Powierzchnię mieszkania oblicza się różnie, w zależności od celu, któremu służy wskazanie metrażu.
Według postanowień ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 roku (tekst jednolity z dn. 17 maja 2010 r.) na powierzchnię użytkową mieszkania składa się piwnica oraz powierzchnie wszystkich pomieszczeń związanych z lokalem, ale mamy rozróżnienie przynależności pod względem ich wysokości. Pomieszczenia o wysokości powyżej 2,20 metra w 100% wchodzą w skład powierzchni użytkowej, o wysokości 1,40 m- 2,20 m- w 50%, a reszta nie jest do niej wliczana. Tak więc na potrzeby kalkulacji podatku od nieruchomości piwnica, wpisana do księgi wieczystej, wlicza się do metrażu mieszkania.
Natomiast według ustawy o podatku od spadków i darowizn z 1983 roku (tekst jednolity z dn. 6 czerwca 2009 roku) oraz ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego piwnica nie wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania.
Warto zaznaczyć, że w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym wskazane jest zweryfikowanie metrażu kupowanego lokalu. Często zdarza, się, że powierzchnia wskazana w ofercie sprzedaży uwzględnia również piwnicę, a samo mieszkanie jest o kilka metrów kwadratowych mniejsze, niż moglibyśmy się spodziewać. Jeżeli więc w księdze wieczystej mieszkania wpisana jest piwnica, to powinniśmy liczyć się z tym, że metraż mieszkania może być nieco zawyżony.
Do obliczania powierzchni mieszkań wybudowanych przed 2011 rokiem wymiennie stosuje się dwie normy- PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836:1997. Natomiast, ze względu na regulacje wprowadzone ustawą deweloperską oraz Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2012 roku, powierzchnia mieszkań w inwestycjach, dla których wniosek o pozwolenia na budowę złożono po 29 kwietnia 2012 roku, liczona jest na podstawie normy PN-ISO 9836:1997, korzystniejszej dla kupującego. Jest ona normą najczęściej stosowaną przez deweloperów, z korzyścią dla nabywców. Zgodnie z nią pomiar mieszkania jest przeprowadzany w świetle wykończonych ścian, a do powierzchni użytkowej nie jest wliczana powierzchnia pod ściankami działowymi.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!