mieszanego, w celu określenia wartości rynkowej, z kolei pojęcie kosztowe wykorzystywane jest przy określaniu wartości odtworzeniowej. Określając wartość odtworzeniową nieruchomości, rzeczoznawca może zastosować technikę szczegółową lub technikę elementów scalonych.
W przypadku techniki elementów scalonych wykorzystywana jest możliwość połączenia różnych elementów nieruchomości przy wykorzystaniu katalogów ze wskaźnikami cen. Stosowanie tej techniki wymaga od rzeczoznawcy między innymi przeprowadzenia jej inwentaryzacji, a także dokonania szczegółowej analizy dokumentacji technicznej nieruchomości. Zgodnie z art. 23 rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego „Przy użyciu techniki elementów scalonych koszty odtworzenia albo koszty zastąpienia określa się na podstawie ilości scalonych elementów robót budowlanych oraz cen scalonych elementów tych robót”.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wycena nieruchomości powinna obejmować w tym przypadku:
Operat szacunkowy musi zostać sporządzony w formie pisemnej zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sposób przejrzysty i zrozumiały dla osób postronnych, a wartość nieruchomości powinna zostać określona w nim w pełnych złotych. Dokument może zostać wykorzystany w celu, w jakim został przygotowany, przez 12 miesięcy od daty sporządzenia wyceny przez rzeczoznawcę,
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!