W artykule wyjaśniamy, jak przebiega ten proces, jakie znaczenie ma precyzyjna wycena dla sprawiedliwego podziału środków i jakie korzyści płyną z profesjonalnie sporządzonego operatu.
Osoby mający problemy finansowe mogą pomyśleć o rozpoczęciu postępowania upadłościowego. W ten sposób możliwe staje się spieniężenie swojego majątku, czyli spłacenie powstałego zadłużenia. Następuje ogłoszenie upadłości i wykonanie spisu inwentarza wraz z oszacowaniem masy upadłości. Niezbędnym krokiem jest także przygotowanie dokładnego placu likwidacyjnego. Pojawi się pytanie, czy można sprzedać nieruchomość, jeśli trwa postępowanie upadłościowe?
Zapisy widniejące w ustawie Prawo upadłościowe możliwe jasno wskazują na to, czy możliwe jest sprzedanie obiektu budowlanego po rozpoczęciu procesu dotyczącego ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Postępowanie upadłościowe ma na celu spieniężenie całego majątku dłużnika. Musi on liczyć się z tym, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wiązać się z utratą miejsca zamieszkania. Oczywiście zgodnie z aktualnymi przepisami dłużnik jest chroniony przed bezdomnością.
Obiekt budowlany, do którego dłużnik ma akt własności, wchodzi w skład masy upadłościowej. Oznacza to, że stanowi ogół zbywalnych praw majątkowych, który może posłużyć do zaspokojenia wierzycieli dłużnika. Masa upadłości powstaje z dniem wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Scharakteryzuje się to tym, że za masę upadłości uznaje się zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości. Warto od razu zaznaczyć, że za nieruchomości nie uznaje się wyłącznie budynków trwale związanych z gruntem i ich części. Zalicza się do nich także grunty, czyli części powierzchni jako odrębne przedmioty własności. W trakcie postępowania upadłościowego możliwe jest sprzedanie nieruchomości zarówno z wolnej ręki, jak i w drodze przetargu.
Kwoty przyznawane po sprzedaniu obiektu budowlanego mogą mieć różną wysokość, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. O wysokości kwoty przyznanej z ceny sprzedaży zamieszkiwanego obiektu budowlanego przez upadłego określa sędzia-komisarz. Przy wycenie bierze od pod uwagę kilka czynników dotyczących osoby ogłaszającej upadłość, takich jak:
Przed sprzedażą nieruchomości warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się na co dzień wycenami. W ten sposób można mieć pewność, że sprzeda się obiekt budowlany w jak najkorzystniejszej cenie. Syndycy zlecają rzeczoznawczy majątkowemu wykonanie operatu szacunkowego. Jest to dokument w formie pisemnej, który jasno określa wartość nieruchomości. Na jego podstawie można już ustalić dokładną cenę danego obiektu budowlanego.
Trzeba pamiętać o tym, że zbyt wygórowana cena nieruchomości drastycznie zmniejsza zainteresowanie jej kupnem. W takim przypadku Syndykowi Masy Upadłościowej trudno jest zbyć udział w nieruchomości. Jest też opcja wykupienia od Syndyka aktu własności obiektu budowlanego, który stanowi część składową majątku upadłego. Negocjując z syndykiem, można obniżyć cenę pierwotną nieruchomości o nawet 2/3.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!